Győr+
2013.02.10. 12:48

A révfalui pucerájos

Az 1903-ban alapított győri Csermák kelmefestő és vegytisztító üzem egykor Magyarország legjobb pucerájának számított. Ma az alapító közel hetvenéves unokája dolgozik a műhelyben, s azt mondja, a szakma kihalóban van. Megváltoztak az emberek vásárlási, ruházkodási szokásai, a maradék kevés munkát gépek végzik el.

Egy belvárosi kávéház melegében idézzük fel a múltat, a család történetét, amely kész regény, tele tragédiákkal és újrakezdésekkel. Csermák Gusztáv először azt meséli el, nagypapája a 19. század végén került Győrbe, Romanek kékfestő üzemébe. Amikor az öregedő tulajdonos a világot járt segédre bízta az üzem vezetését, fellendült a bolt, Csermák nagypapa németországi tanulmányait kamatoztatva Győrben addig ismeretlen szolgáltatást honosított meg. A vegytisztítást, ami mellett szőrmekikészítést is vállalt.

 

A család az első világháború előtt házat és üzemet épített Révfaluban, az új híd építésekor, a hídfő feltöltésekor teljesen eltemették a házat. Városi előírásnak megfelelően kellett újjáépíteni, de mire elkészült a ház, kitört a két háború közötti nagy gazdasági világválság. Ezután akadt néhány jó évük, gépesítettek, fejlesztettek az újabb harcokig. A németek felrobbantották a révfalusi hidat, a ház alagsorából lőtték az oroszokat, akik persze visszalőttek.

 

A romokból 1948-ra lett újból lakás és műhely, amit egy évvel később államosítottak. Karácsony volt, a kisemmizett család egy fillér nélkül várta a jövőt. Csermák Gusztáv édesapja is egy németországi vegyipari cégnél tanulta ki a szakmát, majd külön féle vegytisztító, textilfestő üzemeknél dolgozott. Hazatérve átvette a műhelyt, az államosítás után a Győri Textilben kapott munkát, három műszakban dolgozott a fehérítőüzemben. Az újrakezdésre az ötvenes évek derekáig kellett várnia, ekkor iparengedélyt kapott, s a Selmeczi utcában, egy korábbi kávépörkölő üzem helyén nyitott műhelyt.

 

A legifjabb Csermák Gusztávnak mindig is tetszett a szakma, különösen a festés érdekelte. Közgazdasági technikumot végzett, majd elektroműszerész szakmát szerzett, mellette versenyszerűen teniszezett. Alig múlt húsz, amikor választania kellett a sport és a családi vállalkozás között, s ő úgy döntött, beáll segédnek az apja mellé. Arra a kérdésre, hogy mi lesz a családi vállalkozás további sorsa, egyelőre nincs válasz. A tisztításra, festésre érdemes kelmék fogyóban vannak, a műhelybeli technológiák hagyományosak, régiek. A mesternek három lánya van, ez a nehéz, egészségtelen fizikai munka nem nőknek való. Azt mondja Csermák Gusztáv, csinálja, amíg bírja, jó eséllyel sokáig, hiszen a sportot nem hagyta abba, télen síel, nyáron úszik. A folytatásra nyolc unoka ad reményt.

 

 

Földvári Gabriella

Fotó: Marcali Gábor