Házi hot dog aranysárga mustárral

Győr+
2019.03.07. 20:45

Aranysárga házi mustár, saját roppanós kolbász, sajtos bagett és friss levegő, ez a mai menü. Március elején, napsütésben ülhetünk ki a teraszra és ehetjük meg a saját „sétálós ebédünket”.

Hogyan került a kolbász a kiflibe és miért lett sétálós étel? A St. Louis-i Anton Ludwig Feuchtwanger kolbászokat árult az utcákon még a 19. század végén, amihez kölcsönkesztyűket adott, hogy a vendégek könnyen boldoguljanak vele: ne legyen zsíros a kezük, akkor sem, ha éppen a munkából szaladtak ki egy gyors ebédért, vagy csupán megkívánták hazafelé. A kesztyűket természetesen senki sem hozta vissza, ezért Feuchwanger megkért egy péket, hogy találjon fel valami zsemlefélét, ami kesztyű helyett arra szolgál, hogy könnyen fogyasztható legyen a kolbász. 1904-ben elkészítették számára a hosszúkás zsömlét, ami nem volt sem túl tömény, hogy könnyedén átharaphassuk, sem pedig túl puha, hogy átázhasson a kezünkben. Így alakult ki a hosszúkás, majd később kissé édeskés kifli a fűszeres virslihez vagy kolbászhoz. Azóta többen szeretjük ketchuppel, majonézzel, de a mustár mindig alapvető eleme volt a hot dognak. Ezért ezt készítettem el házilag, hiszen édessége, csípőssége és fanyarsága pótol minden szószt, ami ízessé teheti a húst és a péksüteményt egyaránt. Megmutatom azt is, hogyan készíthetjük el a bagettbe valót egyszerűen – sok félelmünket hagyhatjuk így el, hogy vajon mi kerül a szervezetünkbe egy virsli vagy egy szósz megvásárlása esetén, mert itt mi alkotjuk kedvünkre, ízlésünkre. Azt javaslom, kezdjük el a tavaszi és a nyári szezont, és sétáljuk ezzel a hot doggal egy nagyot!

Bevásárlólista

Virsli

500 g csont nélküli csirkecombfilé

50 ml natúr joghurt

2 kk. só

1 kis fej lila hagyma

1 kis csokor petrezselyem

1 gerezd fokhagyma

20 g reszelt sajt

Mustár

50 g mustármag

100 ml körtelé

50 ml hideg víz

1 mk. kurkuma

1,5 ek. méz

fél kk. só

fél citrom leve

Elkészítés

1. A mustármagot beáztatom meleg vízbe egy órára és hagyom pihenni.

2. A csirkét kicsontozom, lebőrözöm, ha szükséges. Kétszer ledarálom vagy késes robotgépben 3-4 percig szakaszosan mixelem. Ezután hozzáadok 2 kk. sót, a joghurtot, a borsot és a tojást. Hűtőben minimum 30 percig pihentetem, maximum egy éjszakán át.

3. A sütőt előmelegítem 200 fokra. Egy deszkára terítek egy tepsi méretű sütőpapírt, mert ezen formázom majd meg a kis kolbászokat és a deszkáról csúsztatom át a sütőpapírt a tepsire. A darált húst összekeverjük a reszelt sajttal is, ezután olajos kézzel egy maréknyi masszából hosszú csíkokat formázunk, a tetejét elsimítjuk és a sütőben 10 percig sütjük.

4. Amennyiben jó sültre, ropogósra szeretnénk, a sütőben hagyjuk még 10 percre, vagy egy serpenyőben 1 ek. vajon pirítsuk le minden oldalát. Utóbbi esetben omlósabb marad a hús belül.

5. Az ázott mustármagot leszűröm, késes robotgépbe töltöm vagy egy magas falú edénybe, ahol botmixerrel turmixolom majd. Hozzáadok minden alapanyagot és addig turmixolom, amíg szép homogén, mustár állagú nem lesz. Erős, csípős aznap, de folyamatosan gyengül majd az íze a napok elteltével.

Friss baguettben, sajttal, hagymával tálaljuk.

#SzarkaZsófi

Kövesd Zsófit a Facebookon is!