A győri hegymászó új útvonalon jutna fel a téli Kazbek csúcsára

Havassy Anna Katalin Fotó: Ács Tamás
2024.02.02. 18:08

A hegymászósport ismert és elismert tagja Kovács Albert győri hegymászó, akinek eredményeiről a Győr+ Média is rendszeresen beszámol. Albert a Hópárduc Expedíciót sem adta fel, ám most februárban más tervei vannak: a téli Kazbek csúcsára készül olyan útvonalon, ami még nem sikerült egyetlen magyar hegymászónak sem.

S mivel Albert Győrben él és működteti falmászótermét, a mi szívünknek különösen kedves eredmény lenne, ha ez az egyébként roppant szerény, szerethető, gondolkodásmódjában is maximálisan rendben lévő srác hódítaná meg első magyarként a téli Kazbeket. Ami nem lesz egyszerű túra, de Albert nem is szereti a könnyű kihívásokat. A részletekről már vele beszélgettünk.

„Egyszer már jártam ezen a környéken, ami az orosz és grúz határon van, de inkább orosz felségterület. Akkor az Elbrusszal volt egy próbálkozásunk, amely gyakorlatilag Európa legmagasabb csúcsa. Ez az expedíció kudarcba fulladt, de rengeteget tanultunk belőle: rájöttünk, hogy ilyen körülmények között túrasível nem lehet menni, mert a műanyag bakancsba gyakorlatilag belefagysz. Többször is vissza akartam menni, hogy befejezzem, mert nem sok híja volt a győzelemnek. Csak a hidegen múlott, semmi máson. Idén mentünk volna, de a nagykövetségen azt javasolták, hogy a háborús helyzet miatt inkább ne, mert sokat bonyolíthat, s esetleg nem tudunk jó ideig hazajönni, vagy ilyesmi. Szóval elengedtem én is ezt a történetet…”

Ám aki egy kicsit is ismeri Albertet, tudja, hogy rögtön keresni kezdett egy másik lehetőséget. Két hegymászó barátjával, Mógor Péterrel és Horváth Bencével már elég sokat mozgott az Alpokban, bár a srácok olyan magasan és körülmények között még nem voltak, mint ahová most készülnek Alberték. Hozzájuk csatlakozik majd Demény Barnabás is, tehát így négyen vágnak neki a február 15-én induló expedíciónak, amelynek célja a Kaukázus déli részén lévő, 5.045 méteres Kazbek hegy meghódítása.

A Kazbek hegy

A Kazbek technikailag nem egy nehéz hegy. A téli körülmények, amik mégis nagyon nehézzé tehetik a mászást: rengeteg hó van a hegyen, s az érkező szelek akadály nélkül fújhatnak, így iszonyatosan hideg van. A nappali átlaghőmérséklet –25 Celsius-fok körül van, amit a szél miatt –45-50 Celsius-foknak érzékel az ember. Szóval a ruházaton nagyon nagy hangsúly lesz. Én a terveim szerint a legmaximálisabb öltözékben megyek: olyan minőségű és technikai ruházat ez, ami kifejezetten ide való. Egyszerűen muszáj így készülni, mert szinte állandóan fúj a szél. De ha mégse, akkor is –19 Celsius-fok van…”

Az ottani időjárást ITT követhetik!

Albertre és három társára tehát a legnagyobb veszély, amely leselkedni fog az expedíció során, az a lavina és a fagyás. Viszont relatíve jó hír, hogy amiről a tapasztalt hegymászó beszélt, az a csúcsrégió időjárása. Először a laikusoknak kicsit sem barátságosabb 3.600 méteres alaptáborig kell eljutniuk, ahol „csak” –13-19 Celsius-fok között várható az idő, a hőérzet pedig –20-22 Celsius-foknyi lehet. Alberték ebben fognak depózni, regenerálódni, aludni, s innen indulnak majd a csúcshódításra. Érdemes azt is megemlíteni, hogy a négy srácnak itt semmiféle segítsége nem lesz, 3.600 méterre mindenképp maguknak kell felvinniük a felszerelésüket. Albert azt mondja, igyekezett a jelenleg elérhető lehetőségek közül a legjobb, ugyanakkor súlyra a legkönnyebb minőségű felszerelést beszerezni.

„A másik három srác nagyon erős és nagyon ügyes, ebben előttem járnak. Viszont ami az én előnyöm lehet, hogy fejben jobban rá tudok készülni, voltam már ilyen körülmények között. Téli időben 5.000 méteren mozogni olyan, mint máshol 6.500-7.000 méteren. Velem lesz a Pobedán már viselt és jól bevált hőcserélő maszkom is. Én Péterrel a direkt útvonalon fogok menni a tervek szerint, ami egy 55 fokos dőlésszögű, egy jó 300-400 méter jégmászást jelent. Fentről pedig bármit kaphatunk a nyakunkba. Ám ha szerencsénk lesz, akkor stabil lesz a hóréteg és nem süllyedünk el. A mély hóban pedig akár 20-30 cm mélyen kell keresnünk a jeget ahova a jégcsavarokat becsavarhatjuk a biztosításunk érdekében” – mesélte Albert, s nagyon fontos információ, hogy ezt a direkt útvonalat télen még egyetlen magyar hegymászó sem teljesítette. De nyáron is csak ketten jutottak fel eddig.

Albert, abban a bizonyos hőcserélő maszkban

Albertet ez a tény pedig roppant mód motiválja. Elsősorban magának szeretne bizonyítani, de azt mondja, annak a közel 300 gyermek tanítványának, akiket nap mint nap edz a teremben. Felelős értük, példaképként tekintenek rá, ő pedig úgy érzi, mindig valami új és új eredményt kell felmutatnia. Jelenléte, személyisége mindenképp lendületet ad még annak is, aki csak hallgatja… Azt pedig tudjuk, a hegyek és közte örök és csillapíthatatlan szerelem szövődött egykor…

A négy magyar hegymászó tehát február 15-én elindul, s ha a tervek szerint feljutnak a 3600 méteren lévő menedékbe, akkor úgy számolnak, hogy a csúcshódítást ha nem is egy lendülettel, de egy alvással megoldják. Ehhez persze sátorozniuk kell az iszonyatos hidegben, de mindenre felkészültek.

„Az időjárás fog igazából szerintem mindenről dönteni. A Pobedán is megtettünk olyan távolságokat, amikre itt is képesek lehetünk, ha az idő és a lavinák engedik. Mondjuk a napsütésnek nagyon örülnénk, a ködnek érthetően kevésbé. Fontos lesz az energiapótlás is, de az élelemnél is fontos, hogy könnyű legyen. Viszünk szárított, vákuumozott hegymászóételeket, amelyek ultra könnyűek, s meleg vízzel összekeverve gyakorlatilag megdagadnak. Nálam pedig biztos lesznek vákuumozott kolbászkarikák, szalonnakatonák, ezek már a Pobedán is nagyon beváltak…” – mosolygott Albert.

A győri hegymászónak nem lesz ismeretlen a zord időjárás

A sportolók egyébként február 26-án térnek haza, reményeik szerint meghódítva a csúcsot, épen és egészségesen. Albertről egyébként már tudjuk, hogy fejben roppant erős, semmiféle diadal kedvéért nem vállal felesleges kockázatot, tudja, mikor kell azt mondani, hogy inkább nem mennek tovább.

„Itt főleg az időjárás miatt kell nagyon rendben lenni mentálisan. Amennyire lehet, felkészülünk itthon, figyeljük az időjárás-előrejelzést, illetve a már többször is bevált világszintű biztonsági jelzőnket is magunkkal visszük. Ám igazából itthon nem lehet felkészülni. Mindig a helyszínen a hegy adja a kihívásokat, ott kerülsz döntési helyzetekbe, ott mérettetsz meg igazán. Minden hegy hozzád tesz valamit, ezek növelhetik a tudásodat” – zárta Albert, akivel még rengeteg mindenről tudtunk volna beszélgetni, hiszen olyan élményeket élt már eddig is át, amelyeket egy átlagember csak a televízióban látott, vagy magazinokban olvasott. Meg is ígértettük vele, hogy hazatérésük után ismét leülünk beszélgetni, addig pedig nagyon-nagyon szurkolunk a Kazbek Expedícióhoz!

Kovács Albert február 6-án kedden, reggel 8 órakor a Győr+ Rádió vendége lesz: Bajzát Zsuzsi és Nagy Roland faggatja majd tovább az expedícióról a hegymászót, érdemes lesz hallgatni a Juice-t és követni a Győr+ Rádió Facebook oldalát is!

Fotó: depositphotos.com és Hópárduc Expedíció Sorozat

Ha a Hópárduc Expedíció is érdekli, összes korábbi cikkünket megtalálja a témában IDE kattintva!