Egészségügy

Kérem a következőt: egyre több a magánpraxis a városban

Fotó: O. Jakócs Péter
Hajba Ferenc
2021.04.23. 08:37

Kopog a női cipő az irodaház lépcsőjén. Negyven év körüli nő fut le a földszintre, ahol kardiológiai magánrendelő működik.

Húsz éve hallottam ilyen hangokat, amikor a kislányommal voltam terhes – magyarázza lelkesen. A szív ultrahangvizsgálata során fölerősödő szívdobogások kihallatszanak a rendelőből, pedig nem is magzatot vizsgálnak, hanem egy fiatal férfit, akit covid fertőzéssel kórházban is kezeltek, állapotától nem voltak mindig nyugodtak az orvosok, de elkerülte a lélegeztetőgépet.

A kórházi ágyon megesküdtem rá, hogy ha ezt megúszom, folyamatos ellenőrzésekre járok – mondja, már kezében a negatív kardiológiai lelettel. – Tudom, hogy ilyen veszélyhelyzetben a kórház, meg az állami rendelő főleg a sürgős betegekkel tud csak foglalkozni. Amikor elbocsátottak a kórházból, az orvosok, lelkemre kötötték, hogy mivel lehetnek utóhatásai a betegségnek, rendszeresen ellenőriztessem a tüdőmet, a szívemet, de a májat és a vesét sem kíméli ez a rohadt vírus. Kerestem hát magánrendelőket. Nekem megér pár tízezer forintot, hogy várakozás nélkül megvizsgáljanak, legyen idő a beszélgetésre az orvossal. A vérvételen túl vagyok, most már a kardiológián is, a jövő héten van időpontom a ct-vizsgálatra.

Részben a covid-járvány okozta szűkebb állami szakrendelői kapacitás miatt, de már korábban is gyors ütemben nyíltak meg a különböző magánrendelők Győrben.

A legnagyobb már  évtizedek óta működik egynapos sebészettel és szinte minden szakterületen, de sorra telepedtek le országos hálózatok is a városban. Ma már több neves vérlabornak vannak kulturált vérvételi helyei, elérhető áron, gyors, akár aznapi eredménnyel. Egy nagyrutin vérkép hétezer forint alatt elérhető. Az érdeklődésre jellemző, hogy  az internetes foglalás jelzése szerint a legtöbb helyen legközelebb május közepére van időpont.

Én a pajzsmirigy értékeimet akarom megnézetni, négy éve gócot láttak benne ultrahanggal, a gyógyszerektől jobban lettem, de most megint elkezdtem fogyni, tudni akarom az igazságot – maszkban, s óvatosságból az utcán várakozik foglalt időpontjára a nő, akit percre pontosan be is hívnak.

Minden előző betegek után a széket és a kilincset is fertőtlenítik – mondja neki megnyugtatásul a már kifelé tartó  páciens. Ő munkából „szökött el” a vizsgálatra, nincs ideje beszélgetni velünk.

Három másik beteget is megvárunk, közülük kettő a covid utáni laborcsomagra jelentkeztek be, egy idősebb férfi a tumormarkereit (daganatjelzőit)  nézeti meg.

„Lassan hetvenkedem, covidom nincs, azt már megnézettem szintén egy magánlaborban, de valahogy hónapok óta csak tengek-lengek, a hasam se jó, enni se igen tudok, félek a ráktól a szüleim is abba haltak meg. A két lányom szólt, hogy befizet erre a vizsgálatra, mondtam nekik, van félretett pénzem a temetésre, legfeljebb majd nem vesztek belőle olyan díszes koporsót, de az orvost én állom, nem kerül olyan sokba. (Később megnéztük, a tumormarker alapvizsgálat férfiaknak 20 ezer alatt van, igaz, a komplex, mindenre kiterjedőért 30 ezernél többet kérnek.

Egyre több kardiológus nyit jól felszerelt rendelőt, az általunk megkérdezett helyeken 25 ezer forint körül van a komplex vizsgálat, ebbe beletartozik a  korábbi leletek áttekintése, a beteg kikérdezése, EKG-készítés, szívultrahang vizsgálat, gyógyszerfelírás. Mindez részletes leletkiadással, s természetesen számlával.

A magánrendelések legrégebbi, gyakori terepe a bőrgyógyászat és a nőgyógyászat. Egy általános alapvizsgálat a bőrgyógyászaton 15 ezer körül van, a lézeres kezelések (például a rozaceás orr esetén) 25 ezer körül mozognak alkalmanként.

A nőgyógyászati rendeléseket átrendezte, hogy a hálapénz beszüntetése után  nem lehet pénzzel megváltani a szülést levezető orvost. Így a különböző egyedi vizsgálatokat, szűréseket fizetik ki a várandós kismamák a magánrendeléseken.

A képalkotó vizsgálatok közül több helyen van ultrahang, de ct és mágneses rezonancia vizsgálat is elérhető. Az egynapos sebészeti beavatkozások egy része már tb-kártyával is elérhető, bár a külön juttatásokért fizetni kell. Igen népszerűek a plasztikai beavatkozások (mellnagyobbítás, zsírleszívás, ajakfeltöltés, ránctalanítás), ezekért azonban már mélyen a pénztárcába kell nyúlni. A mellinagyobbítás és felvarrás ára jóval meghaladja az egymillió forintot. Így is nagy az érdeklődés iránta.

Sok szakterület rendelőjében jártunk, a betegek többnyire az állami szakrendeléseken tapasztalható várólisták hossza miatt, a magánszférában rájuk fordított több idő, a személyesebb ellátás, a kisebb fertőzésveszély és a kiszámíthatóság miatt  választották az ellátás pénzes formáját.

Egy dolog miatt méltatlankodnak csak: ugyanazzal  a betegséggel az őket magánrendelésen gyógyító orvos a kórházban nem kezelheti őket az új jogszabályok értelmében.

Értem én a jogalkotó szándékát, nem akarják, hogy keveredjen a magánpraxis az államival, de ez így életszerűtlen – dohog egy tanárember az egyik urológiai rendelőben.. – Így éppen azokat rekesztik ki a kórházi kezelésünkből, akik a legjobban ismerik a bajainkat.

Kapcsolódó témák: #egészségügy |