Megemlékezést tartottak a holokauszt 80. évfordulóján

J. Kovács Andrea Fotó: Ács Tamás
2024.04.16. 14:10

A holokauszt 80. évfordulójára emlékeztek kedden délelőtt a Győri Nemzeti Színházban tartott rendezvényen. Az emlékműsorra a város szinte valamennyi középiskolájából érkeztek diákok. Jelen volt a város polgármestere, valamint a történelmi egyházak képviselői.

Az esemény szervezője a Mensch Nemzetközi Alapítvány. Az alapítványt és a Mensch-díjat 2002-ben hozta létre Geiger András, akinek győri származású édesapját és más családtagjait Győrből deportálták Mauthausenbe, ahonnét az apa csodával határos módon tért vissza. A Mensch-díjat már számos nemes lelkű ember kapta meg azóta.

Geiger András köszöntőjében kifejtette: nagyon fontosnak tartja, hogy az oktatásban megtanítsák a diákoknak, hogy pontosan mi történt Magyarországon azért, hogy ez többé senkivel ne történhessen meg. Minden embert tisztelni kell! Azok, akik jót tesznek másokkal, mensch-ek. A mensch szó a jiddis nyelvben nemes lelkű, tisztességes és becsületes embert jelent. A legnagyobb dolog ez, amit egy ember elmondhat a másikról. A Mensch- díj célja tehát, hogy elismerje azok tevékenységét, akik mensch-ként, emberként viselkednek és olyan tetteket visznek végbe, mellyel példát mutatnak másoknak, illetve embertársaik segítségére vannak, főképp az antiszemitizmus és a hátrányos megkülönböztetés elleni fellépésükkel. Ha valakivel jó teszünk, magunkkal és a társadalommal is jó teszünk.

Dr. Dézsi Csaba András beszédjében szólt arról, hogy városunkból a holokauszt idején öt-hatezer embert hurcoltak el marhavagonokban a haláltáborokba. Közülük mindössze hétszázan térhettek haza Győrbe. Az itt élő zsidóságnak nagy szerepe volt a város életében, hiszen iparának jelentős részét őt hozták létre. Szerették a várost és sokat tettek annak fejlődéséért. A háború kitörése alapjaiban változtatott meg mindent, az addig békében egymás mellett élő között is fellobbant az ellenségeskedés és a gyűlölet, mely a népirtáshoz vezetett. Ez borzalmas. Azért kell emlékeznünk, hogy tanuljunk mindenből, abból ami jó volt, s abból, ami gonosz volt. A polgármester beszélt a napjainkban szomszédunkban zajló háborúról, illetve Izrael megtámadásáról, s kifejezte reményét, hogy Magyarországra nem terjed ki semmilyen fegyveres konfliktus. „Orvos vagyok és humanista, nekem minden élet számít. Egy közösség életében pedig a legfontosabb a béke és a szeretet.” – hangsúlyozta.

Mensch-díjat vehetett át Geiger András alapítványi igazgatótól Nagy István fotográfus, író, valamint Csendes Tünde középiskolai tanár. Posztumusz Mensch kitüntetésben részesült Boldog Apor Vilmos mártír katolikus püspök, Bereczky Albert református püspök és Sztehlo Gábor gyermekmentő, evangélikus lelkész. A posztumusz elismeréseket dr. Veres András katolikus püspök, Szemerei János evangélikus püspök, valamint Hajdú Bálint Kadosa református lelkész vette át.

A rendezvény a diákok közös szavalatával, valamint a témához kapcsolódó fogalmazás verseny eredményhirdetésével folytatódott. Az emlékműsorban közreműködött Bethlen János, Koltai Róbert, Dombi Rajmund, Mocsáry Tamás, Kulka János.

TV-s szerkesztő: Ficsór Dávid

Kapcsolódó témák: #Győr | #holokauszt |