Kitüntették a Reflex Egyesületet

J. Kovács Andrea Fotó: Ács Tamás
2025.06.05. 17:31

Idén a Reflex Környezetvédő Egyesület kapta a Kitaibel Pál Környezetvédelmi Emlékérmet a klímavédelem, a környezeti tanácsadás, az ökológiai természetformálás, továbbá a természeti értékek megőrzése érdekében kifejtett több évtizedes tevékenységéért. Az önkormányzati elismerést minden évben a június 5-i környezetvédelmi világnap alkalmából adják át a díjazottaknak.

Az eseményen köszöntőt mondott Pintér Bence polgármester. „Meg kell ünnepelnünk azt a közel negyven éves tevékenységet, amit a Reflex Győrben kifejtett, gyakran látványosan és szemben az árral.” A Győr+ Média kérdésre válaszolva azt is hozzátette: Az önkormányzat és a civilek együtt nagyon sok mindent el tudnak érni. Az a cél, hogy a jövőben minél több fát ültessenek, a meglévőket pedig gondozzák. A beruházásokat pedig természetvédelmi szempontból is meg kell vizsgálni.

Ugyancsak méltatta az egyesület munkáját a környezetvédelemért felelős tanácsnok, dr. Balogh-Farkas Renáta. „A Reflex az elmúlt évtizedekben több kiemelkedő akciót vitt végbe. Ez a díj egyben arra is szolgál, hogy buzdítsuk a civil szervezeteket, ők is tegyenek a környezetünkért és bátran álljanak ki annak védelméért. Az elmúlt három évben én is ezt tettem a városrészemért. Nagyon jó lenne, ha egyre többen lennénk.”

Az ünnepélyes díjátadóra eljöttek az egyesület alapító tagjai és munkatársai, köztük dr. Kalas György, Lajtmann József és Nagy Péter. A Kitaibel Pál Környezetvédelmi Emlékérmet Horváth Ferenc vette át. A Reflex elnöke felsorolta emlékezetes akcióikat. „Nagyon sok dologra lehetünk büszkék. Az egyik legfontosabb az volt, amikor a ’90-es évek elején sikerült megszabadítanunk a Széchenyi teret az autóktól. Addig ugyanis Magyarország egyik legszebb barokk tere parkolóként üzemelt. Megsürgettük a várost elkerülő déli autópálya megépítését, s ezáltal a belvárosban megszűnt a tranzitforgalom. Szintén eredményes volt a Püspökerdő védelméért folytatott küzdelmünk.” – fejtette ki. Azt is elmondta, a jelen legnagyobb kihívásának a klímaváltozás hatásaira való felkészülést tartja.

A rendezvényen közreműködött az evangélikus iskola Péterfy Gyermekkórusa Marekné Stubán Beáta és Kertészné Szabó Judit vezetésével.

A díj névadója, Kitaibel Pál (1757-1817) egykori győri bencés diák, botanikus, kémikus, polihisztor volt. Összegyűjtötte és leírta Magyarország növényeit, kőzeteit és ásványvizeit. Kora természettudományainak szinte minden ágában dolgozott. Többek között közel 150 növényfaj első tudományos leírója, valamint ő jelentette meg az első hazai földrengéstani monográfiát.