Bálok bálja, gyöngyök gyöngye: kultúra és kitüntetés a varázslatos táncesten!

Győr+ Fotó: Marcali Gábor
2024.01.27. 22:57

Az ezerarcú város egyik ékköve, ez esetben a gyöngysor egyik csillogó eleme a kultúra, nem meglepő, hogy a meseszerű I. Győri Bálon a szórakozás mellett éppen a kultúra kapta a főszerepet. A „Gyöngyök gyöngye” szlogen égisze alatt rendezett táncesten számos kitüntetés talált gazdára, de nem maradhatott el a minőségi szórakozás sem. A különleges környezetbe repítő Audi Aréna Győrben dr. Dézsi Csaba András polgármester köszöntötte a megjelenteket, majd kiosztották a rangos elismeréseket.

Ámulatból ámulatba estünk, ahogy beléptünk a csarnok kapuján, hisz az elsősorban sporteseményeknek otthont biztosító komplexum egészen új arcát mutatta szombaton.

Tudtuk, mire készüljünk, hiszen ott voltunk az előkészületekkor is, sőt, a Győr+ Rádió csapata is élőben a helyszínről tudósított, de erre tényleg nem számítottunk!

Álomvilág elevenedett meg, mely elrepítette a vendégeket egy víz alatti varázslatos világba.

A Győri Filharmonikus Zenekar és Rost Andreafellépése csak tovább fokozta a helyszínen belénk ivódó izgalmakat.

A több száz fős bálozó közönséget dr. Dézsi Csaba András, Győr polgármestere köszöntötte, aki természetesen feleségével érkezett az eseményre.

„Nagy örömmel köszöntöm Önöket, akik elfogadták a meghívást és együtt ünnepelnek velünk ma este, a kultúra hetének városi zárórendezvényén. A mai est nem csupán egy társasági esemény, hanem lokálpatrióta ünnep is, ahol közösen örülhetünk városunk közösségének, értékeinek és sikereinek. Mert ünnepelni jó! Az ünnep a szív egyik legfőbb gazdagsága. A nemzet szellemiségében, a magyar kultúrában Győr olyan állócsillag, aminek a fényét egymásra épülő alkotó generációk táplálják” – kezdte beszédét Győr polgármestere.

A városvezető ezután a kulturális egyesületek, társulatok munkáját méltatta, felidézve a többi között azt, hogy a Győri Balett napok óta Kolumbiában hódít, hogy a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér néhány napja megkapta a Minősített Könyvtár elismerést, de a 90 születésnapját ünneplő, Kossuth-díjas színészről, Bede-Fazekas Csabáról is szólt a városvezető. „A ma ünnepében ne feledkezzünk meg arról, hogy a jelen sikereit az a szellemiség alapozza meg, amit elődeink teremtettek meg tudásuk, munkájuk, alázatuk, kitartásuk biztos alapjaira. A gyöngyök – amiket több hölgy is visel – , nem csupán időtlen szépségű ékszerek, a természet műremekei, hanem jelképek is ma este. Az örök szépség, az elragadó elegancia mellett azt is üzenik, hogy a közösséget éltető nemes értékkel bíró szellemiség sosem megy ki a divatból” – emelte ki a város első embere.

Dr. Dézsi Csaba András elmondta: „Lakóhelyünk lüktetését azok a polgárok adják, akik elhivatott munkájukkal, szenvedélyes szívükkel, dolgos hétköznapjaikkal a sikeres és értékteremtő Győr biztonságát, fejlődését adják. Győr igazi értékét az itt élő emberek tudása, tehetsége, szorgalma és munkája adja. Büszkék lehetünk városunkra, akár a múltba, akár a jövőbe tekintünk!” Ahogy a város vezetője fogalmazott, a bál helyszínén nem szabad megfeledkezni az aréna királynőiről sem, a Győri Audi ETO KC kiválóságairól, hiszen Győr a kultúra mellett a sport fellegvára is egyben.

A városvezető az I. Győri Bálon adta át a Győr Művészetéért és a Győr Közművelődéséért díjakat. Idén egy színész, egy bábszínész és egy együttes érdemelte ki az elismerést.

Győr Művészetéért díjat vehetett át Csankó Zoltán színművész, szinkronszínész. Csankó Zoltán 1983-ban végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. A Győri Nemzeti Színház előtt az Arany János Színház, a Radnóti Miklós Színház és a Nemzeti Színház tagja volt. Tehetsége, egyedi orgánuma már pályafutása kezdetén megmutatkozott – hangzott el a laudációban.

Csankó Zoltán 2009-ben új stílust, friss játékmódot hozva érkezett a Győri Nemzeti Színházba. Mind a közönség, mind a kollégák hamar szívükbe zárták magas kvalitású játékáért. A győri közönség felejthetetlen élményekkel gazdagodott akár a vígjáték-, akár drámai műfajban, akár prózai vagy zenés produkciók alatt tett szerepformálásaival. Csankó Zoltán több éves szakmai munkásságának, személyiségének, művészi sokoldalúságának köszönhetően napjainkra Győr város színházi életének egyik kiemelkedő alakjává vált. Az egyik legismertebb és legtöbbet foglalkoztatott szinkronszínész, szerepel játékfilmekben, tévéfilmekben, hallható narrátorként és hangoskönyvekben is. Művészi sokoldalúságát, szakmai munkásságát Jászai Mari-díjjal, Radnóti-díjjal, Kisfaludy-díjjal, Kardirex-díjjal, TAPS-díjjal, Kaszás Attila-díjjal és Szent István-díjjal ismerték el.

Csankó Zoltán idestova negyedszázada csábítja színházba a közönséget, színesíti Győr kulturális életét. Habitusa, személyisége, sugárzóan pozitív életszemlélete olyan példaképpé emeli őt, aki igazán méltó arra, hogy közössége és közönsége előtt is kitüntetéssel és őszinte gratulációval illessük. „Köszönöm a városnak, polgármester úrnak, a társulatomnak, egykori és jelenlegi igazgatómnak, és azoknak a színházba járóknak akik hozzá segítettek ehhez a díjhoz. Amikor értesültem arról, hogy ezt az elismerést átvehetem, azon gondolkoztam, mióta vagyok itt Győrben. Rájöttem, hogy jubilálok, hiszen 15 éve. Amikor sorozatosan ennyi örömben részesül az ember, eszébe jut egy gondolat, mégpedig az, hogy kinyitott a vidámpark” – mesélte meghatottan a díjhalmozó színész, majd a köszönet hangján a többi között külön megemlítette a Győr+ Média csapatát is, hiszen kollégáink folyamatosan nyomon követik pályáját.

Szintén Győr Művészetéért díjat vehetett át Rab Viki bábművész, zeneszerző. Rab Viki 1997-ben szerződött a Vaskakas Bábszínházba, melynek színésze, zenei vezetője, Művészeti Tanácsának tagja. 2016-ben szerzett diplomát a Színház- és Filmművészeti Egyetem drámainstruktor szakán, színjátékos szakirányon. 2002-ben a toruni színházi fesztiválon elnyerte a legjobb zenei közreműködő díját, 2012-ben TAPS-díjat kapott. Idén 25 éve, hogy elkötelezte magát a Vaskakas Bábszínház mellett, ahol azóta sincs egyetlen előadás sem, amelynek színlapján ne szerepelne a neve. A színjátszás mellett több hangszeren muzsikál, zenét szerez. Sokoldalú tehetsége nélkül nem működne a Vaskakas Bábszínház. Gyerekeknek szóló előadásokban épp oly sikeres, mint a felnőtteket megszólító zenés bábos produkciókban.

Az elmúlt 25 évben 89 vaskakasos előadásnak volt a zeneszerzője. De nem csak mi győriek élvezhetjük invenciózus színházi szerzeményeit, hisz az ország valamennyi bábszínházában, Debrecentől Zalaegerszegig felcsendülnek dalai, színházi zenéi. Összeszámolni lehetetlen, hogy hány produkció muzsikája fűződik a nevéhez. Jelenleg a Vaskakas repertoárján 18 előadás színlapján olvasható: zeneszerző: Rab Viki. „Köszönöm a társulatomnak, a színházamnak, a városomnak és a polgármester úrnak, hogy ilyen csodálatos munkát végezhetek. Nem tudom, hogy sorszerű-e, vagy emberi kezek munkálkodtak, de éppen egy héttel ezelőtt tartottuk a jubileumi koncertemet, ahol átéltük a katarzist a nézőkkel. Ez is egy hatalmas megerősítés volt abban, hogy talán ennek a díjnak van nálam hitele” – fogalmazott a bálon a büszke díjazott.

Győr Közművelődéséért díjban részesült a Hangraforgó együttes. A Hangraforgó együttes a magyar kultúra népszerűsítésében szerzett kiemelt érdemeket, magyar versek megzenésítésével, előadásával. F. Sipos Beáta és Faggyas László sokoldalú tevékenységével szerte az országban jó hírét viszi Győrnek. Az együttes jó évtizede együttműködik a Dr. Kovács Pál Könyvtárral és Közösségi Térrel. Zenei és irodalmi ismereteik és kapcsolatrendszerük a közös munka során olyan jelentős közművelődési programokban jelenik meg, mint az elmúlt évben a Petőfi 200 projekt lebonyolítása, az ehhez kapcsolódó háromnapos énekeltvers fesztivál megszervezése, vagy akár a Győri Könyvszalon zenei és költészeti programjainak összeállítása. A megzenésített versek népszerűsítésére létrehozott tízéves Hangraforgó klubok a közművelődési rendezvények erényeit ötvözik a művészeti rendezvények élményszerűségével. A Hangraforgó kiemelt missziója az óvodás korosztály megszólítása, és a fogékony kisgyermekkorban a zene és a ritmus szárnyán a nemzeti költészet remekeinek megszerettetése.

Országos és nemzetközi turnéikkal a magyar kultúra, és Győr hírnevét terjesztik városunk határain is túl, így például 2017-ben az ausztráliai magyarság számára nyújtottak emlékezetes perceket. Szakmai tudásuk, szerénységük, zenei teljesítményük szerves részét képezi városunk kulturális életének. „Szeretnénk köszönetet mondani Győrnek és a városvezetőnek, és mindazoknak, akik érdemesnek találtak bennünket erre az elismerésre. Egyúttal szeretnénk köszönetet mondani azoknak az érdeklődőknek, azoknak a vers- és dalszerető közönségnek, akik 20 éve nyomon követik a munkásságunkat. A díj által talán erre a műfajra is egy kis fény vetül, folytatjuk őseink útját, hozzuk és visszük a magyar nyelvet és költészetet, határon innen és túl egyaránt” – szólt a formáció nevében F. Sipos Bea, a zenekar egyik alapítója.

Az ünnepi pillanatok és a finom falatok után következhetett az igazi mulatság, melyről természetesen a későbbiekben beszámolunk, rengeteg fotó kíséretében.

TV-s szerkesztő: Kárpát Zsolt