Megújulnak a távhőszolgáltató magas kéményei

Szigeti Sándor Fotó: Csapó Balázs
2025.10.02. 16:32

Megkezdődött a Győr-Szol Zrt. Rozgonyi utcai telephelyén a távhőszolgáltató magas kéményeinek tervezett rekonstrukciója. A munkálatok a hétfőn elindult fűtési szezont nem befolyásolják.

A Győr számos pontjáról látható hatalmas kémények évtizedek óta hozzátartoznak a város sziluettjéhez. A tavalyi évben a legnagyobb, a 101 méter magasságú kémény úgynevezett romtalanítási munkálatai már megtörténtek, idén pedig 110 millió forintból a két, 80 méter magas „kistestvér” újul meg.

„A romtalanítási munkák során a fellazult, balesetveszélyes betonszerkezeteket távolítjuk el. Ezen kívül harmadik társukhoz hasonlóan a két 80 méteres kémény is új villámvédelmi rendszert kap. A kémények szerkezeti felújítását nagyjából 15-20 évente célszerű elvégezni. Győrben legutóbb 2005-ben történt ez meg, így most esedékessé vált egy újabb rekonstrukció – mondta el a csütörtöki helyszíni sajtótájékoztatón Sárkány Péter.

Sárkány Péter

A Győr-Szol Zrt. elnök-vezérigazgatója hozzátette: a középső kémény legfelső, egyméteres szakaszát el is bontják, amely később sem lesz visszaépítve. És mivel a kémények a péri repülőtér leszállópályájának vonalában helyezkednek el, elengedhetetlen a hatóság által előírt színű festésük is. A külső felület helyreállítása a rekonstrukció következő szakaszában valósul meg.

„A határidőket egyelőre tartani tudjuk, eddig az időjárás is kedvező és kegyes hozzánk. Most hétfőn kezdődött meg a fűtési szezon Győrben, amit azt jelenti, hogy minden távhővel ellátott lakásban elindult a fűtés. A távhőszolgáltatást a mostani munkálatok nem befolyásolják és nem zavarják. A rekonstrukció a terveink szerint november végére fejeződhet be” – tette hozzá Sárkány Péter.

Amint az a sajtótájékoztatón elhangzott, a következő években szeretnék megterveztetni a kémények teljes belső felújítását is, ez azonban már milliárdos nagyságrendű tétel.

Végezetül elmondták: a Győr-Szol Zrt. másfél milliárd forintos összköltséggel pályázatot nyújtott be a Jedlik Ányos Programba. Ennek sikeres elbírálása esetén hat-hét hőközpont és a hozzájuk tartozó vezetékes infrastruktúra fejlesztése szintén megtörténhet Győrben.

Kapcsolódó témák: #Győr-Szol | #híradó | #kémény | #távhőszolgáltatás |