Győr+
2015.10.29. 12:42

Lezárult a Győri Tudás-Park projekt

A projekt két kiemelt kutatási területe a járműipar és az informatika...

A „Győri Tudás-Park – Kutatási-, innovációs és tudástranszfer tevékenységek kialakítása a győri növekedési zónában a Széchenyi István Egyetem és Győr Megyei Jogú Város Önkormányzatának együttműködésében” című, TÁMOP-4.2.1.C-14/1/KONV-2015-0005 azonosítószámú projekt 2015. február 1. és 2015. október 31. között valósult meg konzorciumi formában. A konzorcium tagjai a Széchenyi István Egyetem mint konzorciumvezető és Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata mint konzorciumi partner voltak. A projektet az Európai Unió és a Magyar Állam 640.755.770 forinttal támogatta.

 

A projekt eredményeiről a 2015. október 29-én megtartott projektzáró sajtótájékoztatón Fekete Dávid alpolgármester és dr. Földesi Péter, a Széchenyi István Egyetem rektora számolt be, akik szerint a régió versenyképességének megőrzése érdekében kulcsfontosságú a tudás továbbítása és hasznosítása.

 

 

Az alpolgármester hangsúlyozta, a város, az egyetem és a vállalkozások együttműködése hosszú ideje gyümölcsöző, és a Tudás-Park Projekt ezt az együttműködést erősítette tovább annak érdekében, hogy meghatározzuk azokat a következő fejlesztési irányokat, amelyek a város és a régió további dinamikus fejlődését szolgálják. A rektor hozzáfűzte, ez a projekt jó lehetőséget kínált arra, hogy felkészüljünk az elkövetkező évek európai uniós pályázataira, hiszen konkrét tervekkel a kezünkben, egy tudatos koncepció mentén sokkal könnyebb kiaknázni a kínálkozó lehetőségeket a város vezető szerepének megtartása érdekében.

 

A cél az volt, hogy a projekt megvalósításával olyan környezet jöjjön létre, amelyben az emberek hajlandóak a tudás megszerzésére, megosztására és együttműködésre a fejlődés érdekében. Mindezek mögött az önkormányzat és az egyetem stratégiai együttműködése, valamint a győri járműipari életpályamodell megerősítésének szándéka állt. Ez utóbbihoz kapcsolódóan a projekt keretében elkészült az életpályamodell egységes arculata, logója és honlapja is.

 

Az „okos város” célkitűzés mentén megtörtént többek között az önkormányzati fenntartású óvodák, bölcsődék épületeinek energetikai felmérése, a kerékpárforgalmi hálózati terv aktualizálása, elkészült egy új városi forgalomirányítási rendszer tervezete is, valamint a Széchenyi István Egyetem rendszerszintű informatikai fejlesztéseinek eredményeként a hallgatók, a kutatók és a vállalatok számára egy platformon válnak elérhetővé a lehetséges közös K+F+I projektek. A „Smart City Győr” koncepcióba illeszkedve a projekt eredményei fontos építőkövei lehetnek a regionális innovációs és technológiai tudásközpont (Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ) megvalósításának, amelynek létrehozásával az egyetem és kutató szervezeteinek eredményei széles körben elérhetővé válnak, valamint praktikus és használható tudássá transzferálhatók.

 

 

A program a tudás alapú gazdaságfejlesztést helyezi előtérbe. A résztvevők által megalkotott tudásmenedzsment stratégia kimondja, hogy Győr 2020-ra európai jelentőségű, határokon átnyúló szellemi-, járműipari technológiai-, és a kreatív iparágakat kiszolgáló innovációs ökoszisztémává válik. E jövőkép elérése érdekében a dokumentum kijelöli a térség tudásprioritásait és megfogalmazza az intézkedéseket, amelyek szükségesek a célok eléréséhez. Ilyen prioritás a korszerű ipar, az innováció fejlesztése, a diverzifikált gazdasági fejlődés, valamint a gyakorlatorientált képzés. A jövőkép a győri tudás-régió szereplői, az önkormányzat, az egyetem és a vállalkozói szféra együttműködése, összehangolt munkája révén érhető el.

 

A fejlesztés egyik kiemelt célja a növekedési zónák szempontjából releváns kutatási területeken végzett nemzetközi színvonalú K+F+I tevékenység gazdasági hasznosításának előkészítése, a tudástranszfer szolgáltatások volumenének növelése volt. A projekt két kiemelt kutatási területe a járműipar és az informatika, amelynek keretében 18 projektötletet dolgoztak ki hibrid- és elektromos járművek fejlesztése, új, innovatív járműipari anyagok és technológiák, valamint ipari- és egészségügyi kihívások megoldásának támogatására irányuló informatikai rendszerek fejlesztése témakörökben.

 

Papp Zsolt
Fotó: O. Jakócs Péter