Az aszályos tavasz a kerteknek is árt

Győr+
2019.04.08. 11:57

Az elmúlt húsz év legsúlyosabb aszályával állunk szemben, a mezőgazdaság szenved, a rendkívüli időjárási helyzet a szántók mellett a családi kiskerteket, gyümölcsösöket is megviseli. Az enyhe tél kedvezett a kártevőknek, a korán virágzó barackoknál pedig a virágok elfagyási veszélye áll fenn.

Egy korábbi cikkben foglalkoztunk azzal, hogy mit okozhat a mezőgazdaságnak, hogy az elmúlt húsz év legsúlyosabb aszályával kell szembenéznie. Szakértőink elmondták, hogy az időjárás következményeit senki nem úszhatja meg, ez az élelmiszerek árában nagyon hamar meg fog mutatkozni, sajnos nagy áremelkedésekre számíthatunk.

Arról, hogy a rendkívüli helyzet a családi kiskertekben mit okoz, Ujhelyy Károlyt, a Kertészek és Kertbarátok Győr Városi Egyesületének elnökségi tagját kérdeztük.

A szakember elmondta, a csapadékszegény időszak miatt a talaj, a víztároló szerepét sem tudta betölteni, pedig tavasszal, a vegetáció megindulásakor a téli csapadék adná a tartalékot, a hiányt a családi kiskertek is megérzik.

Ujhelyy Károly részletezte, mivel hiányzik a nedves talaj párolgása, a korán virágzó kajszibaracknál és az őszibaracknál a virágok elfagyási veszélye is nagyobb. A további csapadékhiány a fák hajtásnövekedését is kedvezőtlenül befolyásolja, a hosszan tartó tavaszi aszályos idő pedig a gyümölcsök fejlődését is gátolhatja.

A szakember megoldási lehetőségeket is javasol. Ujhelyy Károly azt mondja, ha van rá mód, kezdjük el a talajnedvesség pótlását. Ezt elsősorban a csapadékvíz begyűjtésével, megőrzésével, és takarékos felhasználásával tehetjük meg, például csepegtető öntözés kiépítésével. Ha ez nem áll rendelkezésre, öntözzünk inkább ritkábban, nagyobb adag vízzel, hogy az a gyökérzónába jusson. Öntözés előtt ásóvillával lazítsuk fel a földet, hogy az képes legyen a csapadék befogadására és tárolására.

A növények alját takarjuk természetes anyagokkal (szalmával, szárított fűkaszálékkal), a sorok közötti részt pedig sötét fóliával. A zöldségeskertben növénytársításokkal, például takarónövények (saláta, spenót) közbeültetésével árnyékoljuk a talajt, párolgás, kiszáradás ellen – ajánlja a szakember.

A talaj kiszáradása ellen védekezhetünk úgy is, hogy eső, vagy öntözés után sekélyen átkapáljuk a talajt. A legeredményesebb módszer, ha az öntözést egy mélykapálás előzi meg, a szikkadás után pedig egy sekélykapálás, gereblyézés követi. A talajt ne ássuk, ne forgassuk meg, legfeljebb a négy évenkénti őszi trágyázáskor. Legjobb talajművelés az ásóvillával történő talaj lazítás, amelyet évenként, váltott területeken, különböző mélységekben végzünk.

A gyümölcsösök helyzetét az is nehezíti, hogy az enyhe tél a kártevő rovarok felszaporodásának kedvezett, ezért a tavaszi növényvédelemre nagyobb figyelmet kell fordítani – figyelmeztet Ujhelyy Károly.

Szigethy Teodóra

Fotó: Pixabay