Akkor fejlődik a város, ha az ország sikeres

Fotó: Marcali Gábor
Hajba Ferenc
2022.04.02. 08:15

Vasárnap választ az ország. Szavazunk pártlistákra, de megválasztjuk az egyéni országgyűlési képviselőket is. Négy évre kapnak bizalmat azok, akikre voksolunk. Dr. Dézsi Csaba András polgármesterrel készült interjúnkban a választás városi tétjéről beszélgettünk.

Helyi szempontból mi a tét a város számára a vasárnapi választáson? Hiszen nem az önkormányzat összetételéről és a polgármester személyéről szavaznak az emberek.

Egy város akkor lehet sikeres, ha az ország sikeres, stabil a gazdasága, az emberek tudnak dolgozni, egzisztenciát teremteni, ha a gazdasági és a politikai környezet kiegyensúlyozott. Én hiszek abban, hogy a magyar vezetőknek a Magyarországon élő embereket kell képviselni minden területen. Segítenünk kell a rászorulókat, és ebben a magyarok példát mutattak az ukrajnai háború során. De semmiképpen nem szabad beavatkoznunk egy olyan konfliktusba, amihez Magyarországnak közvetlenül nincs köze. Ez a háború nem a mi háborúnk, ha valaki a magáénak érzi, jelentkezhet önkéntesen ahhoz a félhez, amelyhez közelebb áll a szíve, mint a magyarokhoz. Én azt látom: az ellenzéki koalíciónak jelenleg az a stratégiája, hogy minden kérdésben ellent kell mondani a kormánynak akkor is, ha ezzel a nemzet érdekei ellen fordulnak. Ha ugyanis belekeveredünk a háborúba, itt kő kövön nem marad. Ha lábon lőjük magunkat az ukránokkal való szolidaritásból, s nem veszünk gázt az oroszoktól, rövid időn belül bedől az ország.

Mire számít a választásokon?

Arra számítok, hogy győz a józan ész politikája. Vagyis hogy az emberek bizalmat szavaznak a biztonságunkra törekvő Fidesz–KDNP-koalíciónak.

A háborúból való kimaradás határozott szándéka mellett ön szerint milyen érvek szólnak a jelenlegi kormány maradása mellett? A Fidesz–KDNP-t képviselő polgármesterként látja-e azokat a hibákat, amelyet a mostani kormány elkövet?

Először is, polgármesterként én nem pártokat, hanem Győrt, az itt élő emberek érdekeit képviselem. De mellébeszélni nem akarok, Győr fejlődését én egyértelműen a jelenlegi kormány törekvéseiben, politikájában látom. Kritizálni persze a kormányt is lehet, hiszen csak az nem hibázik, aki nem dolgozik. Azonban ha őszintén belegondolunk, akkor be kell látnunk: még soha nem volt ennyi stabil munkahely az országban a rendszerváltás óta, mint amennyi most van. A gazdaság talpon maradt az elhúzódó Covid-járvány alatt, pedig eddig egy ekkora és ilyen világjárvány következményei felszámolásának nem voltak kipróbált, gazdasági tapasztalatai. Önállóan kellett megtalálni azt a megoldást, melynek eredményeként nem dőlt be a gazdaság, sikerült segíteni a vállalkozásoknak, és nem kerültek tömegek munka nélkül az utcára. Számos stratégiai beruházás indult az egészségügyben és a gazdaságban egyaránt. Az Orbán-kormány tehát észszerűen tudott alkalmazkodni a hirtelen megváltozott körülményekhez. Ugyanígy alkalmas arra is, hogy a háború által okozott bizonytalan helyzetben megőrizze a rezsicsökkentést. Az energiahordozók árának irreális növekedése nem a valós árakat tükrözi, hanem tőzsdespekuláció következménye. Erre a rezsicsökkentés megtartása a hatásos válasz. Utoljára a Gyurcsány-kormány idején hallottuk, hogy meg kell húznunk a nadrágszíjat, ezzel szemben most soha nem látott mértékű családtámogatás indult. Ha a rezsiárak elszabadulnának egy liberalizáció során, akkor családok ezrei kerülhetnének a fennmaradás bizonytalanságának küszöbére. Láttunk már ilyet az MSZP és az SZDSZ kormány alatt. Ahogy az őszödi beszédben ezt az akkori miniszterelnök meg is fogalmazta, hazudtak reggel, délben és este is. Nagyjából most is ezt teszik. Elég szomorú lenne, ha túl sokan bedőlnének nekik. Elnézést a határozott megfogalmazásért, de tényleg nem mindegy, hogy merre megyünk tovább.

Vasárnap a pártok mellett a helyi országgyűlési képviselők munkáját is mérlegre teszik a választók. Korábban azt lehetett hallani, hogy minden ügyben együttműködnek ugyan, de ön nincs jó személyes viszonyban velük. Igaz-e ez, s ha igen, akkor mi az oka?

Ez egyszerűen nem igaz. Mindkettőjükkel jó a személyes kapcsolatom. Egy demokráciában természetes, hogy nem mindig mindenben értünk egyet. A lényeg azonban az, mindhárman Győr érdekeit szolgáljuk. Szerintem az tudja igazán a várost hatékonyan képviselni, aki ismeri, hogy mikor, hová, kihez kell fordulni az egyes ügyek elintézéséhez. Simon Róbert Balázs és Kara Ákos képviselők tapasztalt, és jó kormánykapcsolatokkal rendelkező emberek. Rengeteg eredményt fel tudnak mutatni az eddigi munkájuk során. Új mentőállomás, parkolóházak, kerékpárutak, központi forrásokból közutak, Győrhöz méltó vízi élménypark épül, és sok munkahelyet teremtő beruházás valósult meg a közreműködésükkel. Ennek a munkának a folytatása jelenthet biztonságot Győrnek és a környékünkön élőknek. A két mostani képviselő ezt a városgyarapító munkát folytatná. Ezért teszem le mellettük a voksomat.

Korábban Győr egyik választási körzetét billegőnek jelölték az elemzők és a közvélemény-kutatók. Az utóbbi hónapokban azonban ez lekerült erről a listáról, és az elemzések mindkét győri körzetben biztos fideszes győzelmet vetítenek előre. Mi állhat ennek a változásnak a hátterében?

Az a véleményem továbbra is, hogy választást kell nyerni, nem pedig közvélemény-kutatást! Nem szabad hagyni, hogy a kormánypárti szavazókat elaltassák az efféle, idő előtti győzelmi jelentések. Mindenkinek el kell menni szavazni. Senki nem bízzon abban, hogy majd mások megszavazzák azt, ami neki megfelelő. Most nem a kísérletezésnek van itt az ideje, szerintem nem szabad bizonytalan utat választani. A korábbi választásokon én úgy biztattam az embereket, hogy hallgassanak a szívükre. Ebben a helyzetben sokkal inkább arra kérem őket, hogy hallgassanak az eszükre, amikor eldöntik, kinek a neve mellé húzzák be az ikszet.

Kapcsolódó témák: #Győr | #Győr-Moson-Sopron | #választás2022 |