A Győr-kismegyeri kulturális programsorozat

Herkely Ákos Fotó: Ács Tamás
2025.06.02. 20:23

Matányi Marcell , Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar, Alapozó Tudományok Intézete, Hadtörténelem Tanszék tanársegédje és Ress-Wimmer Zoltán, a Görgey Kör alelnöke számoltak be a Helló Győr! adásában a 32-es Gyalogos Kompánia Hagyományőrző Egyesület Győr-kismegyeri kulturális programsorozatáról.

A program megvalósulásának ideje: 2025. június 13–14. (péntek-szombat)

A projekt munkacíme: „Marsot fújnak, hadba hívnak, kapj paripára vitéz magyarom!” – Exercitus hungaricus 1809–1849

A plakáton szereplő cím: Napóleon Győrben – 2025

A program megvalósulásának helyszínei:

·       Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum (Győr)

·       Magtár – Az új közösségi tér (Kismegyer)

·       Az 1809-es ütközet emlékművének közvetlen környezete (Kismegyer)

A program megvalósulásáért felelős egyesület: 32-es Gyalogos Kompánia Hagyományőrző Egyesület

A programban résztvevő partnerintézmények és egyesületek:

·       Hadtörténeti Intézet és Múzeum,

·       Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar, Alapozó Tudományok Intézete, Hadtörténelem Tanszék

·       Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum

·       Győr Megyei Jogú Város Levéltára

·       Magtár – Az új közösségi tér

·       Görgey Kör

·       Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség (MHKHSZ)

·       Kismegyerért Hagyományőrző Egyesület

A programra meghívott előadók:

·       dr. Pászti László (HIM)

·       dr. Nagy-L. István (HIM)

·       dr. Lázár Balázs (HIM)

·       dr. Négyesi Lajos (NKE)

·       dr. Polgár Balázs (HIM)

·       dr. Krisch András (MNL)

·       dr. Hermann Róbert (KGRE)

A programsorozat célja és komplexitása:

32-es Gyalogos Kompánia Hagyományőrző Egyesület 2005 óta foglalkozik katonai hagyományőrzéssel és történelmi újrajátszással (reenacting), ezáltal pedig a hazafias-, és honvédelmi neveléssel. Egyesületünk 2020 óta működik együtt Győr megyei jogú város kulturális intézményeivel (Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum, Győr Város Levéltára, Győri Egyházmegyei Gyűjteményi Központ, Győri Balett Intézet). Célunk egy olyan regionális együttműködés kialakítása, amely lehetővé teszi, hogy Győr-Moson-Sopron vármegye polgári lakossága méltó módon megemlékezhessen a térség napóleoni háborúkban viselt történeti múltjáról, valamint az azt követő időszak polgárosodásának honvédelemre gyakorolt hatásáról.

Közép-Európa szerte számos mikro- és makro szintű regionális rendezvény állít emléket a napóleoni-korszak kulturális hagyatékának, hiszen a polgárosodás folyamatán áteső térség a mai napig hordozza a korszak nyomait. Jelenjen ez meg akár az épített, viselt vagy szellemi örökségünkben. Több éves rendezvényszervezői tevékenység (emlékmise, emlékkoncert, nemzetközi konferencia) után partnereinkkel idén egy olyan rendezvénysorozat megszervezését tűztük ki célul, amely hosszú távon lehetőséget teremt Győr városa mellett Sopron – Mosonmagyaróvár – Tata városok bevonásával megemlékezni az 1809. évi hadjáratról és a Győr-kismegyeri csatáról. Az egy egész hétvégét átölelő rendezvénysorozat (2025. június 13-15.) teret enged a történelmi újrajátszásnak, kerekasztal beszélgetéseknek, városismereti sétáknak, interaktív csatatérbejárásnak, városi megemlékezésnek, katonai toborzásnak, kisvállalkozói megjelenésnek (kézműves termékek vására), kulturális programoknak. A hétvége célja, hogy a dunántúli régió kulturális életében egy régi hagyományt újraélesztve ápolhassuk hagyományainkat és teremthessünk új értékeket.

Programsorozatunk elemeinek összeállítása során fontosnak tartottuk szem előtt tartani, hogy a társadalom különböző korosztályainak megszólítása, valamint az érintett régió mikro- és makro térségi lefedettsége is releváns tényező lehessen. Így kerülhetett sor felnőtt, iskolás és családi programok megalkotására is, amelyek során figyelmébe vettük az egyes városi intézmények igényeit is.

Az adást itt lehet megtekinteni: