dr. Feng Xiao Ping

A koronavírusról másképp

Illusztráció: Shutterstock
Győr+
2020.03.23. 21:04

Ismert tény, hogy a koronavírus Kínából indult, dr. Feng Xiao Ping, a Harmónia Akupunktúra Centrum akupunktúrás szakorvosának hazájából. A szervezetünk legfontosabb védőbástyája az immunrendszerünk, erről ír ezúttal a doktornő.

Az eddig ismeretlen, új típusú koronavírus az év elején kezdett rohamtempóban terjedni Kínában. Elsőként a 12 millió lakosú Wuhanban, majd átterjedt más tartományokra is. A járványra már akkor felfigyelt az egész világ, s borítékolható volt, hogy nem kerülhetjük el a terjedését más országokban, kontinenseken sem. Február közepén aztán Olaszország északi részéről is jeleztek megbetegedést, ekkor még nagyobb lett a feszültség Európa-szerte, ahol azóta is alakulnak ki a komoly fertőzési gócpontok, és terjed a betegség.

A koronavírusról először azt feltételezték, hogy egy kígyóról terjedt át emberre, ám mai vélekedés szerint denevér okozta a betegséget. Az első jelek szerint a halálozási arány alacsonyabb, mint a korábbi SARS vagy MERS járványok esetében, magasabb azonban az idősek, valamint más betegségekkel küzdő emberek körében.

A kínai orvosok a járvánnyal kapcsolatos tapasztalataikból készítettek egy összefoglalást a világ számára, hogy mindenki láthassa, mivel is kell szembenéznünk a következő időszakban.

A koronavírus kezdeti tünetei nem jelentkeznek súlyos formában, ám 9-14 nap után már olyan gyors a vírus toxikus hatása, hogy a láz megemelkedik, és a légzés is egyre nehezebb lehet. Súlyosabb esetben a tüdőlebenyek megbetegedése, tüdőgyulladás jelentkezhet, szervi elégtelenség is előfordulhat.

Vannak betegek azonban, akik bár megfertőződtek, de nincsenek tüneteik, legfeljebb némi fáradtság, levertség jelentkezik náluk. Néhány napon belül nagy részük meggyógyul, de addig a járványt ők ugyanúgy terjeszthetik, vagyis vírushordozók.

A szervezetünk legfontosabb védőbástyája az immunrendszerünk, ami felelős a testünkbe kerülő baktériumok, vírusok elleni küzdelemért, a megfelelő védekezés kiépítéséért. Működésében szerepet játszanak a fehérvérsejtek, amelynek elemei a fagociták, amelyek felismerik az idegen részecske jelenlétét, ami lehet például egy behatoló kórokozó is. Ezután a mikroorganizmust bekebelezik és elpusztítják. Az immunrendszer szervrendszere a nyirokrendszer, mely nyirokszervekből és az őket összekötő nyirokerekből áll. A nyirokszervek közé tartozik a csontvelő, a csecsemőmirigy, a lép, a nyirokcsomók, és az egyéb immun-feladatokat ellátó sejtek halmaza.

A kínai orvosok, infektológusok tapasztalata szerint az immunerősítés a legfontosabb feladatunk.

Ennek érdekében érdemes elsajátítani a helyes légzéstechnikát, vagyis a hasi légzést, ami optimális levegőcserét biztosít szervezetünk számára. A hasi légzés mélyebb, lassabb, ritmusosabb légzést biztosít, segít helyreállítani a vérben az oxigén és a szén-dioxid egyensúlyát, normalizálni a szívritmust és csökkenteni az izomfeszültséget. S hogy miként csináljuk? Vegyünk egy nagy levegőt, majd fújjuk ki, amennyire csak tudjuk. Ennek hatására vákuum keletkezik a hasban, és ösztönösen oda vesszük a levegőt.

Immunerősítésben bevált a moxa-kezelés is, amit alapvetően a yin túlsúlyos, vagy a yang hiányos állapotok kezelésénél alkalmaznak a keleti gyógyítók. Hőterápiás hatása miatt az elsőrendű kezelés a legyengült immunrendszer regenerálásában.

Figyeljünk lépünk és gyomrunk helyes működésére is. Ehhez kerüljük a hideg ételeket, italokat.

A hagyományos kínai gyógyászat a koronavírus kezelésében számos hőhatású készítményt alkalmaz, ajánlottak például a gizeng-készítmények, akár tea, leves formájában.

Figyeljünk a megfelelő alvásra is! A hideg láb, hideg kéz tünetnél ügyeljünk a végtagok melegen tartására, mert így tudjuk testünk középső részét is melegíteni, vagyis a belső szerveinket. (X)

Kapcsolódó témák: #koronavírus |