Afrika-hét a Krúdyban

Győr+
2022.03.04. 13:23

A Városházán többször is belekóstolhattak az újságírói lét rejtelmeibe azok a fiatalok, akiket a Győr+ Média munkatársai is segítettek. Most saját cikkeiket közöljük.

A ,,Mindannyian Testvérek” – Afrika programban, melyet a szakképző intézmények számára hirdettek meg, a Győri SZC Krúdy Gyula Turisztikai és Vendéglátóipari Technikum is részt vett. Az Afrika-hét elnevezésű rendezvényhez iskolánk diákjaival azonnal csatlakoztuk, amikor megtudtuk, hogy lehetőség van ebben részt venni. A hét első napján kora reggel intézményünk tanulóival felállítottunk standjaikat, amiket már az előző héten megterveztünk az előre elkészített projektekhez. Ezen a napon – köszönhetően a Patrónus Lions Club Győr szervezetének – érzékenyítő programon vehettünk részt, ahol interaktív módon mutatták be a vakok és gyengénlátók mindennapi nehézségeit. A program 3 részből állt: először kipróbálhattunk egy paralimpiai sportágat, a csörgőlabdát. A másodikon illatokra és tapintásra kellett hagyatkoznunk egy játék során. Az utolsó, harmadik program során pedig illemszabályokat ismerhettünk meg, hogyan kell bánni egy látássérült személlyel. Mindenki számára nagyon tanulságos és elgondolkodtató volt ez az alkalom.

A másnapi megnyitón az igazgatónő beszédét követően Dr. Székely János szombathelyi püspök – a program kezdeményezője – ismertette velünk a ,,Mindannyian Testvérek” Afrika programot. Saját tapasztalatairól számolt be, hiszen ő is járt már Afrikában. Elmesélte nekünk, hogy a tavalyi adománygyűjtés során 8 millió forint gyűlt össze. Ebben az évben a cél egy iskolaépület tetejének felújítása, valamint egy óvoda és egy templom felépítése. Emellett a missziós tevékenységet folytató munkatársak számára a helyi közlekedéshez motorkerékpárok vásárlását is célként tűzték ki. Ezekután Rózsavölgyi László, helyi önkormányzati képviselő is szólt a diákokhoz és megköszönte a segítségüket. A nyitóünnepséget St. Martin előadóművész produkciója zárta, aki pánsípon játszotta el A Föld Sebe, Darvaza című dalt. A megnyitó után Stipsits Ibolya fotóművésztől hallhattunk egy megdöbbentő beszámolót, ami nagyon mélyen megérintett minket. Bemutatta az ott élők helyzetét, a nők elnyomottságát és annak okait. Rávilágítva, hogy jogaik a férjüktől függenek. Számunkra ez szinte elképzelhetetlen. Kongói tartózkodása alatt számos fényképet készített, melyek rádöbbentettek bennünket, hogy milyen szerencsések is vagyunk. Az előadások után vendégeink megtekinthették az általunk készített standokat, és személyes beszélgetésre is sor került. Örültünk, hogy bemutatóink elnyerték tetszésüket.

A hét folyamán a programok egyetemisták előadásaival egészültek ki. Ellátogatott hozzánk három hallgató, akik több hónapig voltak kint Afrikában. Gremsperger Kinga és Oláh Sára közösen vettek részt első afrikai útjukon. A Hungary Helps Program keretében juthattak ki Kongóba. Elmesélték, hogy hosszú időn át tartó felkészülésre volt szükség, franciául kellett tanulniuk és beadatni a kötelező oltásokat. Kint tartózkodásuk alatt besegítettek egy magyar szemorvos, Dr. Hardi Richárd munkájába, segítettek a műtétek előkészületeiben, ugyanis orvostanhallgatóként tanulnak. Megtudhattuk tőlük, hogy egy ilyen út nemcsak anyagilag, de akár egészségügyileg is megterhelő. Kinga személyes tapasztalataként mesélte el a malária betegség lefolyását, 2 napig láz gyötörte, de szerencsére gyógyszerek segítségével hamar meggyógyult. Ezenkívül a lányok hoztak nekünk kóstolót egy helyi csemegéből, ami nem más volt, mint szárított hangya. Ezt az ínyencséget a bátrabbak megkóstolhatták. Az élménybeszámoló után megkérdeztük őket, hogy tervezik-e a visszatérést. Gondolkodás nélkül azonnal igent mondtak, megfogta őket a helyiek szeretete. Schneider Richárd beszámolójában rendkívül sok képet mutatott nekünk, aki két héttel ezelőtt érkezett vissza Magyarországra. Ő főként a fővárosban tartózkodott, megmutatta Kongó másik arcát is, ahol nem a nyomor uralkodik. Emellett iskolákban végzett önkéntes munkát, mint tanár. Mesélte, hogy a körülmények ellenére több tehetséges diák is van, akiknek különórákat tartott angol nyelvből. A 3 egyetemista előadásában az volt a közös, hogy mindhármuk szálláshelyén volt egy helyi asszony, aki mindennap főzött rájuk, gondoskodott róluk. A helyiek emberszeretete lenyűgözte őket, nagyon hálásak voltak a hozzáállásukért. Az egyetemisták is megtekintették standjainkat, nekik is nagyon tetszett előadásunk.

Csütörtökön egy afrikai zene-, és hangszerbemutatón vehettünk részt Jank Petra, Jank Péter és egy tanítványuk, Vecsey Árpádnak köszönhetően, akik a Liszt Ferenc Zeneiskolából érkeztek hozzánk. Ezen az előadáson a nézőtéren a győrsövényházi Waldorf Vadrózsa iskola diákjai is helyet foglaltak. A zenészek megmutatták nekünk az afrikai népzenét és az alaphangszereket. Az előadás közben lehetőségünk volt együtt zenélni az előadókkal, ezenkívül egy játékra invitáltak minket, amellyel a ritmusérzékünket fejlesztették. Bemutatójuk végén kiosztották hangszereiket és együtt zenélt az iskola.

Az utolsó napon, pénteken, egész nap meg lehetett tekinteni diáktársaink standjait. A 10.T-s diákok három állomást tartottak fent: készítettek egy előadást képző-, és népművészetről, emellett volt egy kirakós játék és egy Kongó kvízt lehetett kitölteni. A 11.C-s tanulók Afrika gasztronómiáját mutatták be. A 11.T-s lányoknál Kongó általános bemutatását tekinthették meg az érdeklődők. Szó volt a hely állatvilágáról, növényzetéről, társadalmáról, gazdasági életéről, világörökségi helyszínekről és nemzeti parkokról. A 10.I-s lányok a humanitárius turizmusról készítettek egy nagyon érdekfeszítő előadást.

Egész héten adományokat gyűjtöttünk, pénz és szemüvegek formájában. Már az előző héten elkezdtük gyűjteni a régi szemüvegeket, ugyanis gyakoriak a szembetegségek Kongóban, különösen a szürkehályog. Reméljük ezek a szemüvegek Afrikában gazdára találnak! Ezen kívül 200 forintos adomány fejében fotófalat is készítettek diákjaink, ahol fotózkodni lehetett, illetve henna tetoválást is csináltathattak az érdeklődők. Cukrász tanulóink mézeskalács csomagokat készítettek, melynek ára szintén az adomány részét képezte. Számunkra nagyon megindító volt ez az egy hét, szeretnénk a jövőben is folytatni a segítségnyújtást. Hisszük, hogy együtt tudunk változást hozni az afrikaiak életébe.

Készítette: Ugróczi Linda 10.T és Csaplár Kata 10.I

A fényképeket készítette: Papp Dominik 10.H, Horváth Berta 11.H

A fenti írások a Diáktudósítók saját munkái, nem a Győr+ Média munkatársai által készített sajtótermékek. A Győr+ Média megjelenítési lehetőséget biztosít az elkészült anyagoknak.

Kapcsolódó témák: #diáktudósítók |