
A Dunántúli Hírlap 1895. május végétől napokon át tudósított a Győrben megrendezett, parádésra sikerült kerületi tornaversenyről. A jeles sporteseményre Észak-Dunántúl legjelesebb általános iskoláiból és gimnáziumaiból (Sopron, Kapuvár, Veszprém, Szombathely… stb.) toborozták a résztvevőket.
A rendezvény megtartására alkalmas helyszínt az újvárosi temető melletti réten jelölték ki a szervezők. A csaknem háromszáz ifjú sportoló elszállásolására felállított barakkok katonás rendben sorakoztak a sportpálya mögött. Étkeztetésükről a híres Fehér Bárány étterem gondoskodott. A rendezőség diadalkaput emeltetett a bejáratnál, a közönségnek szánt tribünt pedig teleaggatták apró zászlókkal. A VIP vendégek közül több osztrák nagyherceg is megtisztelte jelenlétével a ceremóniát. „Lobogó díszt öltött a máskor elhagyatott, szegényes külsejű Ótemető tér az újvárosi Kossuth-utcza végén.”
Május 29-én érkeztek az első sportolók, akiket a megnyitó ünnepségen a helyi iskolások adtak hangversenyt a színházban. Az előadás végén együtt énekelték el a Tornaindulót. Másnap különböző tornagyakorlatok bemutatásával (szabadgyakorlatok, rendgyakorlatok, szertorna, kötélhúzás, kötélmászás… stb.) kezdődött meg a verseny, korcsoportos felosztásban. A győri főreáliskola huszonnégy ifjának buzogány-gyakorlata, melyet Inger Jenő VII. osztályos tanuló koreografált, és a kaposvári általános főgymnázium tanulóinak zászlós gyakorlata különösen nagy tetszést keltett. Az érmeket és babérkoszorúkat Győr város leghíresebb ötvösműhelyében készítették.
Délután az iskolák közötti regattára került sor a Rábán. A rác templom sarkától kihúzott célszalagot egypár és kétpár formátumban is a hazai evezősök szakították át elsőként. Este Flasebl Dániel, szabadkai pirotechnikus, különleges tűzijátékkal kedveskedett az összegyűlt nézőknek, a versenyen részt vevő diákokat pedig a Lloyd éttermében látták vendégül.
Az utóbbi időben életbe léptetett tornaversenyek a nevelésügy iránt érdeklődő minden gondolkozó ember elméjében felszínre hozzák a kérdést: vajon nem öncélú magamutogatás-e ez a versengés. Elsőként 1891-ben jelent meg az a rendelet, amely a tanulóifjúság testi fejlődését elősegíteni hivatott, országos tornaversenyek megtartását rendelte el. A rövidlátást, a mell gyengülését, a különböző betegségeket, és egészben a test elsatnyulását igyekeztek ezekkel az intézkedésekkel megakadályozni.