
Életciklusaink sorozatosan hoznak kihívásokat. Ahhoz, hogy életünk harmonikus legyen, ezekkel a kihívásokkal szükséges szembesülnünk.
Kamaszkor
Az új problémák és megoldásaik, a kríziseink kezelése, a tapasztalatok szerzése fejlesztik személyiségünket. Új érzelmi és értelmi sajátosságok aktiválódnak, megpróbáltatásokon mehetünk keresztül. Ezek olyan utak, amiken végig kell mennünk, megélve a nehézségeket is. Életciklusaink változásakor sérülékenyebbek vagyunk.
Kamaszkorban a gyermekkori egyensúly felbomlik. A kamaszoknak új feladatai, élményei és tapasztalatai lesznek. Le kell válniuk lassan a gondoskodó szülőkről, és a kortársak közé, a családon kívüli kapcsolatok felé kell fordulniuk. Miközben zajlanak a hormonális változások, miközben pályát kell választaniuk, szerelmet élnek meg és a világ megnyílik számukra. A kamasz küzd a függetlenségéért, előtérbe helyezve a saját érzelmeit és értékeit. A radikális viselkedésváltozás a kamaszkorral jár.
Életközép kor
Életközépnek a negyvenes éveket tekintjük. Ebben az időszakban pályánk csúcsán vagyunk, gyermekeink fiatalok, egzisztenciánkat megteremtettük. Felmerül a kérdés, hogy vannak-e még kihívásaink, melyeket szívesen teljesítünk? Elégedettek vagyunk-e az elért eredményeinkkel? Aki felfedezi ennek az időszaknak a lehetőségeit és a szépségeit, az az életközepét növekedési esélynek látja. Előfordul az is, hogy az életközepi válsággal küzdő 40-50 éves ember újra akarja élni az életét más szerepkörben vagy más szereplőkkel.
Időskor
Időskorban a sikeres öregedés a fontos cél. A pszichés és testi egészség fenntartása elsődleges. A megfelelő táplálkozás, a rendszeres mozgás, az értelmi funkciók fenntartása, az emberi kapcsolatok ápolása segít abban, hogy az időskori nehézségek áthidalhatóak legyenek. Az idős ember rengeteg tapasztalata óriási kincs a külvilág számára. Az időskor békét és szépséget rejt, jó esetben ezt az idős ember át is tudja adni környezetének. Képes átélni élete legragyogóbb pillanatait, tehát újraéli hatalmas élményeit.
Hogyan tovább?
Tudomásul kell venni, hogy az élet produkál kihívásokat, nehéz helyzeteket, amikkel szembe kell nézni. Az életciklusok átmenetei mindig lehetőségek a változtatásra. Ezeket felismerve érdekes kihívásként tekinthetünk az életünk változásaira. Valami mást, valami többet és talán értelmesebbet is kitalálhatunk az életünkben. Mondjunk „igent” a változtatásra, a fejlődésre! Napi, heti vagy akár éves célokat is kitűzhetünk, ezek támpontok a teendőink között.
Emberi kapcsolatok
Kapcsolatainkat ápolni szükséges minden életkorban. Amennyiben úgy érezzük, hogy nem tudunk kilábalni az életkori kríziseinkből, folyamatosan elégedetlenek vagyunk magunkkal, vegyünk igénybe segítséget. Egy jóbarát, egy családtag lehet a támogatónk és a segítőnk. Ne restelljünk segítséget kérni szakembertől sem. Pszichológus, mentálhigiénés szakember segíthet túljutni ezen az érzelmi állapoton. Ne hasonlítsuk magunkat másokhoz. Éljük meg az életünket!
A megfelelő táplálkozás, a rendszeres mozgás, az értelmi funkciók fenntartása, az emberi kapcsolatok ápolása segít abban, hogy az időskori nehézségek áthidalhatóak legyenek.