ZalaZONE: az innováció, az infrastruktúra és az ipar mekkája

Győr+ Fotó: Adorján András
2023.11.30. 16:37

Épületátadó ünnepséggel egybekötve csütörtökön tartotta a Széchenyi István Egyetem a „ZalaZONE Tudományos és Innovációs Park Fejlesztése” elnevezésű projekt zárórendezvényét Zalaegerszegen. Az eseményen beszédet mondott Varga Mihály pénzügyminiszter is, aki méltatta a fejlesztést és a campus teljesítményét.

A zalaegerszegi Járműipari Tesztpálya infrastruktúrájára támaszkodva három évvel ezelőtt indult hódító útjára az a projekt, mely a járműipari tesztelési és vizsgálati kompetenciák fejlesztését helyezte a fókuszba a nyugat-magyarországi régióban. A program azonban ennél távolabb mutat, hiszen a győri Széchenyi István Egyetem Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központja (FIEK) már 2016-ban megkezdte működését. A központ célja a Magyarország versenyképességét növelő, hosszú távú és fenntartható ipari-szolgáltató-felsőoktatási együttműködések támogatása. Alapvető törekvés a piaci megalapozottságú kutató-fejlesztő bázisok létrehozása a felsőoktatási intézményekben, amelyek a vállalati partnerek számára korszerű kutatási hátteret biztosítanak fejlesztési célkitűzéseik eredményes megvalósításához.

A november 30-án záruló projekt konzorciumvezetője a Széchenyi István Egyetem, konzorciumi partnere a 3B HUNGARIA Ipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., míg kiemelt együttműködő partner a ZalaZONE Kutatási és Technológiai Központ volt. Több fókuszterületet is tartalmazott a program, szám szerint ötöt, így az autonóm közlekedési rendszerek, az autonóm földközeli légi megoldások, a hibrid és elektromos járművek akusztikájának, a digitális gyár és digitális oktatásnak valamint az Innovációmenedzsment módszereknek a fejlesztését.

A nagyszabású projekt részeként több beruházás létrejöhetett, a ZalaZONE Tudományos és Innovációs Parkban megépült egy közel 30 fő befogadására képes szállásépület, de egy majdnem 700 négyzetméteres innovációs intézmény is létesült. A négymilliárd forint költséggel megvalósult beruházás utolsó eleme az az 502 négyzetméter összterületű, két emeleti szinttel rendelkező előadó-épület, melyet csütörtökön adtak át Varga Mihály jelenlétében. A pénzügyminiszter beszédében elismerően szólt a győri Széchenyi István Egyetemről, melyet európai összevetésben az első 400, míg a világban az első 1200 egyetem között jegyeznek. „A kormány célja, hogy a magyar egyetemek az ország fejlődési lehetőségeit kiszélesítő szellemi központtá válhassanak, az alapítványi modell nagyobb autonómiát biztosít az egyetemeknek. A 2010-es években a munkaalapú gazdasági modell bevált; a “gyártás évtizede” után pedig megjelentek a fejlesztési központok. Az autóiparban a Széchenyi István Egyetem, illetve a ZalaZone is ezt az irányt mutatja. A most átadott oktatási épületben a legfejlettebb technológiák kutatására nyílik lehetőség: többek között a drónos járműkövetésre, az önvezető közlekedésre, valamint az elektromobilitásban alkalmazott hajtásláncokra” – fogalmazott a pénzügyminiszter.

Varga Mihály hozzátette: „Az új épület része annak 4 milliárd forintos fejlesztésnek, amelyben a Széchenyi István Egyetem az autóipari képzés, kutatás és fejlesztés számára biztosít korszerű körülményeket. Ezek a fejlesztések a piac és az egyetem együttműködésében, ipari környezetben valósultak meg. A tudományos és innovációs park eredményei elősegítik az ország versenyképességének és tőkevonzerejének növekedését, valamint a high-tech piacon elfoglalt pozíciója is javulhat.”

Lukács Eszter, a Széchenyi István Egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese elmondta, a most átadott létesítménnyel teljessé vált a zalaegerszegi innovációs park. A fejlesztés egyszerre járul hozzá a magasszínvonalú szakemberképzéshez és – az intézmény fenntarthatóságát szem előtt tartó – kutatásfejlesztési tevékenységéhez.

Az épületátadó ünnepség a projekt zárórendezvénye is volt egyben, így egy tartalmas, fejlesztésekkel teli időszak zárult, mely új távlatokat és célokat nyit a jövőbe.

A fejlesztés a Széchenyi István Egyetem és a 3B HUNGARIA Ipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. konzorciumában, az „Innovatív járműipari tesztelési és vizsgálati kompetenciák fejlesztése a nyugat-magyarországi régióban a zalaegerszegi Járműipari Tesztpálya infrastruktúrájára támaszkodva” című, GINOP-2.3.4-15-2020-00009 azonosító számú projekt keretében valósul meg. A projekt összköltsége 1,728 milliárd Ft, melyből a vissza nem térítendő támogatás összege 1,599 milliárd Ft.

(X)