Győr+
2018.08.01. 07:41

Megszépülnek a csornai közintézmények

Csorna Város önkormányzati tulajdonú épületeinek épületenergetikai korszerűsítésére több mint 150 millió forintos Európai Uniós támogatást nyert. Az Európai Regionális Fejlesztési Alap az elszámolható költségek 100%-át finanszírozza.

A projekt során a Szilágyi Erzsébet Kollégiumnak és a Csornai Fogyatékosok Napközi Otthonának épülete kerül korszerűsítésre. A 150,4 millió forintos beruházásnak köszönhetően Csorna Város Önkormányzata az épületek fenntartását költséghatékonyabban tudja majd biztosítani. A kivitelezővel a szerződés aláírásra került, a munkaterületet átadták, így a kivitelezési munkálatok megkezdődtek. 2018 végétől az Európai Uniós támogatásnak köszönhetően környezetbarát és gazdaságosan üzemeltethető intézményekkel fog gazdagodni a város.

 

 

A projekt célja az épületek hőtechnikai adottságainak javítása, valamint hőveszteségeinek csökkentése, így ennek érdekében a pályázat keretében valamennyi épület homlokzatának hőszigetelése, nyílászárók cseréje, és akadálymentesítés valósul meg. A kollégium épületére napelemes rendszer is telepítésre kerül. A projekt hosszú távú közvetlen céljai között szerepel az épületek működési költségének csökkentése, a magasabb komfortfokozat elérése. A Szilágyi Erzsébet Kollégium és a Csornai Fogyatékosok Napközi Otthona épülete közül egyik sem felel meg a hatályos energetikai elvárásoknak. Jelenlegi energetikai minőség szerinti besorolásuk a HH és EE közötti, azonban a fejlesztésnek köszönhetően mind a két épület minősítése DD kategóriát fog elérni.

Az uniós támogatásból finanszírozott korszerűsítésnek köszönhetően a létesítmények energetikai szempontú korszerűsítése az üzemeltetési, fenntartási költségek csökkenését fogja eredményezni, amely nemcsak a pályázónak jelent költségmegtakarítást, de a lecsökkenő energiahordozó felhasználás környezetvédelmi szempontból is előnyös. Csorna kiemelt célja, hogy a tulajdonában lévő épületeken a lehető legmagasabb szintű energetikai korszerűsítést hajtsa végre, ezáltal biztosítva a hosszú távú hatékony fenntartást, továbbá olyan energetikai fejlesztés valósuljon meg az épületeken, amelyek a beruházás mértékének megfelelően valóban képes növelni az épületek energia felhasználásának hatékonyságát, ezáltal csökkenteni a működéshez szükséges pénzügyi forrásokat. A beruházás további pozitív hozadéka a településkép javulása.