Lámpásként világítanak a magyar borászat egén

Szerző és fotó: P. Csapucha Adrienn
2023.08.24. 13:49

10 év után ismét elnyerte az Év Pincészete Díjat a Pannonhalmi Főapátság, ezzel a térségünkben magas színvonalon működő pincészet lett az első hazánkban, amelyik másodszorra érdemelte ki a rangos elismerést. A kitüntetést csütörtökön ünnepélyes keretek között vették át a pincészet képviselői Pannonhalmán, ahol elhangzott az is: a szakrális értékeken alapuló intézmény lámpásként világít a magyar borászat egén.

A Magyar Bor Akadémia, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa, a Magyar Szőlő- és Bortermelők Szövetsége a covid okozta három év kihagyás után 2023-ban ismét átadta az Év Pincészet Díjat. A szervezők 850 jelölőlapot küldtek ki, így nem egy szűk plénum döntött az elismerésről, hanem jeles borászok, borszakmai szervezetek, a gasztronómia, a művészet és a tudomány meghatározó személyiségei, mindazok, akiknek rálátásuk van Magyarországon a szőlő-, és borágazatra.

„Nagyon nagy értéket képvisel ez a díj, széles szakmai és társadalmi alapokon nyugszik. A beérkezett nyomtatványok alapján hárman kerültek a legjobbak közé, a Takler Borbirtok, Gere Attila Pincészete valamint a Pannonhalmi Főapátság Pincészete. Végül a szervező három szakmai szervezet elnöksége, annak 26 tagja szavazott a nyertesről. Eddig is nagyon fontos és értékes volt ez az elismerés, de most tényleg az egész ágazat véleménye tükröződik ebben a díjban” – árulta el a Győr+ Médiának Koch Csaba az akadémia elnöke.

Koch Csaba

A szakember hozzátette, ahhoz, hogy valaki kiérdemelje ezt a kitüntetést, ahhoz nem egyszerűen jó borokat kell készítenie, nem egyszerűen jónak kell lennie a borászoknak, hanem egy nagyon komplex egységben kell működni, a szőlőtermeléstől az elkészült nedűig mindenben maximumot kell nyújtani.

Pannonhalmán az apátság úgy fogalmazta meg a szándékát a borászat létrehozásával, hogy szeretne legalább olyan minőséget a borban látni, mint amit maga a főapátság képvisel. Fontos tevékenységei mellett bebizonyosodott, hogy a bor közösségteremtő ereje ugyan olyan jelentőséggel bír az apátság számára, akárcsak a borászat dolgozóinak. Vagyis ha Pannonhalma egy integrált, központi hely kíván lenni, akkor ebben a borkultúra is egy fontos eszköz lehet. A többi között erről is beszélt a csütörtöki rendezvény kezdetén Liptai Zsolt főborász.

Koch Csaba (balra) és Liptai Zsolt (jobbra) a vendégek között

A találkozón a vendégek elsőként megkóstolhatták a pincészet minőségi nedűit, majd megtekinthették a létesítmény működését, annak csodálatos panorámájával, az épített szakrális környezet szomszédságában, a Szent Márton-hegy délkeleti lábánál.

Az ezeréves hagyományokkal rendelkező pannonhalmi szőlő- és borkultúra az ezredforduló után, pontosan két évtizede éledt fel újra Csipkerózsika álmából. A Főapátság újkori bortörténelmének húsz évjárata során a kezdeti 40.000 palack mára megtízszereződött. A 2003-ban épült és mintegy 2200 négyzetméter alapterületűvé bővült, a monostor tövében található pincében és borházban a hagyományok ápolása mellett a fajtaszerkezethez maximálisan igazodó újszerű technológiával kerül sor a Pannonhalmi Főapátság ültetvényeiről származó szőlők feldolgozására.

A hazai borok egyre népszerűbbek, magas minőséget képviselnek a nemzetközi piacon is. A tudatos borfogyasztás azonban Liptai Zsolt szerint is elengedhetetlen. „Magam is örülnék, ha a most még tizenéves gyermekeim felnőve, társaságban vagy baráti rendezvényeken az égetett szeszes italok helyett, finom borokat fogyasztanának. Van a társadalomban egy változás, ha úgy tetszik a borfogyasztásnak lett egyfajta divatja is, és nekünk törekednünk kell arra, hogy a folyamatos magas minőséget biztosítva, valami kristályosabbat, letisztultabbat nyújtsunk a borszerető közönségnek. Ezért szűkítjük például a termékpalettánkat, hogy koncentráljunk arra, mi az, amiben igazán jók tudunk lenni” – mesélte portálunknak a pincészet főborásza.

A rendezvény a Viator Étteremben zárult, ahol 17. alkalommal adták az Év Pincészete vándordíjat, a hozzá tartozó „Szőlősgazda” szoborral, mely Madarassy István, Kossuth-díjas ötvös- és szobrászművész alkotása. A megjelenteket Hortobágyi T. Cirill köszöntötte.

“Eleink a nyugatról jövő szerzetesek, az ókori alapukon nyugvó termesztési módszereket hozták el Pannonhalmára, így a kezdetektől életünk szerves része a szőlőtermesztés, a borászat” – idézte fel a múltat a főapát. “Nem kis büszkeséggel emlékezek arra az 1998-ban indult útkeresésre, mely 2002-ben kiteljesedett, amikor a pincészet alapkövét letettük. Éppen 20 éve pedig átadhattuk az épületet, hálás vagyok mindenkinek aki ebben közreműködött, rengeteg eredményt tudhatunk magunk mögött– fogalmazott Hortobágyi T. Cirill.

Az ünnepi programban közreműködött Sárik Péter, Erkel-díjas jazz- és zongoraművész, valamint Berki Tamás énekes is.

TV-s szerkesztő: Ficsór Dávid, P. Csapucha Adrienn