Tények és tévhitek az allergiás nátha kezeléséről

Szerző: Dr. Szalai Zsuzsanna tüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus főorvos, Illusztráció: Freepik
2025.02.09. 15:26

Bár még tél van, nemsokára megint itt a pollenszezon, sok ember életét megkeserítve. Ráadásul, ebben az évszakban is előfordul az allergiás nátha, mert a háziporatkák a zárt-párás lakásokban szeretnek szaporodni és megkeseríteni az arra érzékenyek napjait. A recept nélkül kapható úgynevezett antihisztaminok csak az enyhe tüneteket enyhítik, amilyen az orrfolyás, viszketés, tüsszögés; a hosszasan fennálló panaszokra és az orrdugulásra nem hatnak. Ha allergia elleni tablettát szedünk, olyat kell venni, ami nem álmosít, vagyis nem befolyásolja a munkavégzést, autóvezetést.

Szénanátha és a szezontól független allergiás nátha kezelése

A szteroid tartalmú orrspray-k a leghatékonyabbak a szénanátha kezelésére, különösen a kombinált készítmények, amelyek a helyileg ható szteroid mellett antihisztamin hatóanyagot is tartalmaznak. Ezeket az egész szezon alatt, napi rendszerességgel javasolt használni. Leggyakoribb mellékhatásuk az orrvérzés. Létezik specifikus immunterápia, amelynek során az allergiáért felelős anyag kivonatát fokozatosan növekvő dózisban juttatjuk a beteg szervezetébe, hozzászoktatva ezzel az allergénhez, hogy az többé ne váltson ki eltúlzott reakciót.

Az asztma jelei

A köhögés, mellkasi nyomás, sípoló légzés már az asztma jelei, orvoshoz kell vele fordulni. A háziorvos hörgőtágító spray-t fog felírni, a szakorvos légzésfunkciós vizsgálatot végez és a tüneteket megelőző, gyulladáscsökkentő spray-t ír majd fel, amit előírásszerűen naponta, legalább a szezon végéig kell használni.

Mit ne szedjünk allergiára?
A recept nélkül kapható érösszehúzó orrspray-k gyorsan csökkentik a tüneteket, de csak 5-7 napig szabad azokat használni, mert gyorsan hozzászokást okoznak és tovább rontják a tüneteket. A szénanátha kezelésében ezek helyett a receptköteles antihisztamin vagy szteroid tartalmú orrspray javasolt. A kalciumszármazékok és a calcimusc csontritkulásra valók, egyetlen allergiás kórképben, megfázásban vagy köhögésben sem hatásosak. Az elhúzódó felszívódású szteroid injekció adása számos veszélyes mellékhatása miatt tilos! Antibiotikumok szedése, ha a szénanátha mellett megfázás is fennáll (torokfájás, zöldes orrváladék, hő emelkedés, rövid láz), nem szükséges, mivel az ilyen fertőzéseket vírusok okozzák. Az elhúzódó köhögés az asztma jele, antibiotikum szedése ekkor sem szükséges.

Kapcsolódó témák: #allergia | #egészség | #nátha |