Vény nélkül

Mikor ehetünk este?

Illusztráció: Pixabay
Prof. dr. Dézsi Csaba András
2020.02.14. 12:11

Este már semmit nem szabad enni. De, még jobb, ha már hat óra után nem eszünk semmit! – szól a legelterjedtebb étkezési utasítás. Persze vannak megengedőbb tanácsok is, melyek este 10-ig is engedik a vacsorát.

Mi lehet a követendő tanács?

Mivel nem vagyunk egyformák, itt is a kinek, mit és mikor kérdése a lényeg. Átlagosan elmondható, hogy egy egészséges ember jobban teszi, ha az esti lefekvés előtt körülbelül két-három órával eszik utoljára. Ebben az esetben pontos idő átlagban nem javasolható, attól függ, hogy ki mikor hajtja álomra a fejét. Ezzel együtt az is nagyon fontos, hogy mit együnk, vagy talán még fontosabb, hogy mit ne együnk.

Mit ne együnk?

Este már ne együnk nehezen emészthető ételeket és kerüljük a puffasztó, nagyobb mennyiségű vacsora fogyasztását. Ez ugyanis egyrészt az álmunkat teheti kellemetlenné, másrést gyakori, hogy a gyomorból a vízszintes testhelyzetben a táplálék egy része visszacsoroghat a nyelőcsőbe, egészen a garatig és köhögést, gyulladást okozhat. Szaknyelven ezt reflux betegségnek nevezzük, mely az orvosi papírokon gyakran GERD rövidítéssel is olvasható. Természetesen a reflux nappal és álló-ülő helyzetben is előfordulhat azoknál, akiknél nem zár rendesen a gyomor és nyelőcső átmenetben lévő izomgyűrű. Többek között ezért is javasolt, hogy inkább naponta többször és keveset együnk, mint délután a munkából hazatérve egyszerre jó sokat. Másrészt a szervezetünk is könnyebben feldolgozza így a bevitt „üzemanyagot” és folyamatos lesz a tápanyagellátásunk. Gyakori hibája a fogyókúrás diétáknak, hogy kampányszerűen ritkán eszünk és akkor is keveset. Hiszen ilyenkor a szervezetünk automatikusan energiatakarékos üzemmódba kapcsol, így az éhezés során valójában többet szenvedünk a kelleténél. S, ha időnként mégiscsak relatíve többet eszünk, akkor azonnal raktározni kezd szervezetünk.

Fontos a folyadékbevitel

Fontos, hogy napi 2,5-3 liter folyadékot is megigyunk. Este már nem nagyon javasolt a tejtermékek fogyasztása sem, kerülendők a szénsavas üdítőitalok és a rendszeres alkohol fogyasztás is. Részben a reflux hajlam miatt, másrészt azért, mert ilyenkor nem tud igazán pihenni a szervezetünk, ha az emésztésünkön kell dolgoznia. Természetesen lehetnek olyan kórállapotok, mint például az inzulinnal kezelt cukorbetegek esetében, ahol szoktak késő esti, igaz kis mennyiségű utóvacsorát is javasolni. Ez szintén a folyamatos szénhidrát és energia bevitel érdekében történik.

Ihatunk-e este kávét?

Na, ez egy érdekes kérdés. A válasz az, hogy van aki igen, van aki nem. És persze az sem mindegy, hogy mennyire erőset. Van, akit a kávé teljesen felpörget, van, akire nincs különösebb hatással, csak a hangulatáért issza. Ennek megfelelően nyilván az a legjobb tanács, hogy figyeljük meg magunkon, hogy miként reagálunk a „feketére” és eszerint alakítsuk az életmódunkat, táplálkozási szokásainkat, beleértve a kávé fogyasztását is. Érdekes megfigyelés ugyanakkor, hogy azok az idős emberek, akik éjszaka nehezen alszanak el vagy a család éjjeli zavartságot észlel az esetükben, azoknál egy feketekávé elfogyasztása nyugodt álmot biztosíthat. Szóval, nem vagyunk egyformák, ezen a téren sem. Alkalmazkodnunk kell, nem csak egymáshoz, ahogy azt az illem megköveteli, hanem a saját biológiai szükségleteinkhez is.

Szerző: Prof. dr. Dézsi Csaba András belgyógyász, kardiológus, osztályvezető főorvos

Kapcsolódó témák: #étkezés | #vény nélkül |