
Szeretet van, egyetértés nincs. Elbeszélünk egymás mellett. Újra és újra ugyan azokat a hibákat követjük el a párkapcsolatban. Hol lehet a hiba? Erre keressük a választ a Vészkijárat párkapcsolati kommunikáció témáját feltáró adásában.
A Vészkijárat első évadában a fiatalokkal kapcsolatos témákat vettük górcső alá, az új epizódokban pedig már a felnőttekhez szólunk. A pszichológiai, érzelmi témákat feldolgozó sorozat aktuális részében Szakál-Szabó Szandra volt stúdiónk vendége. A párkapcsolati mediátor szerint az érzelmi kapcsolódásról szóló mintákat születésünktől nagyjából hétéves korunkig szivacsként szívjuk magunkba a közvetlen környezetünkből. A tudatalatti ezeket raktározza el még akkor is, ha az egyénben ezek feszültségeket okoznak. A rossz sémák felismerése, majd a minta megváltoztatása kulcsfontosságú az értő kommunikációt folytatásában.
A szakember szerint egy kapcsolatban más-más érzelmi töltetek működnek, az egyéni habitus határozza meg ezeket. Míg az ismerkedési fázisban még tudatosan működünk, idővel előjönnek a transzgenerációs örökségek. A belénk kódolt érzelmi hiányok pedig szorongáshoz vezetnek.
Tökéletes recept nincs, azonban a másik közléseit el kell fogadni, hiszen mindig az adott egyénben fogalmazódnak meg a lehető legpontosabban a saját érzései. A hétköznapi szürkeségből csak tudatos munkával lehet kimozdulni, a minőségi idő közös eltöltése pedig a jó kapcsolat záloga.
Erről a jól megtervezett folyamatról beszél Szakál-Szabó Szandra a Vészkijárat adásában, amelyet itt lehet megtekinteni: