Gyermeknevelés

Még nem beszél a gyermekem! Aggódjak?

Illusztráció: Pixabay
Győr+
2020.02.25. 11:35

Szerencsére egyre többen teszik fel a címben szereplő kérdést mostanában a szakembereknek. Ez persze nem azt jelenti, hogy minden esetben gond lenne, de az mindenképpen jó dolog, hogy a szülők odafigyelnek a gyermekeik beszédfejlődésére, és mernek segítséget kérni, hogyha úgy érzik, indokolt.

„A gyermekek beszéd- és nyelvi fejlődése egy hosszú folyamat, amely már magzati korban elkezdődik” – mondta a Győr+ Estében Rohár Alexandra logopédus, okleveles, szakvizsgázott gyógypedagógus, a Széchenyi István Egyetem Gyógypedagógia Tanszék oktatója. Születés után 1–4 hónapos kor között megindul a spontán gőgicsélés, majd ezt követően a 6. hónaptól kezd el differenciálódni a hangadás. Ebben a korban már figyelemfelhívó lehet, ha ez nem történik meg. Nagyjából egyéves korban jelennek meg az első szavak, mire pedig a gyermek óvodába kerül, több szavas mondatokban kellene beszélnie.

Sok hátráltató tényező jelent meg manapság, mint például a nagyfokú „háttérzaj”, ami a túlzott elektronikus médiafogyasztás miatt alakult ki, és ami elveszi az időt az élőszótól, meseolvasástól, amelyre a gyerekeknek a sikeres anyanyelv-elsajátításhoz a legnagyobb szükségük lenne.

Persze segíteni is tudjuk gyermekünk beszédfejlődését, például azzal, hogy amikor sír, gőgicsél, gagyog, akkor reagálunk rá. Ezzel is azt mutatjuk neki, hogy fontos, hogy kommunikáljon velünk. Nagyon hatékonyak a mondókák, és az is, ha hallja a szavainkat. Feltéve, ha nincs szervi gond, hiszen a hallás egészséges működése elengedhetetlen a normál beszédfejlődéshez. „Ma már minden megszületett gyermekről objektív módszerrel meg tudjuk állapítani, hogy ép-e a hallása” – mondta el dr. Vasvári Gergely Pál fül-orr-gégész, foniáter szakorvos.

Hangsúlyozta a korai diagnózis fontosságát, mert a gyermek fejlődésében az idő nem visszafordítható, tehát egy egyéves gyermek esetében sokkal nagyobb az esélye a teljes gyógyulásnak, mint egy 3-4 éves korban felismert esetben.

A hallás nem csak születési rendellenességgel, hanem betegségek hatására is sérülhet. Ha a gyermek például sokat szenved légúti megbetegedéstől, akkor is érdemes a fülét is megvizsgáltatni szakorvosnál.

Mindkét szakértő vendég hangsúlyozta, hogy ha észleljük, hogy nincs minden rendben a gyermekünk beszédfejlődésével vagy hallásával, akkor forduljunk hiteles segítő szakemberhez. Nagyon sok „csodamódszer” is terjedőben van, melyek hatásossága a legnagyobb jóindulattal is megkérdőjelezhető. Nem érdemes kockáztatni.

Kapcsolódó témák: #egészségügy | #napi érdekes |