Győr+
2015.11.12. 15:14

A győri mártírra emlékeztek

Az 1958-ban mártírhalált halt honvéd őrnagy, a nemzetőrség egykori győri vezetője, Török István előtt tisztelgett a város csütörtökön a róla elnevezett utcában lévő emlékműnél.

A győri forradalmár rövid életútját Büki Lajos, egykori nemzetőr társ, a Történelmi Igazságtétel Bizottság elnökségi tagja idézte fel. Elmondta, a sárvári születésű Török István 1956 májusában érkezett Győrbe, a tüntetéshez október 25-én csatlakozott. Jelen volt a legnagyobb győri tüntetésen is, beszédet mondott a városi tanács erkélyéről.

 

 

Nagyszerű szónoki képességének köszönhetően hamar a tömeg élére állt, Tihanyi Lajos ÁVH-s századossal megállapodtak, hogy szabadon engedik a politikai okokból letartóztatottakat. Az ugyanezen a napon átállt rendőrségnek alhadnagyi rangban lett a tagja. Este egy közeli faluba, Tétre küldték, hogy megakadályozza a civilek és a rendőrök közötti összetűzést. Október 28-án több nyugat-magyarországi városban járt, hogy tájékoztathassa Szigethy Attilát a kialakult helyzetről. Október 29-én részt vett vagongyári munkahelye gyűlésén, itt megakadályozta, hogy tettlegesen számoljanak le azokkal, akiket az előző rendszer vétkeseinek tartottak. „Török István volt a győri események legnagyobb alakja” – mutatott rá Büki Lajos. November 18-án Ausztriába, onnan az Egyesült Államokba menekült. Egy évvel később hazatért, elhitte Kádár János szavait, miszerint akinek nem tapad vér a kezéhez, hazajöhet, nem esik bántódása. Hazajövetelét követően azonnal letartóztatták, 1958. május 3-án szervezkedés vezetése és gyilkosság vádjával halálra ítélték. A népköztársaság legádázabb ellenségének titulálták, a társadalmunkra veszélyes egyénnek. Pedig nem akart mást, mint szabad, független Magyarországot. December 2-án végezték ki.

 

 

A megemlékezésen Radnóti Ákos alpolgármester beszédében hangsúlyozta, fontos, hogy a fiatalok is megismerjék a győri példaképeket. Török István kiállt a függetlenségért, Magyarországért, de ezért az életével kellett fizetnie 28 évesen. „Hazacsalták, és akik akkor hazudtak neki, később is megtették” – tette hozzá az alpolgármester, aki Gancz Tamás önkormányzati képviselőtársával elsőként koszorúzta meg az emlékművet.

 

Fotó: Marcali Gábor