Eredeti pompájában tündökölhetnek az oltárok

Folytatódik a felújítás a a Szent Kamillus-templomban

Fotó: Ács Tamás
Földvári Gabriella
2020.12.14. 10:16

Folytatódik a nádorvárosi Szent Kamillus-templom felújítása. Az elmúlt négy évben a mellékoltárok kapták vissza eredeti fényüket, a következőkben pedig a főoltár restaurálása történik meg.

A Kálvária utcai templom építésének pontos ideje nem ismert, valószínűleg 1767-ben kezdődött meg az építkezés. A tervek elkészítésével Froon József katonai építészt bízták meg, az építő Filip Rostner von Wallbach tiroli mester volt. Springer Ferenc, a felújítást végző festő-restaurátor művész a tabernákulum hátoldalán ceruzás feliratokra lelt, amelyek szerint az 1764. február 22-én készült. Valószínűsíthető, hogy eredetileg nem ebbe a templomba tervezték, azt 1772. október 23-án állította föl Michael Vogler a templomban. 1865-ben és 1912-ben aranyozták újra. A mellékoltárok és valószínűleg a szószék is Michael Vogler munkái. A főoltárkép 1780-ban készült el, a Szent Kamillt ábrázoló festmény hátuljára a következő felirat került: „Antonius Capacci Florentinus Pinxit”, azaz a velencei Capacci festő készítette.

Berkes Gyula, a Szent Kamillus-templom plébánosa felidézte: a 19. század elején a templomot, az oltárokat teljesen egyszínű barnára festették, a mostani felújítással az eredeti színeket próbálják helyreállítani. A munkálatok 2016-ban, a mellékoltárok restaurálásával kezdődtek, a Nepumuki Szent János, a Szent Anna, a Szűz Mária, utolsónak pedig a Szent József halálát ábrázoló oltár szépült meg, majd a szószéket állították helyre.

Hátravan még a főoltár teljes feltárása, restaurálása, felújítása és aranyozása, melyet méreténél fogva és a költségei miatt is három ütemben valósítanak meg. Elsőként idén felállványozták a főoltárt és a legmagasabb részeket állították helyre, elkészült Szűz Mária, Alexandriai Szent Katalin, Árpád-házi Szent Erzsébet szobra, valamint megszépültek a puttók és az angyalok.

A főoltár képet kivették a helyéről és elszállították restaurálásra. Ezzel együtt jövő tavasszal látnak neki a szakemberek a középső részek hiányzó elemei pótlásának és a díszítések felújításának. Végül a harmadik ütemben, 2022-ben kerül sor a tabernákulum rendbetételére.

A négy mellékoltár és a szószék megújítását önerőből és pályázati pénzből sikerült megvalósítani. A főoltár restaurálása 146 millió forintba kerül, amelyet az önerő, a leendő pályázati pénzek mellett adományokból kívánnak finanszírozni, ezért Berkes Gyula atya várja a hívek adományait, a pénzbeli felajánlásokat.

A Szent Kamillus-templom hívő közössége 9-10 ezer lelket számlál, közülük a vasárnapi miséken félezren vesznek részt. Idén karácsonyra a járványhelyzet miatt másképpen készülnek, mint eddig, elmarad a hagyományos, a korábban 60-80 gyermekkel bemutatott pásztorjáték. Az már biztos, hogy adventkor megtartják a reggel hat órakor kezdődő rorátékat, de az éjféli miséről még nem tudott nyilatkozni Berkes Gyula atya.

Kapcsolódó témák: #Győr | #Győri Egyházmegye | #vallás |