A téli balesetek megelőzése

Dr. Máté Csongor belgyógyász
2023.12.17. 13:45

Megérkezett a rossz idő, és vele együtt azok a balesetek is, amelyek kellő óvatossággal és körültekintéssel akár elkerülhetőek is lehetnének.

A sáros, vizes, fagyos utak, az eső, a hó és a köd, a korai szürkület és a jövő-menő frontok mind olyan tényezők, amelyek fokozott figyelmet követelnek az autósoktól és a gyalogosan közlekedőktől egyaránt.

Autóval
Kanyarban a szokásosnál is lassabban forduljunk. Nedves, csúszós, havas úton kerülni kell a gyors fékezést, és mindig az útviszonyokhoz mérten kell sebességet választani, hiszen egy gyakorlatlan vezető nemcsak saját, de utastársai és a közlekedésben részt vevő többi autós életét is veszélyeztetheti már egy felelőtlen mozdulattal is.

Gyalogosként

Sokan magától értetődőnek veszik, hogy mindenki látja őket, azonban megfelelő kivilágítás, láthatósági mellény nélkül az úton vagy az út mentén gyalogosként nem nehéz a szürkeségbe veszni, amiben pedig a leggyakorlottabb sofőr sem biztos, hogy észrevesz.

Figyeljünk az öltözködésre!

Az időjáráshoz igazodó öltözet kiválasztása szintén életmentő lehet. Autóba ülve mit sem ér a jó vezetéstechnika, ha cipőnk a latyaktól csúszik a pedálon, vagy ha ruhánk nem teszi lehetővé a gyors reagálást és a szabad mozgást. Már a házból kilépve figyeljünk, hogy lábunkon a megfelelő cipő legyen, hiszen akár a pedálra, akár csúszós járdára lépünk, fontos, hogy rajta is tudjunk maradni. Egy esés következménye súlyos csonttörés, agyrázkódás és többhetes ágyhoz kötöttség is lehet, autóban ülve pedig akár emberéletekbe is kerülhet, ha nem „állunk” biztos lábakon. A nedves ruhától pedig minél hamarabb szabaduljunk meg!

Előzzük meg a kihűlést!

Magyarországon az éghajlati sajátosságoknak köszönhetően a fagyhalálok száma elenyésző, azonban a kisebb végtagelfagyásoké, kihűlésé, meg- és felfázásoké nem. Éppen ezért, ha sportolni, túrázni, szánkózni, korcsolyázni indulunk, vagy akár csak kilépünk a lakásból, fontos, hogy rétegesen öltözködjünk! Fontos az is, hogy lábbelink ne szorítsa el vérkeringésünket, és mindig legyen rá lehetőségünk, hogy lábujjainkat megmozgathassuk benne.

Az alkohol nem melegít
Elterjedt és gyakran hangoztatott tévhit, hogy az alkohol felmelegít minket a hidegben. Érzetre talán így van, sőt külső fizikai jelei is lehetnek a folyamatnak (arcpír, izzadás, melegségérzet), azonban valójában az alkohol értágító hatása miatt éppen a kihűléshez kerülünk közelebb. Téli hóesésben forraltborozni tehát jó, de semmiképpen sem helyettesíti a sok alkohol a meleg öltözetet.

Idősebb korban

A téli időjárással együtt járó másik nagy általános baleseti forrás az utak síkossága. Főleg az idősebb korosztályra jelentenek veszélyt a jeges, havas, latyakos járdák, utak. A kor előrehaladtával az ember egyensúlyérzéke, reflexei romlanak, így az idősek gyakrabban esnek áldozatául az ilyen típusú sérüléseknek, helyzetükön csak ront, hogy a magasabb életéveket jellemző csontritkulás. A téli síkos időben használjunk megfelelő, minél kevésbé csúszó, recés talpú lábbelit. A zord időjárási viszonyok között az utcán mindig viseljenek kesztyűt, jó ha ezek viszonylag hosszabb szárúak, és a csuklónál is párnázottak.

Kapcsolódó témák: #egészség | #idősek | #tél | #veszélyek |