A San Beda Egyetem képviselői tanulmányozták a győri campus működését

Győr+
2023.08.09. 10:55

A több mint 120 éves hagyományokkal rendelkező manilai San Beda Egyetem két elöljárója látogatott a Széchenyi István Egyetemre. A bencés rend által fenntartott Fülöp-szigeteki intézmény képviselőit Sárai-Szabó Kelemen, a győri Szent Mór Bencés Perjelség perjele és az egyetem munkatársai kalauzolták a győri kampuszon.

A Fülöp-szigeteki bencések fenntartásában működő San Beda Egyetem két képviselője, Rembert Tumbali atya, az intézmény pénzügyi alelnöke és Aelred Nilo atya, korábbi adminisztrációs alelnök érkezett tanulmányútra Győrbe. A vendégeknek Sárai-Szabó Kelemen, a Szent Mór Bencés Perjelség perjele, valamint az egyetem munkatársai, mutatták be az intézmény működését és jó gyakorlatait.

Az egyes szakterületeket, a térség gazdaságával és iparával kialakított együttműködéseket, az intézmény nemzetközi kapcsolatait dr. Dőry Tibor, az egyetem Menedzsment Campus Kompetenciaközpontjának vezetője, dr. Remsei Sándor a Nemzetközi és Alkalmazott Közgazdaságtan Tanszék tanszékvezetője, dr. Palkovics László Amand, a Növénytudományi Tanszék professzora, Mészáros Márta, a Nemzetközi Programok és Alumni Központ vezetője, Borkai-Kalamár Réka, a Mobilitási és Ösztöndíj Osztály vezetője, valamint Paul Rogerson, nemzetközi koordinátor mutatta be a vendégeknek.

A Fülöp-szigeteki atyákkal a bencés rend nemzetközi továbbképzésén találkoztam, Rómában. Beszélgetéseink során bemutatták az általuk fenntartott San Beda Egyetemet, én pedig a Széchenyi István Egyetemről meséltem nekik, sőt meg is hívtam őket Győrbe” – elevenítette fel a kapcsolat kezdetét Sárai-Szabó Kelemen. A perjel hozzátette, a manilai intézmény képviselői éltek a lehetőséggel, és látogatást tettek a győri kampuszon, ahol a munkatársak részletesen bemutatták az egyetem képzéseit, infrastruktúráját, az együttműködés lehetőségeit.

Ez a látogatás egy formálódó partnerség kezdete is lehet, bízom benne, hogy sikerül olyan közös pontokat találni, amelyek mindkét intézmény számára gyümölcsözőek. Gondolok itt a hallgatók kölcsönös fogadására, vagy az oktatók együttes kutatására, projektek megvalósítására” – említette. Mint mondta, a Fülöp-szigeteki intézményben az oktatás nyelve az angol, amely megkönnyíti a közös munkát.

A Széchenyi István Egyetem számára kiemelt jelentőséggel bírnak a nemzetközi kapcsolatok, hiszen mintegy tizennégyezer fős hallgatói közösségünket immár hetven ország fiataljai alkotják. A nemzetközi rangsorokban is jegyzett egyetemünk hangulatos környezetben, kitűnő infrastruktúrával, magas színvonalú, gyakorlatorientált képzésekkel és színes hallgatói szolgáltatásokkal várja a nemzetközi hallgatókat is” – mondta el Mészáros Márta, a Széchenyi István Egyetem Nemzetközi Programok és Alumni Központjának vezetője. Hozzáfűzte, az intézmény nagy figyelmet fordít a partnerkapcsolatok erősítésére. Kiemelte, a mostani látogatás egy újabb nyitás, hiszen ezen partnerségek révén új utak nyílnak meg nemzetközi projektekben való közös részvétel, illetve az intézmények munkatársainak együttműködése, kutatási, publikálási lehetőségek tekintetében.

A San Beda Egyetem képviselőire különösen jó benyomást tett egyetemünk kiterjedt vállalati kapcsolati rendszere, a velük létrejött szoros együttműködés a gyakorlatorientált képzések megvalósításában. Ugyancsak nagyra értékelték egyetemünk innovációs ökoszisztémáját, az épülő és fejlesztés alatt álló science parkokat, kitűnő infrastruktúrával rendelkező laboratóriumainkat” – árulta el a látogatással kapcsolatban a központvezető.

Kiemelte, a Fülöp-szigeteki intézmény munkatársai a győri szakemberek nemzetköziesítési tapasztalataira is kíváncsiak voltak, hiszen a Széchenyi-egyetem nemzetközi stratégiájában prioritást élvez Kelet-, Délkelet-Ázsia. „Ebből a régióból, többek között Indonéziából, Malajziából, Vietnámból és Thaiföldről is évek óta érkeznek hozzánk hallgatók. Emellett a magyar fiatalokat is bekapcsoljuk a nemzetközi vérkeringésbe, nemcsak a külföldi ösztöndíjak, de többek között neves vendégprofesszorok segítségével. A közelmúltban például a nemzetközi rangsorokban előkelő helyen szereplő Universiti Putra Malaysia professzora, dr. Christopher Teh Boon Sung adta át tudását az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar hallgatóinak olyan, a Széchenyi István Egyetem fókuszában álló témákban, mint a környezetvédelem vagy a fenntarthatóság” – fűzte hozzá.

Mészáros Márta végezetül elmondta, a Fülöp-Szigetekkel eddig még nem volt intézményes együttműködése az egyetemnek, de örömmel terjesztenék ki kapcsolataikat a régió e jelentős országára. „Bízom benne, hogy hamarosan a Széchenyi István Egyetem nemzetköziesítésében immár egy évtizede kiemelkedő szerepet játszó Stipendium Hungaricum program keretében is fogadhatunk hallgatókat a Fülöp-Szigetekről” – zárta a közponvezető.

Forrás: Széchenyi István Egyetem