Győr+
2018.03.07. 14:54

60 milliós fejlesztés a Rómer múzeumban

Megújul a győri Borsos Miklós ház, valamint több mint 300 ingyenes múzeumpedagógia foglalkozáson vehetnek részt az óvodások, iskolások a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeumban. Az összesen közel 60 millió forintba kerülő programra az intézmény vissza nem térítendő Európai Uniós támogatást nyert.

A projektnyitó sajtótájékoztatót szerdán tartották az Esterházy-palotában, ahol Simon Róbert Balázs államtitkár, országgyűlési képviselő elmondta, az elmúlt 6-8 évben a közberuházások mintegy 90 százalékában valamilyen formában megjelentek az Európai Uniós források. A győri múzeum is sikeresen pályázott, így a mára nyitottá, interaktívvá vált múzeumokban, kiállításokban, komplex programokat kínálhatnak a gyerekek, a fiatalok számára. Az államtitkár úgy vélte, a múzeumpedagógiai foglalkozásoknak pályaorientációs haszna is lehet, és gyarapíthatja az általános műveltséghez szükséges ismereteket is.

 

Radnóti Ákos alpolgármester arról beszélt, hogy a múzeumnak meg kell felelni a modern kor igényeinek, újszerűnek, korszerűnek kell lennie, hogy vonzza a látogatókat. A győri önkormányzat szorgalmazza és támogatja nem csak a múzeumi programokat, hanem a felújításokat is. Az alpolgármester kiemelte, fontos a fiatalok bevonása a kulturális életbe, főleg mindezt úgy, hogy ingyenes legyen számukra és ebben példát mutat a Rómer múzeum.

Grászli Bernadett múzeumigazgató ismertette a két projektet. Az egyik pályázaton több mint 28 millió forintot nyertek infrastrukturális fejlesztésre, melyből december 31–ig új, interaktív oktató-tapasztalati teret alakítanak ki a Borsos Miklós Állandó Kiállítás emeleti termében, valamint két foglalkoztató teret létesítnek az épület alagsorában, továbbá múzeumpedagógiai archívum és új múzeumpedagógiai előkészítő tér is készül a szakmai munka elősegítésére.

 

 

A térbe kerülő Ikt-pont, archív filmek vetítésére alkalmas eszköz, infografikák és tapintható, aktivizáló eszközök, hangtechnikával ellátott bútorzat segítségével a látogatók saját tapasztalat útján, élményszerűen szerezhetnek ismereteket Borsos Miklós szobrászművész életéről, munkásságáról. De megújítják magát a Borsos kiállítást is.

Az alagsorban a terek felújítása révén két külön csoport egyidejű fogadására alkalmas oktató-foglalkoztató tér születik meg, korszerű bútorzattal, oktatóberendezésekkel. Kialakításra kerül egy kerámia-előkészítő helyiség is az agyagmunkát megvalósító foglalkozásokhoz. A múzeumpedagógiai programok technikai előkészítését, továbbá a szakmai tevékenység produktumainak rendszerezését, digitalizálását és az ismeretközvetítő-oktató tevékenység kutathatóvá válását biztosítja az újonnan kialakításra kerülő előkészítő tér, és múzeumpedagógiai archívum, illetve azok korszerű technikai felszerelése.

 

A másik nyertes pályázat révén 30 milliós Európai Uniós támogatással a múzeum, új kompetenciafejlesztő múzeumpedagógiai programcsomagot valósít meg 12 együttműködő oktatási-nevelési intézmény bevonásával az elkövetkezendő két évben. Az intézmény több kiállításában is tanórán kívüli múzeumi foglalkozásokat szervez, többek között két nyári tábort is. A Rómer múzeum több kiállításában – így a Cserépkályha-történeti kiállítás, Patkó-gyűjtemény, Várkazamata-Kőtár, Vasilescu-gyűjtemény – megvalósuló 9 különböző tanórán kívüli múzeumi foglalkozás biztosítja a résztvevők képző-, és iparművészeti, hely- és technikatörténeti, néprajzi ismereteket szerezzenek, és lehetővé teszi az iskolán kívüli helyszínen történő komplex kompetenciafejlesztést. A szakmai program további célja a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű tanulók, a fogyatékkal élő tanulók felzárkóztatása illetve a tehetség kibontakoztatása, gondozása

A támogatás lehetővé teszi, hogy a más településről és a helyi gyógypedagógiai intézményekből érkező diákokat a múzeumba szállítsák, elősegítve ezzel a hátrányos helyzetű gyermekek eljutását a gyűjteményekbe. A témanapok, a témahét és a táborok alatt pedig a diákok étkeztetéséről is gondoskodik az intézmény.

 

Földvári Gabriella

Fotó: O. Jakócs Péter