Példaértékű az állatvédelem támogatása városunkban

J. Kovács Andrea Fotó: Ács Tamás
2024.02.03. 15:31

A győri önkormányzat és dr. Dézsi Csaba András polgármester kiemelt figyelmet fordít az állatvédelem támogatására és az állatok védelmére. 2023-ban minden eddiginél nagyobb keretet biztosított az ezzel foglalkozó szervezetek számára.

A város által kiírt „Szívügyünk az állatvédelem” című pályázaton összesen 30 millió forintot osztottak szét a pályázók között. Az Alapítvány a Xantus János Állatkertért és a Vadvédelemért 3,8 millió, az Emberek az Állatokért Alapítvány 7,3 millió, a Győri Puha Praclik Egyesület 4,8 millió, a Kutymorgók a Rászoruló Állatokért Egyesület 2,8 millió, a Szurkolók az Állatokért Győr Állatvédelmi Alapítvány 2,8 millió, a Tanítunk és Védünk Állatvédelmi Egyesület 1,3 millió, a Xantus János Állatkert Közhasznú Nonprofit Kft. 7,2 millió forintot kapott az állatvédelmi alapból.

A szervezetek már kézhez kapták a támogatást. Mire költik a pénzt? – erről kérdeztük a vezetőket.

Rikovics Anita, a Győri Puha Praclik Egyesület alelnöke: „Ivartalanításra és orvosi költségeink fedezésére használjuk fel az elnyert pénzt. Már meg is hirdettünk egy ivartalanítási akciót, melyre körülbelül kétszázötven gazdás cicát várunk. A nőstény cicák gazdáitól tízezer, a kandúrosoktól ötezer forint önrészt kérünk, a beavatkozás fennmaradó részét mi álljuk. Ott igyekszünk segíteni, ahol tudunk. Szívesen végezzük az általunk felvállalt feladatot és örülünk, hogy az önkormányzat is elismeri a tevékenységünket. Úgy gondolom, ez a támogatás egy alapot ad ahhoz, hogy mi, állatvédők megpróbáljunk jobban összedolgozni. Tavaly a polgármester kezdeményezésére rendezett állatvédelmi napon mindnyájan úgy éreztük, ezt folytatni kell.”

Fotó: Puha Praclik

Tóth Zoltán, az állatkert kommunikációs munkatársa: „Örömmel értesültünk a döntésről. Sokan nem tudják, hogy a Xantus János Állatkert Közhasznú Nonprofit Kft. az állatkert mellett a gyepmesteri telepet is működteti. A telep évente több mint 250 állatot fog be vagy fogad be, akiket a törvényi határidőt követően nem altatnak el, hanem önként vállalt tevékenységként gazdát keresnek számukra. Ez néha évekig is eltart, de az ott dolgozók mindig találnak megoldást. A befogott állatokat megjelölik, oltják és biztosítják egészségügyi ellátásukat. A gyepmesteri telep egy olyan menhellyé fejlődött, ami soha nem teheti ki a megtelt táblát, állandóan rendelkezésre kell állnia. A zsúfoltság enyhítése miatt az oda bekerülő állatok új gazdához juttatása az elsődleges cél. A kapott támogatás egy részét az állatkert vadvédelmi mentőhely korszerűsítésére fordítja, ahol évente több száz, a lakosság által mentett, a természetből bekerült sérült állat vagy fiatal árva egyed rehabilitációjáról gondoskodnak.

Fotó: Zoo Győr, Facebook

Az Alapítvány a Xantus János Állatkertért és a Vadvédelemért fő feladatának az élőhelyek közelében élő gyerekek és felnőttek oktatását tekinti. A pályázaton nyert pénzt eszközbeszerzésre és oktatásfejlesztésre fordítják.”

Nagy Péter, az Emberek az Állatokért Alapítvány kuratóriumi tagja, a Győri Állatmenhely vezetője: „Példaértékű, hogy a város az állatvédelmet ennyire fontosnak tartja és támogatja. Ezzel a pénzzel egy régi álmunk válik valóra. Egészségügyi létesítményünk jelenleg egy orvosi vizsgáló szobából, műtőből és fertőző beteg utókezelőből áll. Most egy olyan baleseti-belgyógyászati utókezelő részleget is ki tudunk alakítani, ahol a nem fertőző beteg állatok gyógyulhatnak.”

Csillag Balázs, a Szurkolók az Állatokért Győr Állatvédelmi Alapítvány vezetője: „Minden támogatásnak örülünk, annak pedig különösen, hogy a helyi önkormányzattól kapjuk. Idén vagyunk először jogosultak az 1 százalékra, önerőből és adományokból tartjuk fenn magunkat. Próbálunk mindenhol ott lenni, és segíteni az itt élők mindennapjait. A pályázati pénzt eszközbeszerzésre fordítjuk, chip olvasót, befogó botot, élve fogó csapdákat, vastag kesztyűket vásárolunk belőle.”

Fotó: Szurkolók az Állatokért Győr Alapítvány

Bódis-Mező Anita, Kutymorgók a Rászoruló Állatokért Egyesület elnöke: „Szervezetünk kimondottan az ivartalanítás támogatására jött létre, így mi a teljes összeget erre fordítjuk. Nagyon örülünk ennek a lehetőségnek, hiszen a gazdák részéről sokan jelentkeztek a felhívásunkra, kutyások és macskások egyaránt. Ugyanakkor nem csak gazdás állatok, hanem kóbor, kolóniában élő cicák ivartalanítását is elvégezzük.”

Árpási István, a Tanítunk és Védünk Állatvédelmi Egyesület elnöke: „A kapott pénzből Környezeti nevelési célú programot valósítunk meg; az Állatságok állatbemutató műsorát fogjuk biztosítani a nyári Zoo Tábor tíz hete alatt. Ismeretterjesztő kiadványokat készíttetünk és juttatunk el ingyenesen a győri gyerekeknek. Ezek a játékos foglalkoztatók a felelős állattartásról, a természetvédelem aktuális kérdéseiről szólnak. A jövő nemzedék nevelésében, tanításában hiszünk, ezt a célt tűztük a zászlónkra.”

Kapcsolódó témák: #állatvédelem | #Győr | #Győri önkormányzat |