Fecskebarátok kerestetnek

Fotó: O. Jakócs Péter
J. Kovács Andrea
2022.03.27. 15:00

„Fecskebarát hely” cím adományozásával buzdít a villás farkú madárkák védelmére a Környezetvédelmi Bizottság. A részletekről Markó-Valentyik Anna számolt be lapunknak.

Az a célunk, hogy kiemeljük azokat a családi és társasházakat, éttermeket, ipari csarnokokat, intézményeket, templomokat, ahol fészkelnek fecskék, és az ott lakók ezt nemcsak megtűrik, hanem támogatják is.

Hogyan támogathatjuk ezeket a hasznos és kedves madarakat?

Ha van kertünk, akkor sárgyűjtő hely kialakításával. Erre egy kis terület, akár fél méterszer egyméteres is elegendő. Ahol viszont minden felület le van burkolva, ott ez természetesen nem várható el. Szerencsére szélesebb körben kezd ismertté válni a fecskepelenka. Ez egy fadeszka vagy fémlap a fészek alatt, ami elsősorban arra szolgál, hogy felfogja az ürüléket. Másodsorban védi is a madarakat. Győrben gyakran szeles az időjárás, sokszor viharos. Ha költési időszakban az erős szél leveri a fészket, akkor ez a pelenka megfogja a még repülésre képtelen kis fiókákat, így azután megfelelő segítséggel megmenthetők. Van olyan társasház, ahol sok fészek van és a lakók maguktól fölpelenkázták ezeket. Nagyon számítunk arra, hogy minél többen csatlakoznak, mert lételem, hogy a fecskék minél nagyobb számban költsenek nálunk.

Aki ennél is többet szeretne tenni, készíthet műfészket. A szakemberek azonban ezt csak olyan helyen ajánlják, ahol már van fecske. Ahol nincs, és nem is volt az elmúlt években, ott felesleges próbálkozni, azt a helyet valamiért nem kedvelik.

Mire jó a műfészek?

A fecskék akár háromszor is költhetnek, amíg itt vannak. Így előfordul, hogy az első fészekalj még nem repült ki, de már érkezne a második költés. Ilyenkor beköltöznek a fölajánlott fészekbe. Akkor is jó a műfészek, ha az eredeti tönkremegy. Nálunk ez történt, egyik napról a másikra leszakadt. Szerencsére nem volt benne fióka és tojás, de a fecskepárunk fészek nélkül maradt. Fölszereltünk két műfészket és az egyikbe be is költöztek. Amire figyelni kell, hogy a fajtájának megfelelő fészket tegyünk fel.

Ha a felsoroltak közül a győriek bármit elkészítenek és erről fotókat küldenek a vfpgyor@gmail.com-ra, akkor esélyesek a „Fecskebarát hely” címre.

Érdemes felkeresni a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) honlapját, ahol megtudhatjuk, hová, milyen módon érdemes sárgyűjtő helyet, valamint fecskepelenkát és műfészket készíteni, illetve kihelyezni. https://www.mme.hu/fecskevedelmi_eszkozok

Játsszon velünk!

Töltse ki az alábbi kvízt és küldje be a helyes megfejtést április 1-ig a kobi@gyor-ph.hu e-mail-címre. A megfejtők között ajándéktárgyakat sorsolunk ki!

Mivel tehetjük fecskebarát hellyé lakóhelyünket?
a. sárgyűjtő hely kialakításával
b. térkövezéssel
c. füvesítéssel

Milyen madár a fecske?
a. itt telelő madár
b. vándormadár
c. mindkettő

Miért hasznosak a fecskék?
a. szépen csivitelnek
b. sok szúnyogot fogyasztanak
c. levéltetveket esznek

Hányszor költenek évente a fecskék?
a. egyszer
b. kétszer
c. háromszor

Miből építik a fecskék a fészküket?
a. faágakból
b. falevélből
c. sárból

TV-s szerkesztő: Ficsór Dávid

Kapcsolódó témák: #élővilág | #Győr+ TV | #híradó | #madarak | #nyereményjáték |