Kórházi díjak, méltatások a Semmelweis napi rendezvényen

„Kitaposott ösvényen nem terem virág”

Fotó: Ács Tamás
Hajba Ferenc
2021.07.05. 17:59

Az életem öröm volt a győri kórházban – mondta meghatottan dr. Tamás László János, a Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház korábbi főigazgatója, akit az intézmény legrangosabb díjával tüntettek ki hétfőn a Nemzeti Színházban tartott Semmelweis Napon.

Szokásosan méltó körülmények között rendezte meg idén is a Semmelweis Napot a Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház. A színház nézőterét a regionális egészségügyi intézmény munkatársai töltötték meg. Köszöntőt mondott dr. Jávor László főigazgató főorvos.

Nem könnyű egy ilyen nehéz év után ünnepelni – mondta a főigazgató. Az elmúlt évben a világ ismeretlen arcát mutatta meg nekünk, ebben az extrém légkörben kellett példát adnunk hősiességről, hitről, hazaszeretetről, tette hozzá.

Szavaiból kiderült, hogy a kórház 3380 covid-fertőzöttet látott el, 119 ezer 905 oltást adott be, közülük 57 ezer 271 embernek már a második vakcinát szúrták be. A társadalom és a maga nevében köszönetet mondott az orvosoknak, ápolóknak, mindenkinek, akinek bármi része volt a gyógyításban, a kezelésben, az ápolásban, a betegek ellátásában.  Új közösségek teremtődtek, kialakult a bajtársiasság, az áldozatvállalás ritkán látható minősége a kórházban, emelte ki dr. Jávor László.

Semmelweis Ignác tudományos érdemeit, emberi helytállását dr. Likár Zsolt István, a szülészet adjunktusa méltatta az ünnepségen. Semmelweis az volt a magyar orvostudományban, ami a zenében Liszt vagy Bartók, hangsúlyozta az előadó.

Felidézte: Semmelweis a bécsi kórház osztályán tapasztalta, hogy a szülőanyák tíz-huszonöt százaléka gyermekágyi lázban meghal. Kutatása során először arra jött rá, hogy nem valamiféle világjárvány okozza a tragédiákat, hanem helyben kell keresni a halálozás eredőjét. Miután egy barátja vérmérgezésben meghalt, remek patológusként azt is kimondta: a gyermekágyi láz nem csak a nők betegsége, és a kór azonos a vármérgezéssel. A kórokozót pedig az egészségügyi személyzet a kezén viszi be, ezért elrendelte a klórmeszes kézmosást. A gyermekágyi láz ezzel 2 százalékra csökkent az osztályán.

Dr. Likár Zsolt István szerint a Semmelweis felfedezéséből következő higiénia azért nem vált azonnal általánossá, mert a maradiság, az érdektelenség és az irigység kíméletlen támadásra késztette az orvosokat. Később már Magyarországon Semmelweis az általa vezetett kórházban 1 százalékra csökkentette a gyermekágyi lázat. Új úton indult el, mert tudta, hogy „kitaposott ösvényen nem terem virág,” fogalmazott az előadó.

A rendezvény névadójára való emlékezést követően adták át a győri kórház négy éve alapított, legrangosabb elismerését, a Petz Lajos-díjat, melyet az idén dr. Tamás László János érsebész, az intézmény korábbi főigazgató főorvosa vehetett át. Laudációjában Villányi Balázs orvos-igazgató kiemelte: Tamás főorvos szakmai munkája során  100 ezer beteg ellátásában vett részt,  13 ezer műtétet végzett el. Dr. Tamás László János egészségügyi menedzserként is kiemelkedőt alkotott:  egy modern intézményt szervezett meg, felhasználva erre tapasztalatain túl egészségügyi menedzseri mesterszakon szerzett képesítését is.

Dr. Tamás László Jánost – aki az idén a város díszpolgára is lett – állva ünnepelte, tapsolta a közönség. A kitüntetett meghatottan emlékezett vissza kórházi éveinek alakulására, s úgy fogalmazott: életem öröm volt a győri kórházban. Ezt követően emlékelőadást tartott Petz Lajosról. Munkásságából felidézte, hogy kora egyik legmodernebb kórházát építette meg Győrött. 1886-ban pedig az utolsó, Győrben 3 hónapig tartó kolerajárvány idején tett tanúbizonyságot alkalmasságáról, szervezőkészségéről,

Nyári László díjat kaptak: Dr. Bénes Tamás urológus főorvos, Hutyánné dr. Somogyi Aranka főgyógyszerész, Gulyás Júlia, az 1. számú belgyógyászat osztályvezető főnővére, Horváth Mária gazdasági igazgató, valamint Schlakkerné Keszthelyi Ildikó higiénikus.

A Méhes Károly publikációs díjat dr. Tamás T. László, a fül-orr-gégészeti szakambulancia főorvosa kapta. Az ünnepségen adta át a stafétabotot dr. Rácz István tudományos igazgatóhelyettes prof. dr. Oláh Attila osztályvezető főorvosnak.

A korábbi évek hagyományainak megfelelően az intézmény Petz Aladár Kórházért díjjal köszönte meg azoknak a külsős személyeknek, szervezeteknek a munkáját, amelyek aktívan hozzájárultak a kórház fejlődéséhez, sikeréhez.

Megköszönték a Lurkó Győri Kórház Gyermekosztályáért Alapítvány, a Széchenyi István Egyetemi Hallgatói Önkormányzat és az Egyetemi Szolgáltató Központ, Tóközi Imre rendőr őrnagy, logisztikus, valamint Tóth Attila rendőr alezredes, rendőrségi tanácsos, kórházparancsnok tevékenységét.

Kinevezésekre is sor került: Az érsebészeti osztály osztályvezető főorvosa dr. Czigány Tamás, a traumatológiai, ortopédiai és kézsebészeti szakmacsoport szakmacsoport-vezető főorvosa dr. Gunther Tibor, a krónikus belgyógyászati aosztály osztályvezető főorvosa dr. Kullmann Tamás, az I. belgyógyászati osztály osztályvezető főorvosa dr. Pécsi Gyula lett.

Nyugdíjba vonulásuk nagy orvosegyéniségektől búcsúzott a kórház: vastapssal köszöntek el dr. Balogh Pétertől, dr. Cebo-Polik Elzbietától, dr. Koritsánszky Lászlótól, prof. dr. Rácz Istvántól, dr. Skaliczky Zoltántól, dr. Szabó Judittól, dr. Szántó Sándortól és az életműdíjas volt főigazgató, dr. Tamás László Jánostól.

Az ünnepség a Győri Balett előadásával zárult.

Képgalériánk az átadó ünnepségről:

Fotó: Ács Tamás