A magasból keresik a parlagfüvet

Győr+
2019.08.22. 16:34

Már nyolcadik alkalommal derítik fel légi úton a parlagfüvet megyénkben, csütörtökön és pénteken mintegy 361 ezer hektárt vizsgálnak át helikopterről a szakemberek.

Győr-Moson-Sopron megye területén igyekeznek felmérni azon területeket, amelyek parlagfűvel fertőzöttek. A légi felderítés az egyik leggyorsabb és leghatékonyabb módszer, melyet követően a földi beazonosítás zajlik majd. A gépen növényvédelmi felügyelők ülnek, akik már messziről felismerik a sárgás, világoszöld színű gyomnövényt.

„Idén azt tapasztaltuk, hogy a tarlóhántást és a tarlóápolási munkákat a gazdák időben elvégezték, továbbra is azt kérjük tőlük, hogy ezeket a munkákat időben hajtsák végre, hiszen az elmúlt években a legtöbb fertőzést tarlóterületeken találtuk” – mondta Szemerits Attila, a megyei kormányhivatal főosztályvezetője.

„Évenként változik a fertőzött területek száma és nagysága. Természetesen vannak visszatérő helyek, ahol nagy mértékű a fertőzés megyénkben. Elsősorban Sopron, Harka, Ágfalva, Fertőd, Tőzeggyármajor, Csorna, Kóny, Tét és Mosonmagyaróvár térségében van fokozott fertőzés.”

A kultúrnövények közül nagyrészt a szója és a napraforgó területek lehetnek fertőzöttek, de a gyomirtó technológia fejlődésének köszönhetően az utóbbiban már nem akkora a fertőzöttség, mint a korábbi években.

„A növényvédelmi bírság értéke függ a terület nagyságától, illetve a parlagfű fertőzöttség mértékétől, 15 ezertől 5 millió forintig terjedhet. Belterületen is ezek az összeghatárok vannak érvényben, de ott lényegesen szűkebbek a bírságkategóriák, tehát kisebb területen nagyobb mértékű növényvédelmi bírság is kiszabható.

A parlagfűvel fertőzött helyekre a felügyelők visszamennek, és megindítják az eljárást. Elrendelik a kényszerkaszálást, a föld használóját pedig megbüntethetik.

A légi felderítés a földi bejárásnál jóval hatékonyabb, a helikopterrel ugyanis egy megyét egy-két nap alatt végig lehet pásztázni. A korábbi évek tapasztalatai alapján Győr-Moson-Sopron megye a közepesen fertőzöttek közé tartozik, könnyű felügyelni és kordában tartani a fertőzöttséget.

2013 óta működik, az idei évben már június 11-től fogadja a bejelentéseket a Parlagfű Bejelentő Rendszer, amellyel interneten keresztül bárki jelezheti az általa észlelt parlagfüves területet. A bejelentések közvetlenül az ellenőrzésre jogosult illetékes hatóságokhoz jutnak el. Amennyiben a bejelentő igényt tart rá, az általa megadott elérhetőségén (e-mail-en, SMS-ben) a bejelentésével kapcsolatban tájékoztatást is kap.

A Parlagfű Bejelentő Rendszert bárki használhatja, a helyi lakosság, a társadalmi szervezetek és a vállalkozások egyaránt.

A rendszer a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) oldalán, IDE kattintva közvetlenül elérhető.

Rozmán László

Fotó: Marcali Gábor