Küldetés: az emberek jólléte

30 éve a családok szolgálatában

Fotó: Marcali Gábor
Győr+
2019.11.22. 11:06

A harmincadik születésnapját ünneplő győri Család- és Gyermekjóléti Központ küldetése az emberek jólléte, amelyért három évtizede dolgoznak az intézmény munkatársai. Elfogadás, megértés, jelenlét és kötődés, ezek a beszédes kulcsszavak körvonalazzák, mit és hogyan tesznek a számukra legfontosabbakért, vagyis embertársainkért.

A központ dolgozói a kezdetektől hitet tettek amellett, hogy az ember képes a fejlődésre és a változásra. Bárki – legyen egyedülálló vagy családtag – kerülhet olyan élethelyzetbe vagy szembesülhet olyan problémával, amelynek megoldása nehézséget okoz számára. Ilyenkor néha elég az értő figyelem, egy célzott információ, máskor hosszabb segítő kapcsolat szükséges. Ebben segít a most jubiláló intézmény nyitottságával, szolgáltatáscentrikus voltával és bizalmi légkör teremtésével.

Az egyénekkel, családokkal, csoportokkal és közösségekkel mindennapi, magas színvonalon végzett szociális munka középpontjában a nehéz helyzetbe került családok, veszélyeztetett gyerekek, segítség nélkül maradt egyedülállók támogatása, közösségi programok szervezése áll.

A Családsegítő Szolgálat 1989. március 1-jén kezdett működni azzal a céllal, hogy az akkor kialakult társadalmi változások hatására elinduló, családokat és egyéneket érintő problémákra hatékony választ adjon. Az elmúlt harminc évben az intézmény számos változáson ment át, ahogy a társadalmi, szociálpolitikai környezet, az elvárás változott és alakult, úgy formálódott maga az intézmény is. Ami nem változott és változik, az két állandó szereplő: az ügyfél és a segítő.

A Család- és Gyermekjóléti Központban segítséget kap és társakra talál mindenki, aki megteszi az első lépést a központ szolgáltatásai felé.

Egy születésnapon felvetődik az is, honnan hová tartunk. És a számok sok mindent megmutatnak. Harminc évvel ezelőtt a Lajta u. 8. szám alatt lévő Idősgondozási Központ egyik irodahelyiségében három munkatárs kezdte el a családsegítő munkát. A szolgálattá építés a város területén 1989–1992 között történt. Először három központban – Adyváros, Belváros, Marcalváros –, majd később Újvárosban és Bácsán épült ki az akkor még újdonságnak számító szociális szakmai munka.

„2019-ben már 108 kolléga dolgozik 10 telephelyen. Győrben odafigyelnek azokra, akiknek a segítségre szükségük van, ezt mutatja a telephelyek, a létszám és a feladatok bővülése is” – emelte ki a szerdai ünnepségen köszöntőjében dr. Fekete Dávid alpolgármester, aki Győr város ezüst emlékérmét adományozta a központnak, és köszönetet mondott a volt és jelenlegi dolgozóknak az elmúlt három évtizedben végzett áldozatos, segítő munkájukért.

„Büszkén mondhatjuk, hogy mára egy rugalmas, lendületes, az új kihívásokra gyorsan és hatékonyan reagáló intézménnyé nőttük ki magunkat, számos lehetőséget és segítséget biztosítva a városban és a győri járásban élő, elsősorban a nehéz helyzetben lévő lakosság számára. Ahogy az örömben, úgy a bajban sem jó az egyedüllét, a közösség részeként az ember erősebbé válik. A közösséghez tartozás, a közösségtől kapott minták és értékek segítenek megismerni önmagunkat és elfogadni másokat. Szoros szakmai és emberi együttműködéseknek köszönhető, hogy az emberek bíznak bennünk, hogy a gyermekek szívesen járnak hozzánk, hogy a családok megtalálnak minket a problémáikkal. Az alapgondolat – a honnan hová tartunk – megmarad ezután is, az pedig, hogy mi van közötte, mi magunk tudjuk alakítani” – összegezte Rákosi-Tóth Rita igazgató.

Szerző: Szabó Csilla
TV-s szerkesztő: Pulai Sarolta
Fotó: Marcali Gábor

Kapcsolódó témák: #Győr+ TV |