Táncritmusok az életünkben

Győr+
2014.05.30. 14:02

Aki azt mondja, nincs ritmusérzéke, olyan, mintha nem dobogna a szíve - mondta a táncról Novák Péter színész, zenész. Tompos Kátya színésznő pedig felidézte anyukája megjegyzését: lányom, sok mindenhez értesz, de táncolnod még meg kell tanulnod. A X. Magyar Táncfesztivál sajtótájékoztatója után kérdeztük meg az ismert vendégeket, milyen szerepet játszik a tánc a magánéletükben.

Tompos Kátya Jászai Mari – díjas színésznő, énekesnő portálunknak elmondta, a tánc fontos az életében, örülne, ha szabadidejébe be tudná iktatni a tánctanulást. Anyukája azt mondta neki, sok mindent tud, de táncolni még meg kell tanulnia.

 

– Korábban flamingó tánctanfolyamra is beiratkoztam, mert nagyon érdekelt az a mozgásfajta. Nem vagyok mozgászseni, de szívesen perdülök táncra akár egy-egy rendezvényen. Jobb, mint egy helyben ücsörögni- mesélte a közönség és a színházak, rendezők körében is népszerű színésznő.

 

 

Tompos Kátya szerint a tánc fennköltebb, magasztosabb műfaj a drámánál, mert elemel a Földtől, a szó átvitt és szoros értelmében is.

 

Novák Péter színész, énekes, szövegíró, zeneszerző, műsorvezető azzal kezdte, hogy az óvoda helyett próbaterembe járt, ahol sok táncot látott. Koreográfus szülei miatt szinte beléje ivódott a tánc.

 

 

– Mióta az eszemet tudom a tánc köré szerveződött a család élete. A zene és a színészet is összekapcsolódik a tánccal, az életem része. Mikor már fel is fogtam ésszel, hogy szüleim ennek a szakemberei, alkotói, akkor úgy döntöttem, hogy nem akarok az ő árnyékukban felnőni. Huszonhárom éves koromig koreografáltam. Azonban a mai napig nem csinálok olyan produkciót, amiben nincsen mozgás- summázta a színész táncos karrierjét.

 

A táncot elsősorban önkifejezési formának tartja, ezért is van rá igényük az embereknek.

 

– A mai fiatalok mozgása is visszavezet az ősi szerepekhez. Olykor eljárok diszkóba, s leülök, deréktól lefelé nézem a csípőmozgásokat. Látni, ki hogyan érzi és fejezi ki önmagát. Aki azt mondja, hogy nincs ritmusérzéke, az nem mond igazat, olyan, mintha nem dobogna a szíve.

 

Forgács Péter színész, a Győri Nemzeti Színház igazgatója tizenhét éves koráig néptáncolt.

 

 

– Nem vagyok profi táncos, sőt, kétballábasnak tartom magam, de a tánc végigkíséri az életemet. Amikor musicalben jászom, akkor is a parkettre kell mennem – ítélte meg saját tánctudását az igazgató.

 

A színész-rendező-igazgató ma már nem néptáncol, inkább csak követi a táncos produkciókat, egy-egy jó bulin néha azért táncra perdül.

 

– Én is néptáncoltam, körülbelül tizenöt éves koromig – szól hozzá Rózsavölgyi László önkormányzati képviselő. A politikus ma már a nézőtéren csodálja a táncosokat, érzi, tudja mennyi fáradságos munka van az előadásban.

 

 

– Nagyra becsülöm a táncosokat, örülök, hogy Győr védjegyévé vált a táncfesztivál – jegyzi meg.

 

Fekete Dávid alpolgármester portálunknak elmesélte: gimnáziumi évei alatt az iskolában szervezett társastánc oktatáson is vett részt.

 

 

– Megtanultam keringőzni, foxozni. Ez a tudás mára már elkopott, de bálos rendezvényeken, esküvőn azért a parkettre merészkedek.

 

Czechmeister Mónika, az Audi Hungaria Motor Kft. kommunikációs vezetője középiskolás kora óta lelkes híve a Győri Balettnek.

 

– A Kazinczy gimnáziumban a tanárunk imádta a Győri Balettet, ezért minket is folyamatosan vitt az előadásokra. Szinte minden hétvégén ott voltam a nézőtéren, az összes előadást megnéztem.

 

 

A sajtószóvivő elmondta, hogy szeret táncolni, fiatalkorában vett is néhány órát társastáncból.

 

– Ma már erre nincs időm, a szabad perceimet inkább a fiammal töltöm – tette hozzá Czechmeister Mónika.

 

Kovács Veronika

Fotó: O. Jakócs Péter