„Kommandó” alakult a zugszemetelők ellen

Győr+
2015.05.06. 15:54

Az áttörés éve lehet az idei a zugszemetelők elleni, ez idáig szélmalomharcnak tűnő küzdelemben. Az önkormányzat kezdeményezésére a Győr-Szol Zrt., a Győri Rendőrkapitányság, valamint a Közterület-Felügyelet és Mezei Őrszolgálat munkatársai közösen lépnek fel az illegális hulladéklerakók ellen. Az érintettek egy, a Zemplén utcában tartott sajtótájékoztatón számoltak be az eddigi eredményekről.

Határozott intézkedésekre van szükség a zugszemét felderítésére, illetve visszaszorítására Győrben ezért jött létre a fenti szervezetek közötti együttműködés novemberben, Radnóti Ákos városüzemeltetésért felelős alpolgármester kérésére. A sajtótájékoztatón jelezte, a zugszemét felszámolása elleni fokozott harc első lépéseként a város több pontján lecserélték a szelektív hulladékgyűjtő edényeket a célnak megfelelőbbekre, valamint tavasszal is folytatódik a kihelyezett szelektív hulladékgyűjtési program. A második határozott lépést jelenti a “kommandó” megszervezése, s az áprilisban elkezdődött fokozott ellenőrzéseknek már most jelentős eredményei vannak. Radnóti Ákos leszögezte, ez csak a folyamat eleje, 2015-ben 3-4-szeres eredményt vár a tavalyi felderítésekhez képest.

 

 

 

A zugszemetelők elleni harc nehézségét ugyanis leginkább a szemetelők tettenérése adja, a Győr-Szol Zrt. eddig is elszállította az illegális hulladékot, tavaly összesen 800 tonnát szedtek össze a szolgáltató munkatársai csak a szelektív gyűjtők mellől, további 200 tonnát pedig a közterületekről, ami több mint 70 millió forintba került a társaságnak.

 

Ezt a kupacot már felszámolták. A Győr-Szol Zrt. felvétele

 

Sági Géza, a Győr-Szol Zrt. elnök-vezérigazgatója rámutatott, az eddigi komoly törekvések, s az iskolákban tartott felvilágosító kampány nem elég, szükség van a fokozott jelenlétre, s a szankcionálás visszatartó erejére. Ráadásul 2014-től megnőtt a zugszemét mennyisége, többek között azért, mert egyre többen érkeznek városunkba olyanok is, akik nem tartják tiszteletben a hulladékkal kapcsolatos szabályokat. Sági Géza beszámolója szerint a Győr-Szol biztonsági csoportjának munkatársai február 1-jétől április 29-ig 211-szer ellenőriztek szelektív szigeteknél, s más közterületeken.

 

Tettenérés

 

Ennek során számos szabálytalankodót értek tetten: 114 alkalommal hulladékot helyzetek el illegálisan, például szelektív szigeteken lomokat, 48 alkalommal szelektív edényekbe tettek oda nem való hulladékot, 16-szor pedig fosztogatták a tárolókat. 18 esetben történt hatósági intézkedés, mely helyszíni bírság kiszabásával vagy figyelmeztetéssel zárult.

 

 

„Pedig hét hulladékudvar is működik Győrben, melyek hétvégén is nyitva vannak, itt a veszélyes hulladékokat is átveszik” – hangsúlyozta Sági Géza, utalva arra, a rendszerben rengeteg az ingyenes elem, például a hulladékudvarokban térítésmentesen veszik át a szemetet a közszolgáltatásról szóló hulladékgyűjtési számla és a lakcímkártya együttes felmutatásával.

 

Tettenért szabálytalankodók

 

A legtöbb zugszeméttel kapcsolatos probléma Győrben Újváros területén jelentkezik, illetve a Zemplén utca környékén. Horváth Csaba rendőrkapitány elmondta, a sajtótájékoztató helyszínén lévő szelektív gyűjtőbe például valaki egy állattetemet dobott, szerencsére tetten érték, jelenleg büntetőeljárás folyik ellene. „A rendőrség feladatkörébe is beletartozik a környezetvédelem, az elmúlt években több eljárás is indult a kamerarendszer, illetve más észlelések alapján. Az eddigi tapasztalatok kiértékelése alapján létrehozott “kommandó” már az első nap sikeresnek bizonyult” – tájékoztatott az ezredes.

 

 

A Közterület-Felügyelet és Mezei Őrszolgálat vezetője, Truka István hozzátette, áprilisban 7 alkalommal 120 ezer forint helyszíni bírságot szabtak ki, 5-ször pedig figyelmeztettek. Ezzel az idei helyszíni bírságok száma 32-re nőtt, két esetben pedig feljelentéssel folytatódott a tettenérés.

 

 

A kommandóban részt vevők egyöntetűen azt mondták, az együttes fellépés sikeres volt, így az ellenőrzési sorozat folytatódik, azonban a lakosság részéről is felelősebb magatartásra lenne szükség, hogy a városkép még tovább javuljon, a lehető legtisztább környezetben élhessünk.

 

Fotó: Marcali Gábor