Győr+
2015.10.30. 10:30

Beszélgető hálózatba hívják az időseket

A győri önkormányzat idős önkéntesek jelentkezését várja, akik szívesen vállalnának heti egy alkalommal beszélgetést egy magányos, idős embernél.

A jelentkezés feltétele: legalább középfokú iskolai végzettség; felső korhatár: 70 év

A jelentkezés határideje: 2015. november 12.

A jelentkezés módja: rövid motivációs levél, amely tartalmazza a jelentkező legfőbb személyi adatait, elérhetőségeit (név, lakcím, telefonszám, e-mail cím – ha van) és rövid indoklást, hogy miért kíván részt venni a hálózatban

 

A motivációs leveleket az alábbi címre várják:

Győr Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal

Humánpolitikai Főosztály WHO Egészséges Városok Programiroda

9021 Győr, Honvéd liget 1.

A jelentkezők az önkéntes munka végzése előtt egy 4×4 órás, segítő beszélgetésre felkészítő képzésen vesznek részt.

 

A képzés trénerei: Frank Ágnes és Fodor Dénes klinikai szakpszichológusok

 

A képzés időpontjai:

2015. november 26., december 3.,10., 17. (csütörtök délelőttönként)

Időtartama alkalmanként: 9.00-13.00

Helye: Gyermekek Háza, Pódium terem 9021 Győr, Aradi vértanúk útja 23.

 

Várják azon idős emberek jelentkezését, akik úgy szeretnék aktívan tölteni nyugdíjas éveiket, hogy azzal másoknak is hasznára legyenek!

 

Információ:

Győr Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal

Humánpolitikai Főosztály WHO Egészséges Városok Programiroda

Tel: 96 500 555; 20 920 5226

E-mail: who@gyor-ph.hu

 

Mi is az a „Beszélgető hálózat”?


Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata WHO Egészséges Városok Program keretében, 2006-ban készült el Győrben az első Idősek egészségképe, amelynek része volt az 50 év feletti városi lakosság reprezentatív mintáján végzett kérdőíves felmérés. A felmérés adatai szerint a megkérdezettek 49 százaléka enyhe depresszióval küzd, 5,9 százaléka középsúlyos és 1,9 százaléka súlyos depressziós tüneteket mutat. Védő tényező, ha családtagokkal él együtt valaki. Ugyanakkor a felmérés adatai szerint minden negyedik megkérdezett lakik egyedül, a 80 év felettieknek pedig 43 százaléka él magányosan. A megkérdezett, 50 év feletti lakosok 23 százaléka vállalna önkéntes munkát a felmérés szerint.

 

Ezért született meg 2008-ban a „Beszélgető hálózat” ötlete, ahol nyugdíjasok vállalnak önkéntes munkát azzal, hogy hetente egy alkalommal felkeresnek egy magányos, idős embert egy kis társalgásra.

 

Az önkénteseket kezdetben a győri idősügyi civil szervezetek ajánlották Győrben. Később a helyi média segítségével történt a toborzás, hogy olyanok is bekapcsolódhassanak, akik nincsenek az idősügyi civil szervezetek látókörében, hiszen az ő számukra talán még nagyobb hozadéka lehet egy önkéntes hálózatban való részvételnek. Az önkéntesek a jelentkezés után, térítés mentesen egy négyszer négyórás, segítő beszélgetésre felkészítő tréningen vesznek részt, Frank Ágnes és Fodor Dénes szakpszichológusok vezetésével.

 

A tréning a segítő beszélgetés alapvető ismereteit tartalmazza, készségeinek gyakorlását teszi lehetővé, az időskor sajátosságainak figyelembe vételével. 2009 februárjában volt az első képzés, azóta 5 tanfolyamon több mint 80 fő végzett. Időszakonként szupervízióval segítetik a hálózatban résztvevők tevékenységét.

 

A képzés költségeit az Idősügyi Tanács saját pénzügyi keretéből finanszírozza, amelyet Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata biztosít az éves költségvetésében. Az Egyesített Egészségügyi és Szociális Intézmény Gondozási Központjai révén közreműködik a magányos emberek felkutatásában és a segítők első alkalommal történő bemutatásában, az idős emberek biztonsága érdekében, ugyanis fontos, hogy óvatosak legyenek, ha idegen keresi fel őket a lakásukon. A képzés után az önkéntesek Borkai Zsolttól, Győr Megyei Jogú Város polgármesterétől, a Győr Városi Idősügyi Tanács elnökétől kapnak megbízólevelet az Idősügyi Tanács ülésén. A hálózat tagjai általában egy főt látogatnak hetente egyszer, átlagosan két órában.

 

2012 szeptemberétől a „Beszélgető hálózatban” résztvevők számára, az ő igényük alapján, havi rendszerességgel találkozási lehetőség áll rendelkezésre. Ezek a találkozások alkalmat kínálnak arra, hogy saját problémáikat megosszák egymással, és egyben továbbképzési és feltöltődési lehetőséget is biztosítanak számukra. Az idősek számára idősek által nyújtott önkéntes segítség nemcsak annak jelent sokat, akit látogatnak, hanem a segítőnek is. Ezt bizonyítja egy róluk szóló kutatás, amelyben legfőbb motivációikat a következőkben összegezték: jó érzés segíteni, közösséghez tartozni, átérzik a magányosok helyzetét és hasznosan töltik a szabadidejüket. Mivel az önkéntesek 60 százaléka maga is egyedül él, azért az ő magányuk oldását is jelenti ez a kezdeményezés.

 

Ez a hiánypótló, önkéntes munka a magányos, idős, gyakran mozgásukban is már korlátozott emberek számára törődést jelent, amely mentális egészségük fenntartását segíti elő, másrészt a segítő hasznosnak és értékesnek érezheti magát, hozzájárul nyitottságának, szellemi frissességének és fizikai egészségének megőrzéséhez. A tapasztalatok alapján igény van a szolgáltatásra, ezért 2015 évben tovább folytatódik a tevékenység. A 2009 óta végzett mintegy 80 főből, átlagosan 20-25 fő jár el a havi találkozási és továbbképzési alkalmakra. A hálózat tagjai esetében, a korosztályi sajátosságokból adódóan merülnek fel egészségi problémák, vagy családtag betegsége, halála, ami miatt változik a résztvevők száma. Ezért az önkormányzat a hálózat működésének segítése mellett, évről évre újabb képzési lehetőséget biztosít az Idősügyi Tanács támogatásával.

 

Fotó: O. Jakócs Péter
A kép illusztráció