Az orvos tévedhet, de nem mulaszthat

J. Kovács Andrea Fotó: O. Jakócs Péter
2023.07.31. 06:17

Az idei Semmelweis-nap alkalmából dr. Fejes Irén gyermekorvost „Győr Város Egészségügyéért” díjjal tüntették ki. A doktornő négy évtizedet töltött a belvárosi rendelőben, s ezalatt az idő alatt kicsi és nagy gyerekek, valamint a felnőttkor küszöbén álló fiatalok ezreit gyógyította, kezelte, kísérte figyelemmel.

Orvoscsaládból származik, belgyógyász édesapja évekig a Petz-kórház igazgatóhelyettese volt, édesanyja pedig gyermekorvos. Szülei Csornán kezdték közös életüket, a kis Irén is itt született, de hatéves korától már Győrben éltek. A Radnótiban végezte az általánost, majd a Révai-gimnázium matematika–fizika tagozatos osztályában érettségizett. Bár szerette a számok világát, mégsem ezt a területet választotta. Szülei nem erőltették az orvosi pályát, de hivatásként művelt szakmájuk mégis követendő példát adott lányuknak. Nyaranta sok időt töltött anyukája rendelőjében, s annyira megtetszett neki, amit látott, hogy eldöntötte, ő is gyermekorvos lesz.

A szegedi egyetemre jelentkezett, hogy kedvenc sportját, a kajakozást a Tisza-parti városban folytathassa. Gimnazistaként heti tizenkét edzésre járt, minden hajnal és délután a csónakban találta. Az eredmény aranyat ért, ugyanis 1970-ben Horváth Erzsébettel kajak párosban megnyerték a felnőtt magyar bajnokságot, holott még mindketten ifikorúak voltak. Legnagyobb bánatára azonban az egyetem mellett már nem bírta a feszített tempójú edzéseket. Dönteni kellett, s ő inkább a tanulást választotta.

A diploma megszerzése után a győri kórház gyermekosztályán kezdett dolgozni. Öt év tapasztalattal a háta mögött és a gyermekgyógyász szakvizsgával a zsebében gondolt egyet, és az éppen nyugdíjba vonuló édesanyjától átvette a rendelőt.

„Ebben a munkakörben az ember belefolyik a családok életébe, több generációt megismer. A praxisomban született első újszülött már harminckilenc éves. Sokan vannak, akiket gyerekként kezeltem, s aztán már ők hozták a saját csemetéiket hozzám. Munkám során sosem felejtettem el Boda professzor szavait: az orvos tévedhet, de nem mulaszthat” – vallja a doktornő.

S hogy mi a legszebb a gyermekorvosi pályában? Dr. Fejes Irén szerint maga a gyermek. Élvezni kell minden percet, amit közöttük töltünk, legyen szó csecsemőről vagy kamaszról. Mert a nagyobbakkal sincsenek rossz tapasztalatai, persze mindig voltak, akikkel türelmesebbnek kellett lenni vagy másképpen fogalmazni. A jó diagnózis a legnagyobb siker egy háziorvosnak, hiszen ezzel már a gyógyulás útjára állíthatja a beteget.

Bár az elmúlt éveket maszkban töltöttük, a kis páciensek és szüleik, nagyszüleik felismerik a doktor nénit a boltban és az utcán. A találkozásokból – a nyugdíjas létnek köszönhetően – általában jóízű, ráérős beszélgetések lesznek.

A munkát sem hagyta abba végleg, hiszen kollégáit többször helyettesíti. Nagy értéknek tartja azt a régi barátságot, mely azokhoz az orvosokhoz fűzi, akikkel annak idején együtt kezdték a pályát a gyermekosztályon. Gyakran találkoznak, megosztják egymással emlékeiket, élményeiket.

Mindkét felnőtt lánya közgazdász, egyikük Pesten, másikuk Bécsben él. Büszkén mesél három tizenéves unokájáról és kilencvenöt éves édesanyjáról, aki jó egészségnek örvend.

A sport ma is jelen van életében, tenisz, jóga és skandináv gyaloglás (nordic walking) segítségével tartja formában magát. Győr az igazi otthont jelenti számára, ám első számú szerelme a Duna. Ugyanakkor imádja a belváros hangulatát és Révfalu tágas tereit, ahol férjével kilométereket tud sétálni, biciklizni.

Kapcsolódó témák: #háziorvos | #Semmelweis |