Az elmúlt évek sikereit vinné tovább a győri gazdasági program

Győr+
2015.04.22. 13:51

A fejlesztések folytatása, a további gazdaságélénkítés, Győr még élhetőbbé tétele szerepel a 2015-20-as időszakra készülő gazdasági program prioritásai között…

A város 2015-2020-as gazdasági programját az április 30-i közgyűlés tárgyalja. „A jelenlegi állapotát munkaanyagnak tekintjük, mert még az ellenzéki frakcióvezetőkkel is átbeszéljük az elképzeléseket.” – hangsúlyozta Borkai Zsolt polgármester. Kiemelte, a gazdasági program az elmúlt évek dinamikus fejlődését kívánja továbbvinni, ezért a város továbbra is épít arra a széleskörű összefogásra, amely a gazdaság szereplőivel, a kamarákkal és az oktatási intézményekkel, különösen a Széchenyi István Egyetemmel egyre szilárdabbá vált. „A elmúlt évek sikerei közé tartozik az iparűzési adó mértékének csökkentése, amely tovább élénkítette a gazdaságot. Beszédes adat, hogy a megszűnt és az újonnan létesült üzletek száma 2007-14-es időszak között pozitív szaldót mutat, de a 2014-es év ebből a szempontból is kiemelkedő, hiszen a 363 megszűnő mellett 692 új létesült.” A polgármester kitért az Audi bővítéseire is, mint mondta, szintén a gyümölcsöző együttgondolkodás eredménye, hogy bár sok város pályázott az új gyárra, a fejlesztés mégis Győrben maradt. „Nem csak az Audi, de számos más cég is nálunk bővített, több milliárdos beruházásokat hajtott végre többek között a Rehau, a Nemak, vagy épp a QP Zrt., de jó eredményeket értek el a város olyan tradicionális vállalatai is, mint a Rába, vagy a Graboplast.”

 

 

A gazdasági program prioritásai között szerepelnek az ifjúsági olimpiához kapcsolódó fejlesztések. Az állam elsősorban a létesítmény-építést finanszírozza, a város pedig az infrastrukturális fejlesztéseket biztosítja, amely az EYOF-tól függetlenül is a győriek érdekeit szolgálja. Valamennyi városrészben folytatódnak az úthálózat-fejlesztések, a közösségi terek létrehozása, a csapadékvíz elvezetési rendszerek kiépítése, valamint a belvárosi és az újvárosi rehabilitáció is. Az intézményhálózatot és a város erős szociális hálóját továbbra is magas szinten kívánja működtetni az önkormányzat, miközben kiemelten támogatja a kultúrát és a sportot, utóbbi esetében még nagyobb lehetőséget kíván teremteni az utánpótlásbázis növelésének. Az idegenforgalom terén is szép eredmények születtek az elmúlt időszakban, amelyet szintén folytatni szeretne a város. „A városüzemeltetés magas minősége és a közbiztonság további fokozása ugyancsak prioritás, beruházásaink során pedig a Smart City elveit kívánjuk szem előtt tartani, környezetkímélő megoldásokat alkalmazunk a még élhetőbb város kialakítása, a fenntartható fejlődés érdekében.” – emelte ki Borkai Zsolt, aki elmondta, tervezik az iparűzési adó mértékének további csökkentését is, amennyiben folytatódik a dinamikus gazdasági növekedés, erre néhány éven belül sor kerülhet.

 

 

Fekete Dávid alpolgármester hozzátette, a gazdasági program alapját a már elkészült, és a közgyűlés által egyhangúlag támogatott Integrált Városfejlesztési Stratégia és a településfejlesztési koncepció adja. „Az idei költségvetésnek már mintegy egyharmadát fejlesztésekre tudjuk fordítani, ami a város gazdasági erejének köszönhető, ezért tovább kívánjuk folytatni azokat a gazdaságélénkítő intézkedéseket, amelyek még vonzóbbá teszik a várost a befektetők számára. Az iparűzési adó kérdésén túl ide tartozik az ipari park további bővítése, infrastruktúrájának fejlesztése is. „A saját erő mellett természetesen az uniós forrásokkal is számolunk a beruházásaink megvalósításához. „Győr 2015-2020 között 21,6 milliárd forintra számíthat a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében, célunk, hogy a lehívható forrásokat minél hatékonyabban használjuk fel. Emellett Győr igazi regionális technológiai innovációs centrummá kíván válni, ki szeretné teljesíteni az elkezdett járműipari életpályamodellt, ehhez pedig a már említett széleskörű összefogás továbberősítése is szükséges.”

 

Papp Zsolt

Fotó: O. Jakócs Péter