Győr+
2015.11.06. 11:37

Közelebb a vízhez

Ünnepélyesen is lezárult az a 6,5 milliárd forintos, a Környezet és Energia Operatív Program keretében támogatott projekt, amely a Mosoni-Duna és a Lajta folyó térségi vízgazdálkodási rehabilitációját célozta. A győri folyópart látványos megújulását is eredményező program célja volt a belterületi szakaszokon az árvízi, hordalék- és jéglevezetési feltételek javítása is.

A projekt eredményeinek ünnepélyes átadásán Radnóti Ákos alpolgármester úgy fogalmazott, a folyók fontosak Győr életében, hiszen összekötik belvárosunkat ezzel is növelve annak szépségét. Ugyanakkor rámutatott, a térség Mosoni-Duna menti települései is a rehabilitáció részesei voltak, ami többek között turisztikai szempontból is előrelépést jelent.

 

 

Simon Róbert Balázs országgyűlési képviselő, megyei fejlesztési miniszteri biztos köszöntőjében rendkívül fontos beruházásról beszélt, ugyanakkor kiemelte, a közeljövő feladata kell, hogy legyen a Duna és a Mosoni-Duna vízszintjének emelése, ezért támogatja a fenékküszöbök beiktatását. Hozzátette, ezzel a környék polgármesterei, országgyűlési képviselői is egyetértenek.

 

 

Széles Sándor, megyei kormánymegbízott szerint van értelme az érdekeinket együtt képviselni ebben az ügyben Rajkától Vénekig.

 

 

A vízszintemeléssel kapcsolatban Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság műszaki főigazgató-helyettese azt mondta, helyre tudják állítani a vízállást Győrben, és reméli, hogy 2020-ig ez meg is tud valósulni.

A rehabilitációs munkálatok 2012-ben indultak és két részből álltak. A projekt első felében 2014. november 20-án átadták az új Püspökerdei holtág beeresztő műtárgyat. Az új műtárgy a régi zsilip küszöbszintjének süllyesztésével és a vízbevezető műtárgy befolyó nyílásának növelésével biztosítja a holtág frissvíz-ellátását, növeli az árvízvédelmi biztonságot és lehetővé teszi a Mosoni-Duna felől kisméretű vízi járművekkel az átjárás lehetőségét.

A projekt második részének műszaki átadása a napokban zárult le: a Mosoni-Duna menti 16 településen, köztük Rajkán, Dunakilitin, Dunaszegen, Győrben és Véneknél is befejeződtek a belterületi partrendezési munkák. A fenti településeken partrendezéseket, lankás partokat, csónakkikötési lehetőségeket alakítottak ki a kivitelezők. Halászin, Mosonmagyaróváron és Győrben a partrendezések kialakításánál figyelembe vették a meglévő burkolatokat, amit részben vagy egészben átépítettek.

 

 

Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság műszaki főigazgató-helyettese a program győri vonatkozásaival kapcsolatban kiemelte, az ökológiai rehabilitáció holtágak, vizes élőhelyek és szigetek mellékágait is érintette. Ebben a munkában az Iparcsatorna kikotrása is megvalósult. „A Duna Projektben megépült Iparcsatorna torkolati mű üzembe helyezése lehetővé tette, hogy ebben a projektben elbonthattuk az Iparcsatorna töltését, ezzel Győr-Kiskúton is közelebb kerülhetnek az emberek a folyóhoz, és a töltés helye további zöldterületet ad a városnak. Az Iparcsatorna végén beömlő Szentiváni csatornán előforduló szennyeződések kiszűrésére egy biológiai szűrőmezőt alakítottunk ki a csatorna végében.”

A beavatkozások eredményeként átépítették a mosonmagyaróvári Mosoni-Duna-duzzasztót, ahol csónakleeresztő is épült a vízi turizmus fellendülése érdekében. Itt vizes élőhelyeket, hallépcsőként is működő ágakat alakítottak ki. Szintén átépítették a Lajta-duzzasztót, ahol nemcsak az árvízi biztonságot növelő zsiliptáblák és korszerű emelőszerkezetek beépítése történt meg, hanem egy hallépcső kialakítása is.

 

 

A szakemberektől megtudtuk azt is, hogy a projekt kivitelezése során a közreműködőknek meg kellett küzdeni a 2013-as Dunai árvíz okozta időveszteséggel, valamint a 2014-es év intenzív csapadéktevékenységének következtében kialakult hidrológiai állapottal. A burkolatépítésekhez szükséges kis víz ebben az évben egyszer sem fordult elő. Az elmúlt pár hónapban a Mosoni-Dunán és a Rábán bekövetkezett kis vízállás lehetővé tette a győri partburkolatok határidőre való elkészítését.

Összességében a most átadott projektben 16 település belterületi szakaszán került sor partrendezési munkákra, 4 holtág és egyéb csatorna rehabilitációját valósították meg, 5 vizes élőhely és 15 sziget mellékágának rehabilitációja fejeződött be, továbbá 3 nagy műtárgyat újítottak fel vagy építettek át.

 

Fotó: Marcali Gábor