Hamarosan útnak indul Koszovóba a KFOR-32. Kontingens – ott voltunk a kibocsátó ünnepségen

Havassy Anna Katalin Fotó: Marcali Gábor
2025.02.07. 14:50

A győri MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezred otthonaként szolgáló Pálffy Miklós Laktanyában tartották meg február 7-én a koszovói NATO vezette békefenntartó misszióba kiutazó magyar katonák hivatalos kibocsátását. A katonák és a családtagok életében is fontos eseményen a Győr+ Média is jelen lehetett.

A KFOR 32. kontingens felkészítése 2024 szeptemberében kezdődött a győri MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezred szervezésében és bázisán. Összesen 29 alakulat adja a kontingens állományát, először fordul elő, hogy a kiutazók mintegy 70 százalékát a légierő katonái alkotják. Emellett közel 30 tartalékos katona is szolgálatot teljesít majd a misszióban, amely az önkéntes tartalékos szolgálati forma megerősödését is mutatja. Az állomány márciusban utazik ki Koszovóba, a feladatait – azok előző váltástól történő átvétele után – áprilistól szeptemberig látja el.

A missziót megelőzően több hónapos kiképzés során az állomány elsajátította és begyakorolta a békefenntartó alapfeladatokat: alapvetően tömegkezelést, területek és kiemelt fontosságú létesítmények biztosítását, ellenőrző-áteresztő pontok és megfigyelőpontok működtetését, járőrözést, területzárást és ellenőrzést, valamint konvojok kísérését.

A külszolgálatot tehát egy több hónapos felkészítés előzi meg, amely azért szükséges, hogy a kint szolgálatot ellátó állomány minden eshetőségre megfelelően tudjon reagálni. Ez a felkészítés mind a végrehajtó állománynak, mind pedig a vezetőségnek, tiszti állománynak kötelező.

A KFOR-32. Kontingens felkészítése Győrben, a Pálffy Miklós Laktanyában zajlott, a zárógyakorlat utolsó napján, január 23-án a sajtó is jelen lehetett. Erről akkor bővebben is beszámoltunk.

Az állomány a sikeres felkészítést követően egy ünnepélyes kibocsátó eseményen vett részt, ahol az elöljárók és a családtagok is elbúcsúztatták a Koszovóba készülő katonákat.

Matyi Tibor Mihály ezredes, a MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezred parancsnoka a Győr+ Média érdeklődésére elmondta:

„A Magyar Honvédségben a különböző missziók eltervezetten zajlanak, így már az ezredünk is körülbelül egy éve tudta, hogy ennek a kontingensnek a kijelöléséért, felkészítéséért mi leszünk a felelősök. A konkrét tervezőmunka már tavaly nyáron elkezdődött, a kontingens kiképzése szeptemberben indult, először egyéni, majd pedig kötelék kiképzés keretében. Az elmúlt néhány hónapot a kontingens állománya a gyakorlótereken töltötte, illetve mindenki készült a saját beosztására. Először kisebb kötelékekben, utána pedig már egész csapatként. A kiképzés egy záró gyakorlatban csúcsosodott ki, ahol háromnapos végrehajtás keretében, a valóságot megközelítő, illetve már előforduló eseményeket szimulálva bizonyította az állomány a felkészültségét. A KFOR-32. kontingens Koszovóban alapvetően békefenntartó missziót teljesít. Ez magában foglalja a helyszínen tartott kiképzéseket, felkészüléseket, járőrözési, megfigyelési feladatokat. Emellett a kontingensnek készen kell állnia arra is, hogy adott esetben béke- és rendfenntartó, illetve tömegosztlató feladatokra is bevethető legyen.” részletezte Matyi Tibor Mihály ezredes, s azt már csak mi tesszük hozzá, hogy a zárógyakorlat során látható események tényleg valós próbatétel elé állították a katonákat, mentálisan és fizikálisan is. A zárógyakorlatnak egyébként arra a részére gondolunk, amikor a magyar kontingensnek tömegkezelési (CRC – Crowd and Riot Contol)  kihívással kellett szembenéznie, s itt bizony voltak verbális provokációk, valós ütések és rúgások, Molotov-koktél hajítás és hosszasan lehetne még sorolni. Az állomány mozgásán akkor tisztán látszott a jól felkészültség és az összeszokottság, mindkettő készség szintű alkalmazása pedig elengedhetetlen egy sikeres misszió megkezdéséhez.  

A kibocsátó ünnepség pedig mindig fontos momentum, hiszen a katonák fél éven keresztül szolgálnak külföldön, ez pedig nem csak tőlük, hanem a családtagjaiktól, szeretteitől is áldozat. Minden hasonló esemény megható, hiszen a misszióba induló katonák bár idegen földön adnak számot tudásukról, de mindvégig a Magyar Honvédséget, és ezáltal hazájukat, Magyarországot képviselik. Ennek megfelelően az elöljárói köszöntők és motiváló mondatok mellett a tábori lelkészektől áldásban is részesültek, a lelkészek pedig kérték az Úr oltalmát a külhonban szolgálató kontingens számára.

Metzger András főhadnagy a MH KFOR Kontingens 32. váltás, összekötő tisztje a Győr+ Médiának a kibocsátó ünnepség végén elmondta: önként vállalta a missziót, s ennek részleteiről is beszélt.

„Szerződéses katonaként egyértelmű volt számomra, hogy önként vállalom a missziót! Egyébként a szolgálati elöljáróm kért fel erre, nekem pedig ez egy szakmai előrelépést is jelent. Korábban egy évet már szolgáltam a koszovói műveleti területen protokollos tisztként, most pedig összekötői feladatokat fogok ellátni a regionális keleti parancsnokság amerikai csapataival együtt. A napi munkám része lesz, hogy az amerikai csapatokkal közös kiképzési feladatokat tervezzük és szervezzünk. Emellett az állomány nyelvi felkészítéséből is tevékenyen kiveszem majd a részem. Az én munkám lesz továbbá az egyéb protokolláris rendezvények szervezése és lebonyolítása, a különféle beszédek megírása, illetve a felmerülő narrációs feladatok ellátása is.” – hangzott el a főhadnagytól, aki így bepillantást engedett abba, hogy egy magyar kontingens katonáira milyen sokrétű feladatok hárulnak egy misszió során.

A Nyugat-Balkán biztonsága egyébként is kiemelt fontosságú Magyarország kül- és biztonságpolitikájában. A Magyar Honvédség immár több mint két évtizede aktív szereplője a NATO békefenntartó misszióinak a régióban, és a KFOR-műveletekben való részvételünk továbbra is bizonyítja elkötelezettségünket.

A KFOR a NATO legnagyobb és legrégebbi békefenntartó művelete, 1999 óta biztosítja Koszovó területén a békét és biztonságot.

Március elejétől ezt a feladatot a MH KFOR Kontinges 32. váltása látja majd el, fél éven keresztül, akik felkészülten várják az indulást és a felmerülő feladatokat.

Galéria: Marcali Gábor