Győr+
2015.11.11. 14:24

35 új edény a szelektív szigeteken

A köztisztaság fenntartásáért az önkormányzat, a Győr-Szol Zrt. és a Győri Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. is sokat tesz.

Gyirmótra, a Szertár utca és a Szent László utca kereszteződésébe is kerültek azokból a korszerű, fém és üveg gyűjtésére alkalmas harang alakú edényekből, melyekből összesen 35-öt helyez ki novemberben a GYHG. A speciális 1500 literes edények, a régebbi típusú 1100 literes hulladékgyűjtők helyett kerülnek a szigetekre, ezáltal tovább nő a begyűjtött hulladék tisztasága. Erről is beszélt szerdán Kövecses Péter, a Gyirmóton tartott sajtótájékoztatón. „A kisebb edényeknél – azok kapacitása miatt – az ürítést gyakrabban kell elvégezniük munkatársainknak, ez az egyik oka a cserének. A másik az, hogy a régi hulladékgyűjtők nehezen zárhatóak, a tetejük könnyen nyitható, ezt kihasználva sajnos a lakosság gyakran helyez és helyezett el olyan hulladékot az edényekbe, amely nem abba való, így lomot vagy éppen háztartási hulladékot” – mondta a Győr Plusznak a GYHG Nonprofit Kft. műszaki vezetője.

A 165 győri szigeten eddig üveg esetén 40 %-os, fém esetén pedig 23 %-os volt a harang edények aránya. Ez az arány az üvegnél 43 %-ra, a fémnél 42 %-ra nő. Radnóti Ákos a szerdai találkozón úgy nyilatkozott, hogy idén tavasszal 52 helyen hajtottak végre cserét, a tapasztalatokat értékelve pedig egyértelműen az akció folytatása mellett döntöttek. „Nagy erőket mozgósítunk annak érdekében, hogy a köztisztaság minél inkább megfeleljen az önkormányzat és a lakosság elvárásának is. Korábban zugszemét kommandót indítottunk, ami nagyon jól működik, hiszen már kézzel fogható eredményeink vannak, tavasszal elindult a hulladékgyűjtő edények cseréje, ez folytatódik most ősszel. Törekedtünk arra, hogy minden városrészben történjen fejlesztés e tekintetben, így mindenhol találkozhat majd a lakosság a harang formájú gyűjtőkkel” – emelte ki Győr alpolgármestere.

A gyűjtőket a szolgáltató ott tudja kicserélni, ahol a szelektív szigetek közvetlen közelében nincs faág, vagy légvezeték. Ennek oka, hogy az edényeket ürítésükkor darus szerkezettel kell felemelni. Ahogy az történt Gyirmóton is. A városrészben élők figyelnek és egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek környezetükre. „Nagyon jó egy tiszta településen élni, Gyirmót pedig rendezett, hála a lakosság környezettudatos gondolkodásának. A szelektív szigeteket rendszeresen használják, igaz még mindig akadnak olyanok, akik nem rendeltetésszerűen teszik ezt” – hangsúlyozta Szabó Jenő, peremkerületi fejlesztésekért felelős tanácsnok.

A hulladék nagy része újrahasznosítható anyag. Mindez azonban csak akkor igaz, ha a szelektíven gyűjtött hulladékot a közszolgáltató tiszta állapotában tudja átadni a feldolgozóknak.

Csapucha Adrienn
fotók: O. Jakócs Péter