Négy év után ünnepelték a halvándorlás világnapját

Fotó: Zombai-Kovács Ákos
Zombai-Kovács Ákos
2022.05.20. 10:07

A járvány miatt négy év kihagyással szervezett újra iskolásoknak szóló ismeretterjesztő programot az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság. A szervezet is csatlakozott a nemzetközi szintű megemlékezéshez, melynek célja, a Halvándorlás Világnapján, felhívni a figyelmet az átjárható folyók és a vándorló halak jelentőségére.

A Halvándorlás Világnapját ünnepelték pénteken a vízügyi igazgatóság védelmi központjában. Két győri és az ásványrárói iskolából jöttek fiatalok, nagyjából hatvanan, hogy többet tudjanak meg az átjárható folyókról és a vándorló halakról. „Világszerte több mint 60 országban emlékeznek meg a világnapról, ami azért kiemelten fontos, mert, ahogy nekünk, embereknek, úgy a halaknak is fontos a szabad mozgás és, hogy szabadon megválaszthassák, hol szaporodnak” – mondta az ÉDUVIZIG szakértője. A régióban, a Szigetközben és a Mosoni-Dunán is komoly eredményeket értek el a halak szabad vándorlásának biztosítása érdekében. A szakértő szerint mostanra közel optimális feltételek várják a térségben élő és szaporodó halfajokat. „Szerencsére saját, állami és uniós források felhasználásával rengeteg dolgot meg tudtunk valósítani az elmúlt időszakban, így a Szigetközben és a Mosoni-Dunán ideális a helyzet, a Dunán még lenne mit tenni, de ott is tervezzük azokat a munkákat, amik a halak szabad vándorlását biztosítják” – tette hozzá id. Pannonhalmi Miklós.

Amíg a Szigetközben a fejlesztéseknek köszönhetően ideális a vízmennyiség, addig a közeli Fertő-tóban vészesen alacsony a vízállás. Pannonhalmi Miklós, a tó szakértőjeként azt mondta, aggodalomra semmi ok, mindössze az aggasztóan kevés csapadék okozza az extrém kis vizet. „Az osztrák médiában most nagyon sokat foglalkoznak a témával, az idegenforgalmat is féltik attól, hogy kevés a víz a tóban” – emelte ki a szakértő. „Nincs ebben semmi meglepő, a Fertő-tó egy sztyepptó, abból is a legnyugatabbi, teljesen normális, hogy időként nagyon kicsi a víz, sőt volt, hogy ki is száradt a meder, máskor meg a parti településeket veszélyeztette nagyvízkor, tudomásul kell venni, hogy két éve alig esett csapadék a térségben, csak akkor változik a helyzet és lehet újra optimális a vízmagasság, ha kiadós esőket kap a környék” – foglalta össze a lényeget Pannonhalmi Miklós.

A pénteki Halvándorlás Világnapi rendezvény Ásványrárón, a halátjáró megtekintésével zárult.   

TV-s szerkesztő: Zombai-Kovács Ákos

Kapcsolódó témák: #ÉDUVIZIG | #élővilág | #Győr+ TV | #halvándorlás |