
A gépjárművekben a melegebb időjárás miatt nagyon hamar felforrósodik a levegő, ezért is tilos akár egy percre gyermeket, vagy háziállatot hagyni bennük.
„Csak egy percre ugrom be. Csak egy kifliért megyek. Résnyire lehúztam az ablakot.” Könnyelmű mondatok ezek, amivel gyakorta találkozni az év minden napján, de a nyári időszakban ez különösen veszélyes, felelőtlen gondolat.
Az autó percek alatt katlanná változik, a forróság pedig könnyen a járműben hagyott kisgyermek életébe kerülhet – hívták fel a figyelmet a hatóságok a Magyar Rendőrség nevű Facebook-oldalon. Egyes mérések szerint a 30-35 fokos hőségben tíz perc sem kell ahhoz, hogy a jármű belsejében 70 (!) fokikg emelkedjen a hőmérséklet. Ez az extrém terhelés pedig a keringés összeomlásához vezet.
Mi a teendő, ha járműben hagyott gyermeket, vagy állatot lát?
A legfontosabb, hogy nem szabad késlekedni. A rendőrség szerint elengedhetetlenül fontos, hogy tudjuk, a test nagyon gyors hőemelkedése hőgutát okozhat. Normális körülmények között a szervezet önmagát izzadással hűti, de extrém melegben ez a képesség még a felnőtt emberek esetén is megszűnik. A hőguta nagyon veszélyes állapot, ugyanis akár az agyat, akár más szerveket komolyan károsíthat, szélsőséges esetben akár halált is okozhat. Jellegzetes tünetei a kivörösödött arc, száraz bőr, de főleg a nagyon magas testhőmérséklet.
Ha ilyen helyzetben módunkban áll a babát kivenni a gépjárműből, azonnal helyezzük hűvös, árnyékos helyre az orvosi segítség megérkezéséig. Érdemes ilyenkor hideg vizes törölközővel törölgetni, legyezgetni, vagy akár hideg vizes lepedőbe csavarni.
Ne vesztegessük az időt a szülő felkutatásával! A rendőrség arra kéri az ilyen helyzetbe kerülőket, hívják a 112-es segélyhívó számot.