Merje hazavinni – merjen hazamenni!

Havassy Anna Katalin Fotó: Depositphotos.com
2024.01.23. 17:57

Van, akiknek örömteli a félévi bizonyítványosztás, viszont van olyan gyermek is, akit szorongással tölthet el az a tény, hogy nem olyan jegyeket szerzett, amilyeneket elvártak volna tőle. Szélsőséges esetben előfordulhat, hogy az a gondolat fogalmazódik meg benne: legjobb lenne haza se menni. Az ilyen eseteket szeretné megelőzni a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság.

Országszerte minden évben akad néhány eset, amikor a diák nem mer hazamenni a rossz érdemjegyei miatt. A rendőrség fokozott figyelmet kér a szülőktől és a rokonoktól ebben az időszakban, mivel a csellengő gyerekek könnyen válhatnak áldozattá, vagy zaklatott lelki állapotuk miatt akár elkövetővé is.

„Szerencsére nem tömeges jelenségről beszélünk, de sajnos minden évben akadnak fiatalok, akik félnek hazavinni a bizonyítványt, mert tartanak a szülő dorgálásától” – mondta el Szabó Csaba rendőr őrnagy, a vármegyei rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának osztályvezetője, majd így folytatta:

„Kulcsfontosságú, hogy a szülő és a gyermek között olyan bizalmi viszony jöjjön létre, amelyben nyugodtan el lehet mondani a problémákat. A sorozatos rossz jegyek esetén pedig azt javasoljuk, hogy a szidás helyett a szülő segítsen stratégiát kidolgozni a javításra.”

A felgyorsult életvitel miatt egyre csökken a nettó idő, amit a család együtt tud tölteni. Ezért is szükséges, hogy minőségi módon töltsük el ezt a keveset.

„Nagyon fontos, hogy ha a gyermek beszélgetni szeretne valamiről, akkor szakítsunk időt arra, hogy meghallgassuk, különben a későbbiekben már nagyon nehéz lesz ezt a sérült bizalmi kapcsolatot helyreállítani” – figyelmeztetett Szabó Csaba. „A rendőrség ebben az időszakban prevenciós felhívásokkal és fokozott közterületi jelenléttel figyel a csellengő fiatalokra. A család szerepét, feladatait azonban nem pótolhatja semmi és senki ebben a kérdéskörben sem.”

A rendőrség arra kéri a szülőket, hogy tanítsák meg gyermeküknek azt, hogy ha bajba kerültek, bátran merjenek az egyenruhás rendőrhöz fordulni. A fiataloknak tudniuk kell, hogy a rendőr ilyen esetekben segít, nem pedig büntet.

Fontos, hogy ha megtörténik a baj, és már végig kérdeztük a rokonságot és a barátokat is, akkor azonnal forduljunk a rendőrséghez, mert az ilyen esetekben az idő nagyon fontos tényező – emelte ki Szabó Csaba. „A gyakori tévhittel ellentétben, kiskorú eltűnése esetén, nem kell 24 vagy 48 órát várni, azonnal meg lehet tenni a bejelentést! Ilyenkor a szolgálatban lévő állomány – szükség esetén a polgárőrséget és civil kutatókat is bevonva – keresi a gyermeket. A tapasztalatok azt mutatják, hogy leggyakrabban rövid időn belül megkerül a fiatal. Ezekben a szerencsés esetekben sem a szülőre, sem a gyermekre nézve nincs semmilyen negatív következménye az eltűnésnek.” – zárta a bűnmegelőzési szakember.

Fotó: Depositphotos.com

Kapcsolódó témák: #112 | #bűnmegelőzés | #Oktatás | #rendőrség |