Vadászat koronavírus idején

Társasági helyett egyéni vadászatok

Fotó: Szabó Csilla
Szabó Csilla
2020.04.26. 09:07

Tavasszal sok feladatuk van a vadászoknak, de a vírusjárvány miatt most az idősebb korosztály nem járja az erdőt és mezőt, hogy vadakat ejtsen. Az állatok károkat okoznak a vetésben, a vendégvadászok elmaradnak. A sertéspestisre is figyelniük kell, és a társasági helyett az egyéni vadászat lehetséges.

Bognár Szabolcs, a Rábapatonai Vadásztársaság elnöke az idei vadászszezon indulásáról elmondta, tavasszal mindig sok feladatuk van a társaságok vadászainak. Ilyenkor feljavítják a vadászleseket, etetőket főleg társadalmi munkában, így segítve a hivatásos vadászoknak, akiknek feladata még többek között a vadak etetése, megfigyelése is. Idén a vírusjárvány miatt azonban változtatni kényszerültek, a változó jogszabályi előírások betartásával egyéni vadkárelhárító vadászatokat tartanak, ezeken most az idősebb korosztály tagjai nem vesznek részt, és idős családtagjaikkal együtt élő vadásztársak közül is többen lemondtak a vadak elejtéséről.

Áprilistól a vadászatra jogosultak nagy energiákat fordítanak a vetések őrzésére, kiemelten a kukorica esetében jelentkező vaddisznótúráskár megelőzésére, ami törvényi kötelezettségük is. „Terítékre hozzák”, azaz meglövik a vadakat, hogy azok ne okozzanak nagy kárt a vetésben.

A jelenlegi járványügyi intézkedések egyelőre lehetővé teszik a vadászok szabad mozgását, valamint az egyéni vadászatot, de a vadkárelhárítások megtervezése, megszervezése, hatékony kivitelezése csak a gazdákkal együttműködve valósulhat meg, hogy a vadászok is tudják, hol vannak a vadkárral érintett területek.

Nem minden vadat lőnek ki, előzetes felmérés alapján megadott előírás van arra, hogy egy évben hány vad ejtése kötelező a túlszaporulat megakadályozása miatt.

„A szabadon élő természetes apróvadállomány megfogyatkozott az utóbbi időben, így túlszaporodás nem lesz” – mondta Bognár Szabolcs elnök, de a sertéspestis megjelenése változást hozott az elejtett vaddisznók értékesítésében. Minden kilövés után mintát kell venni az állatból bevizsgálásra, és a vadászmesternek le kell adnia a vaddisznót a NÉBIH részére, amely fizet az elejtett vaddisznóért. A többi vadat – nyúl, róka, őz, szarvas, és a rókák mellett megjelent aranysakál – a VADEX Mezőföldi Zrt.-nek adják el feldolgozásra és értékesítésre.

„Az M1-es autópálya és az M85-ös gyorsforgalmi út kerítéssel szegélyezett a vadak elől, de nagyon kell vigyázni, hiszen a szarvas, őz, vaddisznó vonulási útvonalába eshetnek ezek a kerítések, amelyek miatt visszafordulnak a vadak, és így egyéb, autósok által járt útvonalon találkozhatunk velük” – figyelmeztetett a vadásztársaság elnöke.

A vadászat Magyarország hagyományainak része, nemcsak kikapcsolódást, sportolási lehetőséget kínál, hanem szakmai és gazdasági tevékenységet is jelent. A szabadon élő természetes vadállomány élőhelyét vadgazdálkodási és természetvédelmi szempontból is védik, hogy megőrizzék a biológiai sokszínűséget.

A vírusjárvány miatt most a helyi vadásztársaságok tagjainak feladata a vad elejtése, hiszen a vendégvadászok visszamondták a lekötött vadászati csomagokat. „Ausztriából, Szlovákiából, Olaszországból rendszeresen jöttek hozzánk is vendégvadászok, de reméljük, hogy az április 15-én indult őzbakvadászatra július–augusztusban, és a leglátványosabb szeptemberi bikabőgés idejére már ismét tudjuk fogadni a külföldi vadásztársakat, akikkel most nem indulunk közös vadászatra és nem ünnepeljük az elejtett trófeákat, csak telefonon tartjuk a kapcsolatot. A mieink addig is vadásznak, igaz, csak egyedül állnak a lesen” – tette hozzá Bognár Szabolcs elnök.

Kapcsolódó témák: #koronavírus |