Elhunyt az ismert győri orgonaépítő

Fotó: ajakregal.hu
Győr+
2021.01.04. 09:58

Életének 65. évében váratlanul elhunyt a győri aranykoszorús orgonaépítő mester Albert Miklós.

Albert Miklós 15 éves korában szétszedte a kézi harmonikát és harmóniumot készített belőle, majd sikeres szakmunkásvizsga után hivatalosan 1983-ban kezdte el orgonaépítő és -javító tevékenységét.

Az elmúlt évek során számos javítást, restaurálást végzett, több mint 30 orgonát épített. Szakmai fejlődése érdekében több külföldi cég munkájával ismerkedett meg.

Az egyik legnagyobb  munkája az 1997-ben leégett miskolci Deszkatemplom hatalmas, 2 manuálos, 21 regiszteres orgonájának újjáépítése volt, de a kezei között újult meg a pannonhalmi Bazilika és a győri Szekesegyház orgonája is.

1984-ben a zürichi Metzler orgonaüzemben, Svájcban, majd 1992-ben a rottenburgi orgonaépítőnél Diether Noeske-nél járt Németországban.

1989-ben részt vett a szekszárdi művészetek házában felállított Jemlich orgonaszerelési, intonálási és hangolási munkáiban. Minden tanulmányutat saját erőből finanszírozott. Munkájának különlegessége, hogy fiatalabb éveiben festészettel, grafikákkal és képzőművészeti technikákkal foglalkozott. Így a műhelyében javított, restaurált orgonák homlokzati rajzai, műszaki tervei minden esetben az adott hangszerre jellemző egyedi kivitelben készültek. Létrehozott egy európai szintű műhelyt a korszerű mechanikus orgonák megépítéséhez.

Szabadidejében saját hangjának képzésével foglalkozott, dalénekesként kulturális és irodalmi rendezvényeken is megörvendeztette hangjával a közönséget. Az orgonaavatókon a közösséget nemcsak az általa készített orgonával, hanem egy-egy latin vagy magyar nyelvű mű eléneklésével is megajándékozta.

Tagja volt a Győr-Moson-Sopron Megyei Kézműves Kamarának. 1994-ben tett sikeres mestervizsgát. Nevéhez fűződik a magyarországi orgonamotor gyártás gondolata és az elindulásban történő tevőleges segítség. A pannonhalmi főapátság barokk orgonájának restaurálásáért 2003-ban elnyerte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által alapított “Magyar Kézműves Remek” címet. 2014-ben Aranykoszorús Mester lett, 2017-ben megkapta a megye Kultúrájáért díjat, valamint az Iposz aranyozott emlékérmét.

Forrás és fotó: ajakregal.hu

Kapcsolódó témák: #gyász | #megemlékezés |