Győr+
2013.04.13. 08:35

Szuperhős a Vaskakasban

„A Vaskakas Bábszínház húsz évének legnagyobb szabású produkciója lesz a Vas Laci” – mondta Tengely Gábor rendező, akit arról is kérdeztünk, miért halasztották el egy héttel, április 21-re a bemutatót. A Vaskakas Bábszínház új darabjának alapja a Benedek Elek gyűjteményében is megtalálható, azonos című magyar népmese.

Az egész darabot újra kellett gondolni szereplőhiány miatt. Sikerült megoldani a váratlan helyzetet?

 

Igen, Ragán Edit játssza el Rácz Panni szerepét is, mert Panni megbetegedett. Teljesen át kell szervezni az előadást, amelyben kilenc színész látja el 16 munkáját, minden bábot hárman mozgatnak. Ez iszonyú nagy feladat. Az ilyen váratlan helyzetekből sokféle adódhat egy színház életében, szerencsére nagyon felkészült, rugalmas csapat a Vaskakas. Mindent megteszünk az előadásért, ez a plusz egy hét hasznos lesz a produkcióra nézve, még kiforrottabb előadással találkoznak a nézők.

 

Gyerekkori kedvence a Vas Laci. Miért?

 

A mesei elemek iszonyú érdekes halmaza a Vas Laci: akciódús és megtalálható benne minden olyan mesei toposz, ami általában a népmesékben fellelhető: például sárkányok, családi dráma, legkisebb fiú, szerelmi szál, átváltozás. Talán a sodró lendület miatt kedveltem már pici koromban is. Ez a lendület most, a 21. században különösen hasznos, pörgősebb a gyerekek gondolkodása, mint a miénk volt. A darab izgalmas, végig leköti őket. Ugyanakkor egyszerű és lineáris vonalú a cselekmény, a legkisebbek is tudják követni. Nagyon fontos, hogy a gyerek találkozzon olyan dolgokkal, amik félelmetesek, és az is, hogy a bábszínház vagy a mese adjon erre megoldást. Jelen esetben van sárkányunk és boszorkányunk, Vas Laci pedig minden gonoszt legyőz. Borzasztó fontos dolog átélni a félelmet, majd annak megszüntetését.

 

A félelem legyőzésén túl mit tanulhatnak még a gyerekek Vas Lacitól?

 

Ez egy igazi szuperhős-történet, erős analógiát mutat Vas Laci meséje például Pókember és Batman sztorijával, de a magyar kultúra gyökereiből merít. A főhős olyan esendő, hibázni tudó emberi lény, aki kifejleszt magában képességeket, amivel legyőzi az akadályokat. Muszáj, hogy kitartást tanuljanak a gyerekek, és hogy legyen előttük minta. Laci jellemfejlődésen megy át a darab folyamán: egy faragatlan srácból normális férfi válik.

 

Tehát egy széles vásznú, nagy kalandra számíthatunk.

 

A Vaskakas Bábszínház húsz évének legnagyobb szabású produkciója lesz szerintem. A történetet a látvány is erősíti, próbáltuk ötvözni a bábok világában az ősi magyar kultúrát a mostani képregények világával. Egyáltalán nem állnak olyan messze egymástól ezek, mint ahogy elsőre hangzik. Az előadásban megőriztük a rusztikus formákat, de modern anyagok jelennek meg a báboknál. A díszlet pedig egy óriási vasszerkezet, amivel hihetetlen dolgokat tudunk megcsinálni. Szerettük volna megtartani a mesélés aktusát, ami kiveszni látszik az életünkből, így az előadásnak a felnőtt Vas Laci a narrátora, ő meséli el nekünk a történetét. Benedek Elek elképesztően szép és világos szövegéből sok öröklődött át az előadásba, keveset változtattunk az eredeti mesén, egy meglepően izgalmas eredmény született.

 

A tervezett Vas Laci-bemutató helyett most vasárnap Pályi János tradicionális vásári bábjátékát, a Vitéz László című darabot láthatják a nézők.

 

Zoljánszky Alexandra

Fotó: illusztráció