Különleges vizsga az idei

Érettségi a járvány idején

Fotó: Győr+ Archívum
Győr+
2020.05.03. 18:49

A koronavírus-járvány miatt nagyrészt csak írásbeli érettségi lesz, a győri diákok legjobb tudásuk szerint készülnek, de többük is hiányolja a szóbeli vizsgákat.

„Úgy érzem jól fel tudtam készülni az érettségire, a tantárgyak többségéből már a járvány kitörése előtt is a tananyag végénél jártunk vagy már ismételtünk. A legnagyobb nehézséget azok a tárgyak jelentik, amelyben az értékelés szubjektívebb, például egy magyar műelemzés során. Tanáraink próbálták folytatni a felkészítést az online térben, de véleményem szerint a tanítás ezen módja sokkal kevésbé hatékony, mint egy tantermi óra” – mondta Galambos Dóra, a Révai-gimnázium végzőse.

Buknicz Bendegúz is a Révaiban érettségizik, ő is egyetért abban, hogy a szóbeli vizsgák eltörlésével valószínűleg rosszabb eredmények fognak születni. „Az emelt érettségiknél a szóbelik általában javítanak az átlagon, ezért ennek nem örülök” – árulta el Bendegúz, aki vázolta jövőbeli terveit is: „bizonytalan jelennél csak a jövő bizonytalanabb, remélem, felvesznek egy általam jelölt egyetemre.”

A Révai iskola jellegzetes kilincse
Fotó: Győr+ archívum

Nem minden tantárgynál marad el szóbeli vizsga, testnevelésnél a gyakorlati érettségi vizsgákat „ússzák meg” a fiatalok. Bódi Soma testnevelőtanárnak és személyi edzőnek készül. Ő későbbre halasztaná az érettségit, vagy az év végi jegyek alapján számítaná a felvételi pontokat. „Tesiből csak szóbeli lesz, ezt kifejezetten ellenzem. Bemagolt tudás alapján, mindenféle gyakorlati felmérés nélkül nem lehet eldönteni, hogy alkalmas-e a diák testnevelő tanárnak, edzőnek. Ez az egész így észszerűtlen” – zárta Soma.

Bódi Soma

Dóra nem tartja teljesen biztonságosnak az érettségi megtartását, de a továbbtanulók számára ez az egyetlen mód, hogy számot tudjanak adni a valós tudásukról. Ő az ELTE gazdálkodás és menedzsment szakán szeretne továbbtanulni, így számára elengedhetetlen az idei érettségi.

Bárándi Rékának nagyon fontos, hogy most leérettségizzen, ugyanis Németországban szeretne továbbtanulni optikusnak. Az Audi Hungaria ÁMK-ban végzős lány úgy érzi, az iskola néha felesleges házi feladatokat küld. Ezeket oldja meg, ahelyett, hogy a tételekre készülne, és nem tud arra fókuszálni, amire szerinte kellene. Réka úgy véli, nagyban befolyásolja a jövőt ez a vírus. „Nehezebb lesz a Németországba költözés, a kinti munkakeresés is, valamint a turizmus sem fog könnyen talpra állni, és így nehezebb lesz hazajárni onnan.”

Salomvári Ádám, a Kazinczy-gimnázium végzőse is külföldön folytatja tanulmányait, Bécsbe már felvették. Korábbi érettségi feladatok megoldásával készül. Elmondta, nem okozott nagyobb nehézséget az online tanulásra való átállás, osztálytársaival amúgy is megvoltak már a különböző csatornáik, amiken tartották a kapcsolatot. „Persze hiányzik nagyon a személyesség, de a mi korosztályunk már gyakorlott ebben a kommunikációban” – árulta el. Ádám a szóbeli vizsgák eltörléséről úgy vélekedik, hogy sokan valószínűleg javítottak volna az eredményükön, de a jelenlegi járványügyi helyzetben abszolút helyes döntésnek tartja.

„A tanárok többsége rengeteg segítséget nyújt a felkészüléshez az utolsó pár hétben is, a legfontosabb dolgokra hívják fel a figyelmünket” – mesélte Horváth Dorottya, a Révai-gimnázium érettségizője. Jónak tartja, hogy mielőbb meglegyen az érettségi vizsga, hiszen a felkészülés is rengeteg stresszel jár. Dorottya Győrben szeretne kozmetikusnak tanulni, OKJ-s képzésre jelentkezett, így neki is elengedhetetlen az érettségi.

Sátor Laura

Sátor Laura és Schmelczer Vivien is a Kovács Margit-iskola végzős tanulói. Laura a nyugodtabb, úgy érzi, sikerült felkészülnie az érettségire. Vivien viszont valamivel többet szenved a tanulástól, de a nem mindennapi körülmények között is bízik a sikerben. A fiatal lány nemcsak az érettségitől tart, hanem a koronavírustól is. Azt mondja, ha tehetné, későbbre halasztaná az érettségit, az ötvösszakma elvégzése után szakács szeretne lenni.

Schmelczer Vivien

Laurát nem foglalkoztatja igazán a járvány, úgy gondolja, nagyobb a pánik, mint a valódi veszély, a tanulásra próbál koncentrálni. „Jobban örültem volna, ha az év végi jegyeink átlagából számítják ki az érettségi érdemjegyeket. De ha már nem így történik, jobb minél előbb túlesni a vizsgán” – mondja. Ő az érettségi után megszerezné az üvegműves szakmát, de a szépségiparban tudja elképzelni magát.

A vágyak és a tervek majd később találkoznak a valósággal. Aki jobban szerepel ezen a járvány miatt is emlékezetes érettségin, valamivel nagyobbra nyithatja maga előtt a lehetőségek kapuját.

Kapcsolódó témák: #érettségi2020 | #koronavírus | #Oktatás |