Győröm

Grafikák a jelennek és az utókornak

Fotó: Ács Tamás
J. Kovács Andrea
2022.02.19. 12:38

Megtelt a Triangulum Galéria pénteken Kiss Péter kiállításmegnyitóján. A grafikusművész 101 ceruzarajzával mutatja be a győri belváros utcáit, emblematikus épületeit, valamint a névadó közéleti személyiségek portréit.

A látogatókat a Győri Egyházmegye nevében dr. Reisner Ferenc, a Brenner János Hittudományi Főiskola rektora köszöntötte.

„Kiss Péter azon túl, hogy valami különlegességgel ajándékoz meg bennünket, egyben arra is tanít, hogy a város utcáin járva más szemszögből is nézzük a dolgokat. A napi rohanásban a részletek elsikkadnak, nem marad időnk a szemrevételezésre, gyönyörködésre. Tudjunk megállni, magunkba szívni környezetünk csodáit. Így ébredhet vágy a szívünkben arra, hogy a teremtő Isten szentségére, szépségére rácsodálkozzunk” – mondta a rektor.

„A szavak különlevők és gyöngysor-szerűek, a dolgok összefüggők és halom-szerűek. Ezért a szavak és dolgok csak súrolják egymást”– idézte Weöres Sándort a tárlatot megnyitó Keszei L. András újságíró arra utalva, hogy nehéz beszéddel megragadni és kifejezni a műalkotások lényegét. „A bölcsesség netovábbja, ha az embernek olyan nagy álma van, hogy nem vész el, miközben kergeti. Kiss Péter 101 aprólékos részlethű ceruzarajzának elkészítéséhez három éven át kergette saját álmát, s közben egy percre sem tévesztette szem elől. Így rajzolta meg a város arcát a szakmai tudás mellett alázattal, figyelemmel, türelemmel, határozott és maradandó nyomot hagyva vele az utókornak.” – hangsúlyozta Keszei.

A művész így vall alkotásairól: „Valahányszor Győr történelmi belvárosában járok és megcsodálom az épületeket, mindig az jár az eszemben, hogy az egykori építtetők és építők a jövedelmük és a munkájuk legjavát adták, hogy ilyen formában is nyomot hagyjanak az utókor számára. A hiteles képzőművészt ugyanazok a szándékok motiválják, mint az építőket. A mesterség legjavát adni, esztétikai élményben részesíteni a nézőt…” Kiss Péter számára egyébként a Széchenyi tér 10. alatti sarokházról készült grafika a legkedvesebb, ahol a felesége született, s akinek szülei 72 éven át dolgoztak ott fényképészként.

A kiállítás március 20-ig látogatható a Triangulum Galériában (Gutenberg tér 2.) a járványügyi szabályok betartásával. Belépőjegyek a Szent László Látogató Központban kaphatók.

Galéria: Ács Tamás

TV-s szerkesztő: Németh Boglárka

Kapcsolódó témák: #Győr+ TV | #híradó | #kiállítás |