Technika

Vége a szabad drónozásnak

Fotó: PCmag.com
Mireider Máté
2020.12.28. 17:50

Államilag előírt alkalmazást kell használnia mindenkinek, aki drónnal szeretne repülni, bizonyos súlykorlát felett pedig vizsgához kötött a gépek használata. Súlyos milliókat fizethet, aki engedély nélkül repül.

Még december közepén fogadta el az Országgyűlés 116 igen, 52 nem szavazattal és 1 tartózkodás mellett elfogadta a “pilóta nélküli légijárművek üzemelésével összefüggő egyes törvények” módosítását. A törvény szerint a 120 grammnál nehezebb, a “távoli pilótától” 100 méternél nagyobb távolságra eltávolodni képes drónokat regisztrálni kell, amihez a HungaroControl által üzemeltetett alkalmazást is létrehoznak.

Miben jelent ez változást az eddigiekhez képest? Elméletileg a drónokat eddig is regisztrálni kellett, és légtérhasználati engedélyre is szükség volt, a gyakorlatban ez azonban ellenőrizhetetlen volt, és visszakövetni sem igazán lehetett.

Az előírt alkalmazással a “távoli pilóta” tájékozódhat a korlátozásokról, és jelezheti igényét valamelyik légtér használatára. Lesznek a földi létesítmény jellege miatt tiltott, valamint korlátozottan igénybe vehető területek is a légtérben.

Ilyenek jelenleg is vannak, a DJI drónjai például a győri börtön közelében csak külön kiadott ipari engedéllyel tudnak repülni, annak hiányában az eszköz nem repül közelebb egy bizonyos határnál. Ez azonban csak gyártói beállítás, egy házilag barkácsolt drónnak ez nem akadály. Ezt a hiányt pótolja az államilag előírt app.

A törvény nem csak a hobbidrónosoknak fog nagy gondokat okozni, de sok vállalkozásnak is: a rendelkezések értelmében lakott terület felett kizárólag eseti légtérben lehet pilóta nélküli légijárművet használni. A játékdrónok e követelmény betartása alól mentesülnek. A jövőben szabálysértésnek minősül, ha valaki lakott terület felett jogosulatlanul drónozik, illetve ha közben más lakásáról, egyéb helyiségéről, vagy ezekhez tartozó bekerített helyről jogosulatlanul hang- vagy képfelvételt készít.

Fotó: dronerush.com
A drónnal való megfigyelés bűncselekménynek minősül, a rendelkezések megsértőivel szemben százmillió forintig terjedő légiközlekedési bírság szabható ki.

120 gramm feletti értékkel rendelkező eszközök esetében az jogosult kezelésre, üzemeltetésre, illetve vezetésre, aki képzésben részesült, és eredményes vizsgát tett, vagy kiképzés alatt álló személy, akinek a tevékenysége a légi közlekedés biztonságát befolyásolhatja.

Január 1-jétől csak a HungaroControl applikációjának használatával reptethetőek a pilóta nélküli légi járművek. Ez azt a célt szolgálja, hogy a drónozók naprakész tájékoztatást kapjanak a légtér-információkról és a korlátozásokról. A mydronespace célja, hogy elősegítse a szabályos drónreptetést és támogassa a drónpilóták helyzettudatosságát a hatályba lépő jogszabállyal összhangban. Mivel a használata január 1-jétől kötelező, minden drónozónak meg kell majd ismerkednie vele.

Mi is az a drón?
Fontos különbséget tenni a drón és a játékrepülő között. Bár mindkettővel repülhetünk, irányíthatjuk, azonban a drón képes önálló repülésre, beavatkozás nélkül is. Megfelelő ismeretekkel, vagy programmal akár teljesen önállóan felszáll, megteszi a kijelölt útvonalat, visszatér, közben videót vagy képeket rögzít. A játékrepülő a távirányító hatótávján kívül leszáll, rosszabb esetben leesik. A drón viszont jelvesztés ellenére is folytathatja az útját, vagy magától visszatér a felszállási, vagy egyéb kijelölt pontra.
Kapcsolódó témák: #drón | #technika | #technológia |